صفر تا صد جرم گیری و تمیز کردن ماشین ظرفشویی

دسترسی سریع

تا همین چند سال قبل، داشتن ماشین ظرفشویی در برخی خانه ها یک امر تجملی بود، اما امروزه به یک ویژگی استاندارد برای بسیاری از خانواده ها تبدیل شده است. این ابزار نظافت به بسیاری از خانواده ها دستگاهی در سهولت شستشوی ظروف غذاخوری و میوه و سبزیجات کمک نموده است. اما برای اطمینان از اینکه ماشین ظرفشویی شما وظایف نظافت ظروف را به درستی و با کیفیت بالا انجام دهد، لازم است به طور مرتب و دوره ای آن را تمیز کنید. در ادامه به نکات و ترفندهای نظافت، تمیز کردن و ضدعفونی سازی و جرم گیری ماشین ظرفشویی می پردازیم.

چرا ماشین ظرفشویی باید مرتبا تمیز شود؟

قبل از اینکه بخواهیم با راه های ضدعفونی ماشین ظرفشویی آشنا شویم، بهتر است بدانیم این نظافت به چه منظور حائز اهمیت است. همانطور که گفته شد، ماشین ظرفشویی کمک بزرگی در زندگی روزمره بسیاری از خانواده ها است، معمولاً کار خود را به آرامی انجام می دهد و به شما کمک میکند،‌ زمانی را که صرف شستن ظرف ها میکردید، به سایر فعالیت ها و امور خانگی اختصاص دهید. اما با گذشت زمان و باقی ماندن مواد غذایی و رسوبات آهک در بخش هایی از دستگاه، باکتری ها و کپک ها فرصتی برای رشد و تجمع در ماشین ظرفشویی پیدا میکنند، که در بدترین حالت برای سلامتی مضر خواهد بود. در اینجا برای جلوگیری از انتشار آلودگی ها، کاهش کیفیت نظافت ظروف و جلوگیری از خطرات سلامتی افراد خانواده، بهترین کار تمیز کردن و نظافت بخش داخلی، لاستیک های داخلی و جرم گیری از قطعات ماشین ظرفشویی است.

چه زمانی نیاز است که ظرفشویی را ضدعفونی کنید؟

باقی ماندن ظروف در دستگاه ماشین ظرفشویی میتواند باعت انتشار و یا تجمع باکتری ها و جرم ها گردد. از این رو اگر زمانی بوی نامطبوع و رسوبات در دستگاه خود مشاهده کردید، حتما باید تمیز کردن ماشین ظرفشویی و جرم گیری آن را در اولویت کار های خود قرار دهید. برای جلوگیری از به وجود آمدن بوی نامطبوع در ماشین ظرفشویی، از باقیماندن طولانی مدت ظروف و مواد غذایی در آن جلوگیری نمایید. از سوی دیگر، با شسته شدن ظروف، ممکن است مواد غذایی جدا شده از ظروف در بخش هایی از بدنه، اتصالات و یا لوله های تخلیه آب دستگاه باقی بمانند. این امر نیز میتواند باعث بروز مشکلات و کاهش کیفیت نظافت و سلامت ظروف گردد. پس بهتر است ضدعفونی ماشین ظرفشویی را به صورت دوره ای در برنامه نظافت خانگی خود قرار دهید.

نظافت فیلتر ماشین ظرفشویی

ضدعفونی کردن و شستشو فیلتر ظرفشویی

در نظافت و تمیز کردن ماشین ظرفشویی، اولین کاری که باید انجام دهید این است که همیشه از تمیز بودن فیلتر دریچه خروجی کف ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید. این فیلتر از پمپ تخلیه محافظت می کند و باقی ماندن ضایعات مواد غذایی و سایر اجسام خارجی که در طول زمان مانع از جریان آب می شوند، میتوانند به فعالیت بهینه پمپ لطمه وارد کنند. برای انجام این کار، طبق دستورالعمل سازنده فیلتر را جدا نموده و کثیفی های درشت را از آن جدا کنید. معمولا میتوانید فیلتر را با دست با یک برس شستشو و مقداری مایع شوینده یا سرکه تمیز کرده و سپس می توان آن را دوباره داخل دستگاه قرار داد. هنگام برداشتن، تعویض و تمیز کردن فیلتر به دستورالعمل های سازنده ماشین ظرفشویی توجه کنید. برخی از ماشین های ظرفشویی ممکن است دارای چندین فیلتر باشند. تمیز کردن ماشین ظرفشویی به دو بخش درون و بیرون دستگاه تقسیم بندی می شود.

نحوه ضد عفونی کردن درون ماشین ظرفشویی

مانند بسیاری از وسایل و ابزار های نظافتی، ماشین ظرفشویی نیز بخش های مختلفی دارد. نظافت و تمیز بودن این بخش ها به عملکرد بهینه دستگاه و ارتقا کیفیت بهداشت و شستشوی ظروف کمک شایانی میکند. اصلی ترین بخشی که در ضدعفونی ماشین ظرفشویی دارای اهمیت بالا است، درون ماشین است. بخش اسپری آب پاش چرخشی، ریل ها، سبد ها و طبقات از جمله بخش های دستگاه هستند که با استفاده از روش های مختلف قابل نظافت هستند. بازوهای اسپری آب را در ماشین ظرفشویی در طول چرخه پخش می کنند و باید سالی یک یا دو بار بررسی شوند. بازوهای اسپری معمولا تنها در چند مرحله قابل جداسازی هستند، اما با این وجود توصیه می شود نگاهی گذرا به دستورالعمل های سازنده داشته باشید تا برای جرم گیری ماشین ظرفشویی به مشکل مواجه نشوید. بازوهای اسپری دارای نازل های تخلیه کوچکی هستند که ممکن است با ضایعات غذا یا رسوب آهک مسدود شوند. از یک خلال دندان و آب جاری برای تمیز کردن و جرم گیری سوراخ ها استفاده کنید تا آب بدون مانع از سوراخ ها عبور کند. سپس بازوهای اسپری را دوباره داخل دستگاه قرار دهید.

شستشوی بخش داخلی ماشین ظرفشویی

نحوه ضدعفونی کردن قسمت بدنه ظرفشویی

بخش بدنه و قسمت بیرونی ماشین ظرفشویی نیز نیازمند نظافت و تمیز شدن است. نظافت بخش بیرونی و بدنه دستگاه نه تنها در ظاهر زیبای دستگاه، بلکه در حفظ سلامت و عملکرد درست دستگاه نیز تاثیر گذار خواهد بود. بدین ترتیب با نظافت درست و به موقع بدنه،‌از پوسیدگی قطعات پیشگیری کرده و هزینه های تعمیرات دستگاه را کاهش خواهید داد.

تمیز کردن لاستیک و درزهای داخلی ماشین ظرفشویی

حفاظ لاستیکی دور درب و اتصالات دستگاه ماشین ظرفشویی تضمین می کند که آب در طول چرخه خارج نشود. آسیب دیدگی در این لاستیک و درز ها، آنها را به محل مناسبی برای رشد باکتری ها تبدیل می کند، از این رو نظافت دقیق و دوره ای آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. در نظافت و تمیز کردن لاستیک محافظ و درز های در فرایند ضدعفونی ماشین ظرفشویی، استفاده از پاک کننده های مبتنی بر سرکه کاربردی هستند. با این حال تمیز کردن این تجهیزات و جرم گیری ماشین ظرفشویی با دستگاه بخارشوی خانگی راحت تر و کاربردی تر است. حذف باکتری ها و آثار چربی با بخار داغ دستگاه بخارشوی خانگی، به طور موثر امکان پذیر خواهد بود. در نظافت لاستیک و تمیز کردن ماشین ظرفشویی، برای جلوگیری از آسیب رساندن به مهر و موم ها، بخارشوی خانگی را در فاصله چند سانتی متری این بخش ها نگه دارید، سپس ضایعات مواد غذایی نرم شده را با یک پارچه تمیز و نرم از سطح بدنه و بخش های لاستیکی، پاک نمایید.

رسوب زدایی ماشین ظرفشویی با مواد شوینده خانگی

علاوه بر تمیز کردن فیزیکی اجزای مربوطه، باید گهگاهی ماشین ظرفشویی خود را نیز رسوب زدایی کنید. اساساً می توانید با اجرای یک چرخه با خالی بودن ماشین ظرفشویی، رسوب زدایی آن را انجام دهید. شوینده های خاصی وجود دارد، اما رسوب زدایی با داروهای خانگی مناسب به همین راحتی است. برای از بین بردن رسوبات و جرم گیری ماشین ظرفشویی به روش سنتی، ابتدا بعد از اطمینان از خاموش بودن دستگاه و خروج سیم از پریز برق، باید تمام قطعاتی را که جدا می شوند، مانند سبد ها و فیلتر ماشین ظرفشویی مانند آنچه در دفترچۀ راهنما گفته شده است، به نوبت و با دقت باز کنید و بعد آن ها را در سینک بشویید. در ادامه برخی روش های ضدعفونی ماشین ظرفشویی با مواد شوینده خانگی را شرح خواهیم داد.

ضدعفونی کردن ظرفشویی با جوش شیرین و سرکه

در روش اول برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی با سرکه به یک پیمانۀ کوچک جوش شیرین و یک دوم لیوان سرکۀ سفید، نیاز داریم. ابتدا جوش شیرین را درون ماشین ظرفشویی بریزید، حدود ۲۰ میلی لیتر از اسانس سرکه را در محفظه پودر بریزید، سپس ماشین ظرفشویی را طوری تنظیم کنید که برنامه ای را در بالاترین دمای ممکن بدون پیش شستشو اجرا کند و اجازه بدهید تا ماشین ظرفشویی تمام برنامه شستشو را انجام بدهد. نگران بوی سرکه نباشید، سرکۀ سفید در جرم‌گیری ماشین ظرفشویی شما معجزه می کند.

استفاده از اسید سیتریک به عنوان ماده شوینده

یکی دیگر از موادی که میتوان از آن در نظافت و ضدعفونی کردن ماشین ظرفشویی استفاده نمود،‌ اسید سیتریک است. اما در استفاده از این ماده برای تمیز کردن دستگاه باید به چند نکته توجه داشت. اسید سیتریک در دمای بالا، با آهک ترکیب می شود و سیترات کلسیم را تشکیل می دهد که برطرف کردن آن بسیار دشوار است. برای رسوب زدایی، تقریباً ۱۰ قاشق غذاخوری اسید سیتریک را به ۲ لیتر آب سرد اضافه کنید. ماشین ظرفشویی خالی را با کمترین دمای ممکن روشن کنید. به محض اینکه آب در ماشین ظرفشویی پخش شد، دستگاه را متوقف کرده و مخلوط آب و اسید سیتریک را در آن بریزید. ماشین ظرفشویی را ببندید و بگذارید ۱ ساعت بماند سپس برنامه را دوباره شروع کنید. مزیت آن نسبت به سرکه یا اسانس سرکه، رایحه دلپذیر مرکبات است.

کاربرد جوش شیرین و سرکه در نظافت ماشین ظرفشویی

نحوه ضدعفونی کردن ظرفشویی با استفاده صحیح از شوینده

امروزه استفاده از انواع پودر و یا مایع جرم‌گیر به دلیل استفاده از آن‌ ها راحت‌ تر و سریع‌ تر، طرفداران بسیاری دارد. در صورتی که برای جرم گیری ماشین ظرفشویی خود قصد استفاده از این مواد شوینده را دارید، پیشنهاد میکنیم از موادی که کیفیت بالایی دارند استفاده کنید. به علاوه شستشوی ظروف و تمیز نمودن فضای داخلی ظرفشویی با استفاده از مواد شوینده با کیفیت، کارایی دستگاه را بهبود بخشیده و از خرابی ماشین ظرفشویی جلوگیری می نماید.

نحوه استفاده از پودر و قرص جرمگیر ماشین ظرفشویی

برای استفاده از پودر و یا قرص جرم گیری ماشین ظرفشویی، اول حرارت آب را بررسی کنید. دمای ۴۹ درجه سانتی‌گراد بهترین دما برای جرم‌گیری و ضدعفونی کردن قسمت های داخلی ماشین ظرفشویی است. در نتیجه اولین مرحله تنظیم دمای آب می باشد. همه ظروف را از ماشین ظرفشویی خارج کنید و برای جرم‌گیری از هیچ ماده شوینده ای استفاده نکنید. عموما پودر جرم‌گیری را باید در قسمت مخصوصی که تعبیه شده است ریخته، دستگاه را روشن کنید و منتظر بمانید تا کار شستشو تمام شود. بعد از پایان زمان شستشو دریچه‌های ماشین ظرفشویی را باز بگذارید و اجازه بدهید تا هم محفظه داخلی دستگاه و هم قطعات شسته شده خشک شوند و تا زمانی که از خشک شدن تمام اجزا اطمینان حاصل نکرده‌ اید، از روشن کردن دستگاه خودداری کنید. بعد از آن می توانید با استفاده از یک فرچه یا مسواک تمام منافذ، درزها و آب‌پاش ها را چک کنید تا اگر جرمی در آن باقی مانده است جدا شود. حالا ماشین ظرفشویی شما تمیز و بدون جرم است. جرم گیر ها در چند مدل مختلف مانند قرص، پودر و یا مایع وجود دارند. عموما پودر جرم گیری ماشین ظرفشویی را باید در قسمت مخصوصی که تعبیه شده است ریخته، دستگاه را روشن کنید و منتظر بمانید تا کار شستشو تمام شود. بعد از پایان زمان شستشو دریچه‌های ماشین ظرفشویی را باز بگذارید و اجازه بدهید تا هم محفظۀ داخلی دستگاه و هم قطعات شسته شده خشک شوند و تا زمانی که از خشک شدن تمام اجزا اطمینان حاصل نکرده‌ اید، از روشن کردن دستگاه خودداری کنید. بعد از آن می توانید با استفاده از یک فرچه یا مسواک تمام منافذ، درزها و آب‌پاش ها را چک کنید تا اگر جرمی در آن باقی مانده است جدا شود. حالا ماشین ظرفشویی شما تمیز و بدون جرم است.

طریقه از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

کارهایی وجود دارد که می توانید هر روز انجام دهید تا در وهله اول از تبدیل شدن رسوب آهک به مشکل در ماشین ظرفشویی خود جلوگیری کنید. قرار دادن چند نصف آب لیمو در محفظه کارد و چنگال برای یک چرخه شستشوی معمولی، خطر رسوب آهک را کاهش می دهد، در حالی که وقتی ظروف تمیز از ماشین ظرفشویی بیرون می آیند، عطر دلپذیری ایجاد می کند. برخی روش های دیگر نیز در کاهش بوی بد و ضدعفونی ماشین ظرفشویی مورد استفاده قرار میگیرد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

روش های رفع بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی

نظافت ظرفشویی با تمیز کردن باقی مانده غذاها از روی ظروف

نظافت و شستشوی باقیمانده مواد غذایی از روی ظرف ها پیش از قرار دادن آنها در ماشین ظرفشویی، نه تنها تاثیر بسزایی در افزایش کیفیت نظافت ظروف در این دستگاه دارند، بلکه به کاهش ایجاد بوی نامطبوع ناشی از تجمع مواد غذایی پیش از شسته شدن در ماشین ظرفشویی نیز کمک خواهد کرد. بهتر است پیش از قرار دادن این ظروف در ماشین ظرفشویی، یک آبکشی ساده روی ظروف انجام شود، تا مواد غذایی ریز و درشت روی ظروف به داخل دستگاه انتقال پیدا نکنند و از باقیماندن طولانی مدت آنها در دستگاه جلوگیری شود.

چیدمان صحیح ظروف در ظرفشویی و تاثیر آن در تمیز ماندن ظرفشویی

یکی دیگر از عواملی که در شستشوی بهینه ظروف چیدمان درست ظروف در دستگاه ماشین ظرفشویی است. در صورتی که شما ظروف را به صورت فشرده داخل دستگاه قرار دهید، آب و مواد شوینده به طور کامل به ظروف نرسیده و شستشوی کامل آنها امکان پذیر نخواهد بود. همین عامل، میتواند باعث باقیماندن مواد غذایی در ظروف و یا گیر کردن آنها در بخش هایی از دستگاه شود و تجمع آلودگی را به همراه داشته باشد. این تجمع آلودگی میتواند به افزایش احتمال خرابی دستگاه و ایجاد بوی نامطبوع در دستگاه منجر شود.

همانطور که خواندیم نظافت و تمیز کردن ماشین ظرفشویی با روش های مختلفی صورت میپذیرد. برخی از این روش ها خانگی و برخی تخصصی بوده و با استفاده از دستگاه های نظافت خانگی همچون دستگاه بخارشوی قابل انجام هستند. نظافت بخش های مختلف ماشین ظرفشویی به دلیل اهمیت بهداشت و نظافت ظروف حائز اهمیت است. به همین دلیل استفاده از روش بهینه که بتواند کیفیت تمیزی و نظافت دستگاه را تضمین نماید، اهیمت بسزایی دارد.

خرید آنلاین محصولات نظافتی کارچر آلمان از فروشگاه محصولات خانگی ابراهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید