بخارشوی چیست

دسترسی سریع

دستگاهی نظافتی که با کمک آب و بخار با فشار زیاد می‌تواند تمیزی حداکثری سطوح را به ارمغان بیاورد، مدت زمانی است که یکی از کاربردی‌ترین و ضروری‌ترین لوازم و تجهیزات نظافتی محسوب می‌شود. از آن جایی که به طور کلی عملیات تمیزکاری و نظافت زمان و هزینه‌ی بالایی را طلب می‌کند و با توجه به مشغله‌های متعدد جهان امروز، اختصاص دادن موارد ذکر شده برای نظافت توسط همه‌ی افراد امکان‌پذیر نیست، لازم است بدانیم دستگاه بخارشوی چیست و چه کاربردی دارد؟ با دانستن این موضوع حتما به این نتیجه برسید که هزینه‌ای که تنها یک‌بار برای تهیه‌ی این دستگاه صرف می‌کنید، بسیار به صرفه تر از متحمل شدن هزینه‌های گزاف برای خرید لوازم شوینده‌ای که هست که بسیاری از آن‌ها به سطوح آسیب جدی وارد می‌کنند و خسارت زیادی به بار می‌آورد.

بخارشوی‌ها با توجه به طراحی و قیمتی که برایشان تعیین شده است کاربردهای متعددی دارند که باید با توجه به نیازهای روزمره‌مان اقدام به خریدشان کنیم. در ادامه به بررسی این مسئله خواهیم پرداخت. از دیگر اطلاعاتی که قصد داریم در این مقاله برایتان عنوان کنیم عبارت از موضوعات زیر است:

 • دستگاه بخارشوی چیست
 • طرزکار دستگاه بخارشوی
 • کاربردهای دستگاه بخارشوی چیست
 • مزایای استفاده از دستگاه بخارشو
 • انواع بخارشوی
 • نکات خرید دستگاه بخارشوی خانگی
 • روش استفاده از بخارشوی کارچر

 

دستگاه بخارشوی چیست

بخارشوی‌ها از مهم‌ترین لوازم تجهیزات نظافتی صنعتی و خانگی است که با ترکیبی از آب یا شوینده‌ها و فشار بخار قوی می‌تواند در کمترین زمان ممکن و با صرف کمترین میزان انرژی سطوح مختلف را به طرز موثری پاکیزه و ضدعفونی کند. این دستگاه شبیه اتوی بخار عمل می‌کند و هرچه فشار بخار بیشتر باشد تمیزی و نظافت با قدرت بیشتری از سطح جدا شده و به سرعت به نتیجه خواهید رسید. البته باید توجه داشت که میزان فشار بخار را باید متناسب با سطحی که قصد نظافتش را دارید تنظیم کنید تا آسیبی به آن‌ها وارد نشود.

طرزکار دستگاه بخارشوی

از مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت استفاده از دستگاه بخارشوی این است که می توانید حتی بدون استفاده از موارد شوینده‌ی شیمیایی و تنها به کمک آب و بخار به میزان تمیزی دلخواهتان برسید. نحوه کار با بخارشوی کارچر کار سختی نیست. برای این منظور تنها لازم است قبل از روشن کردن دستگاه، مقدار مشخصی آب درون مخزن دستگاه بریزید. این آب در مخزن تا رسیدن به نقطه‌ی جوش داغ می‌شود و به کمک انواع سری و تفنگی‌هایی که به همراه محصول برای مصرف‌کننده ارسال می‌شود، بخار را به میزان تنظیم‌شده آزاد می‌کند و آلودگی‌ها را از سطح جدا کرده و از بین می‌برد. لازم به ذکر است که بخارشوی قابلیت این را دارد که بعد از بلافاصله بعد از شستشو رطوبت سطح را به طور کامل می‌گیرد و همین موضوع باعث تصریع در عملیات نظافت و همچنین حفظ سطوح می‌شود.

موارد استفاده از دستگاه بخارشوی کارچر

کاربردهای دستگاه بخارشوی چیست

بخارشوی انواع مختلفی داشته و همین منشا تنوع در کاربردهای بخارشوی خواهد شد. اما نقطه اشتراک تمامی مدل‌ها شستشو و نظافت انواع سطوح، قطعات و ماشین آلات از جمله دیگ بخار و زدودن چربی و دوده می‌باشد و در محیط‌هایی مانند بیمارستان ها، رستوران ها، آشپزخانه ها و هتل ها و غیره به طرز موثری مورد استفاده واقع می‌شود.

نظافت مبلمان با بخارشوی

اگر بخواهیم بدانیم کاربردی‌ترین موارد استفاده از بخارشوی چیست ، باید به قابلیت نظافت مبلمان و الیاف به کمک این دستگاه اشاره داشت که دغدغه‌ی بسیاری از افرادی که نمی‌توانند دردسرهای تمیزکردن مبلمان به روش‌ها خانگی و یا ارسال به مبل شویی را متحمل شوند، بوده و هست. البته اصلی‌ترین تجهیزی که برای این کار پیشنهاد می‌شود، دستگاه مبل‌شوی کارچر است که این عملیات را به طور تخصصی انجام می‌دهد. اما می‌توان به کمک بخارشوی هم این موضوع را بخوبی مدیریت کرد.

 

تمیز کردن شیرآلات

دستگاه بخارشوی می‌تواند به راحتی سطوح را شستشو و ضدعفونی کرده و بعد به سرعت و به طور همزان اقدام به خشک‌کردن سطوح استیل و شیرآلات حمام و سرویس بهداشتی و آشپزخانه کند. همین قابلیت باعث می‌شود که لکه‌‌‌ی آب و شوینده ها بعد از شستشو بر روی آن‌ها باقی نماند و درخشنده و چشم‌نواز به نظر برسند. از طرفی دیگر استفاده از روش‌های سنتی بعنوان ترفند موثر تمیزکردن رسوب شیرآلات در نظافت سرویس بهداشتی و حمام به کمک شوینده‌های شیمیایی زمان‌بر است. صرف زمان طولانی در این مکان‌ها، عوارضی مانند تنگی نفس و عارضه‌های دیگر را به همراه می‌آورد. بنابراین استفاده از دستگاه بخارشوی راه‌حلی مناسب خواهد بود.

تمیز کردن ماشین با بخارشوی

علاوه بر دستگاه کارواش خانگی کارچر ، یکی از اصلی‌ترین کاربردهایی که به شدت مورد توجه قرار گرفته، به کار بردن بخارشوی برای نظافت داخل و خارج اتومبیل می‌باشد. می‌توان از بخارشوی برای بخارشوییِ اتاقک و الیاف روی صندلی و حتی سطوح پلاستیکی داخل ماشین استفاده کرد و به طور همزان آن‌ها را ضدعفونی کرد. از طرفی می‌توان با کمک بخارشوی سطح و بدنه‌ی ماشین را شستشو داد بدون اینکه آسیبی متوجه آن شود. چرا که بسیار مشاهد شده که به هنگام بکار بردن روش‌های سنتی، برخی پارچه‌ها و لوازم نظافت بر روی بدنه خط و خش ایجاد کرده و یا حتی استفاده از برخی مواد شوینده باعث خوردگی رنگ بدنه شده است.

کاربردهای دستگاه بخارشوی

اتوکشی و نظافت پرده و لباس با بخارشوی

آیا می‌دانستید مزایای استفاده از بخار فشار قوی در دتسگاه بخارشوی چیست ؟ بخار قوی که از بخارشوی بیرون می‌زند می‌تواند ضمن شستشو و ضدعفونی سطوح وسیع مانند پرده و تشک و لباس، آن‌ها را اتوکشی نیز بکند. توجه داشته باشید که پرده‌ها از مهم‌ترین لوازمی است که نقش پررنگی در زیبایی و نمای منزل شما دارد. پرده‌ها به سرعت آلودگی و چربی را به خود جذب کرده و تغییر رنگ می‌دهند. هربار کندن پرده‌ها و اتوکشی طاقت‌فرسا و یا متحمل شدن هزینه‌ی گزاف سپردن کار به خشکشویی، چندان به صرفه به نظر نمی‌رسد. آن هم وقتی دستگاهی مانند بخارشوی تمامی مراحل را سهل می‌کند!

شستشو سطوح شیشه‌ای و صیقلی

سطوح شیشه‌ای و صیقلی نیز از سطوحی است به دلیل وسعت و حساسیت بالایی که دارد نیازمند استفاده از دستگاهی است که این کار را به بهترین نحو انجام دهد. دستگاه شیشه شوی کارچر ، اصلی‌ترین دستگاه کاربردی در این زمینه است که امکان نظافت سطوح دور از دسترس را نیز فراهم می‌آورد. بخارشوی ها هم می‌توانند به طور همزان بدون کوچکترین آسیبی،‌ شستشو، ضدعفونی و خشک‌شویی سطوح صیقلی وسیع را فراهم آورند.

از دیگر کاربردهای اساسی بخارشوی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شستشوی انواع کفپوش سرامیکی، پراکت، سنگی، چوبی و …
 • شستشوی فرش و موکت و الیاف‌ها حساس
 • تمیز کردن اجاق و فر
 • ذوب کردن یخ فریزر به منظور نظافت سریع
 • جدا کردن کاغذ دیواری به هنگام تعویض یا حفظ کاغذ
 • تمیز کردن گیاهان مصنوعی
 • ضدعفونی آلودگی‌ها و سطوحی که بهتر است مستیقما با آن تماس نداشته باشید
 • نظافت اسباب‌بازی
 • ضدعفونی قفس حیوانات
 • شستشوی گریل

بخارشوی کارچر SC3 EasyFix

بخارشوی کارچر SC3 EasyFix یکی از سریع‌ترین بخارشوی‌های موجود در بازار است که می‌تواند ظرف زمان کوتاهی در حد ۳۰ ثانیه آب را به جوش آورده و به سرعت آماده‌ی بخارشویی شود. می توان به کمک این دستگاه قدرتمند و لوازم جانبی متنوع و چندمنظوره همراه با آن، درخشش، تمیزی و از بین رفتن انواع لکه ها و جرم های قدیمی شیرآلات، کاشی ها، سرامیک، هود، سیک ظرفشویی، شیار و ترک های موجود، درپوش و غیره را به ارمغان آورد. این بخارشوی نیازی به مواد شوینده ندارد و می‌تواند تنها با فشار بخار فوق‌العاده قوی رسوبات را از بین ببرد.

شستشوی سطوح صیقلی با بخارشوی کارچر

مزایای استفاده از دستگاه بخارشو

استفاده از بخارشوی روشی سازگار با محیط زیست است چرا که در بسیاری از موارد تنها به کمک آب و بخار قوی و بدون دخالت هیچ نوع ماده‌ی شیمیایی مضر نظافت صددرصدی را به ارمغان آورد. بسیاری از بخارشوی‌ها دارای برس چرخشی، برس فلزی و سری حوله ای هستند که هرکدام بر حسب جنس و حساسیت سطح انتخاب شده و به کار برده می‌شود. مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از بخارشوی موارد زیر هستند:

 • هزینه کم و بسیار مقرون به صرفه
 • سرعت و دقت
 • باقی نگذاشتن اثر لک و باقیمانده آلودگی بر روی سطوح
 • از بین بردن میکروب های موجود در محیط
 • صرفه جویی در مصرف آب
 • جدا کردن انواع چسب از سطوح
 • قابلیت نظافت آسان سطوح سخت و غیر قابل دسترس
 • عدم استفاده از مواد شیمیایی آسیب‌زا
 • رفع بوی نامطبوع وسایل و تمیزکاری سطوح

انواع بخارشوی

لازم است با توجه به بودجه تعیین‌شده و انتظاراتی که از یک دستگاه بخارشوی خوب دارید ، اقدام به انتخاب و تهیه‌ی دستگاه کنید. بخارشوی‌ها در انواع دستی، دسته‌دار یا طی و چندمنظوره به بازار عرضه شده که هرکدام کاربری و طراحی خاصی را دارند. بخارشوی دستی مانند بخارشوی خانگی کارچر مدل SC1 Easy Fix که دستگاهی قابل حمل و کم حجم است که می‌توان به کمکش تمامی قسمت های خانه از جمله اجاق گاز، اتصالات، هود و حتی کوچکترین شکاف ها و بخش های دسترسی دشوار را تمیز کرد.

انواع طی‌دار بخارشوی‌ها برای تمیز کردن سطح آشپزخانه و سرامیک‌ها کف خانه استفاده می‌شود که مصرف برق بهینه‌ای دارد. بخارشوی خانگی کارچر مدل SC3 Upright EasyFix جریان بخار را در سه مرحله کنترل می‌کند. ایستاده و قابل حمل است و در مدت زمان کوتاهی گرم می‌شود.

بخارشوی چند منظوره نظیر بخارشوی خانگی کارچر مدل SC5 Easy Fix با بیشینه فشار بخار ۴.۲ بار، یکی از قدرتمندترین دستگاه‌ها است که انواع کاربردها را در نظافت شامل می‌شود. تعویض پارچه در این دستگاه، بدون تماس دست انجام می گردد و عملکرد ریزشی بخار لکه های سرسخت را هم به راحتی پاک نموده و لکه های محلول نیز به کمک آب گرم سریع برطرف می شوند.

استفاده از بخارشوی دستی در نظافت سطوح

نکات خرید دستگاه بخارشوی خانگی

توجه داشته باشید که خرید یک بخارشوی خوب از برندی مطرح که تمامی استانداردهای مورد نیاز را شامل باشد، نقش تعیین‌کننده‌ای در میزان کیفیت کالا و در نتیجه رضایت شما دارد. استفاده از بخارشوی در طولانی مدت، بر روی هزینه های اقتصادی نیز تاثیر گذار است. اما نیاز است به هنگام انتخاب آن به نکاتی که در ادامه آورده‌ایم توجه داشته باشید:

 • گنجایش و ظرفیت مخزن
 • قدرت تولید و پرتاب بخار
 • مدت زمان تولید بخار
 • لوازم جانبی همراه
 • برند تولید کننده
 • ابعاد و قابلیت جابجایی
 • سهولت کاربری

روش استفاده از بخارشوی کارچر

به منظور نظافت هر سطحی به کمک دستگاه بخارشوی تنها یک دستورالعمل لازم است. بدین ترتیب که آب را قبل از روشن کردن دستگاه به کمک یک قیف درون مخزن ریخته و بعد دستگاه را روشن می‌کنیم. در مرحله‌ی بعد پس از مدتی کوتاه محفظه دستگاه گرم شده و از طریق شلنگ به سمت نازل خروجی منتقل می‌شود. حال اهرم تفنگی را فشار دهید و سری‌ مورد نظرتان را متصل کنید تا با استفاده از بخار تولیدشده اقدام به نظافت سطح مورد نظرتان بکنید.

توجه داشته باشید که عملیات بخارشوی همیشه از بالا به سمت پایین انجام می‌شود.

خرید آنلاین محصولات نظافتی کارچر آلمان از فروشگاه محصولات خانگی ابراهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید