چگونه ماشین را تمیز کنیم؟ ( بهترین راه های ممکن )

دسترسی سریع

همان‌طور که به نظافت خانه و محل زندگی‌مان اهمیت می‌دهیم، خودرو نیز یکی از مواردی هست که باید در کنار رسیدگی فنی و چک، به نظافت و پاکیزگی آن هم توجه داشته باشیم. بهترین زمان برای شستشوی اتومبیل، بسته به شرایط آب و هوایی که خودرو در معرضش قرار دارد و میزان کارکرد آن در طول روز یا حتی اینکه توی پارکینگ پارک شده یا کنار خیابان، متغیر است. علاوه بر این معیار هر صاحب خودرویی درمورد تعریف کثیفی و احتیاج به شستشو، با دیگری متفاوت است. روش های متنوعی برای پاسخ به اینکه چگونه ماشین را تمیز کنیم وجود دارد که البته هرکدام معایت و مزایای خاص خودشان را دارند.

به نظر شما بهترین زمان نظافت ماشین و بهترین روشی که به اتومبیل شما آسیبی وارد نکند چیست؟ از آن‌جایی که ممکن است خیلی‌ها هنوز طرز صحیح تمیزکردن خودرو را به درستی ندانند، در این مقاله قصد داریم پاسخ پرسش‌هایی نظیر موارد زیر را بدهیم:

 • مقدمات شروع شستشوی ماشین در خانه
 • آموزش شستن ماشین در خانه
 • مراحل شستشوی و نظافت فضای داخلی خودرو
 • و همچنین مزایای شستن ماشین با بخارشوی خانگی و کارواش خانگی

قبل از نظات ماشین مقدمات آن را فراهم کنید

رعایت روش صحیح شستن خودرو می تواند تاثیر بسزایی در بالا بردن کیفیت نظافت داخل خودرو و بیرون آن شود. وسایل نظافت ماشین و شستشوی خودرو به طور کلی به دو بخش نظافت داخل خودرو و بیرون آن تقسیم می شود. هر کدام از بخش ها شامل قسمت های متعددی هستند که تمیز کردن آن ها موجب تمیزی و نگه داری از خودرو می شود. از تجهیزات و وسایل شستن ماشین می توان به موارد مختلفی از جمله دستمال نظافت خودرو، مواد شوینده، برس شستشو، دستگاه کارواش و جاروبرقی اشاره کرد. انتخاب وسایل نظافت ماشین با توجه به میزان آلودگی و نوع سطح داخلی و یا بیرونی خودرو صورت می گیرد. به طور مثال از برس شستشو می توان برای از بین بردن هرگونه آلودگی باقی مانده استفاده کرد.

قبل از فکر کردن به اینکه چگونه ماشین را تمیز کنیم، ابتدا ابزار مورد نیاز را فراهم کنید:

 • شلنگ
 • حوله بزرگ میکروفایبر
 • مایع شوینده خودرو (بهتر است از مایع شستشو دهنده مخصوص خودرو استفاده کنید)
 • جاروبرقی برای فضای داخلی
 • سطل
 • برس مخصوص چرخ
 • اسفنج نرم و غیرسیلیکونی
 • شیشه پاک‌کن
 • دستکش
 • واکس در صورت لزوم

بهترین زمان برای شروع عملیات، یک روز نیمه آفتابی که خورشید با نور زیاد و مستقیم اقدام به سریع خشک کردن بدنه و ایجاد لک بر روی خودرو نمی‌شود، عاقلانه‌ترین گزینه است! در ضمن احتمال ایجاد لکه و رسوبات روی سطح گرم به مراتب بیشتر است.

شستشوی خودرو بادستگاه کارواش خانگی کارچر

آموزش شستن ماشین در خانه

آلودگی های ریخته شده بر روی کف یا داشبورد خودرو می تواند باعث ایجاد اختلالاتی در رانندگی شود. شیشه های بیش از حد کثیف نیز دید راننده را مختل کرده و حادثه‌آفرین است. تمیز کردن ماشین نیز در حفظ ظاهر و ارزش آن موثر است.

قدم اول جمع آوری لوازم مورد نیاز

ابتدا ماشین خود را در یک نقطه سایه پارک کنید. هنگامی که خورشید بر روی ماشین شما می تابد، سرعت خشک شدن را افزایش می دهد، که می تواند لکه ها و کف صابون را روی رنگ ماشین شما باقی بگذارد. پس سعی کنید مکانی سایه بدون نور مستقیم خورشید پیدا کنید. همچنین بهتر است ماشین خود را روی سطحی بشویید که بتواند آب را جذب کند، مانند شن یا چمن. شستن ماشین روی بتن یا آسفالت، آب صابون ریخته شده توسط شما را مجبور می‌کند تا به فاضلاب برود، که این امر سبب کاهش کیفیت آب های زیر زمینی میشود.

سپس تمام لوازم مورد نیازتان را در نزدیکی ماشین قرار دهید. این لوازم شامل شلنگ، سطل (۲ سطل برای شستشو، ۱ سطل برای آبکشی)، اسفنج یا دستکش و حوله های میکروفیبر برای خشک کردن ماشین، یک برس سفت برای تمیز کردن لاستیک و رینگ ها است.

اکنون سطل را با آب صابون پر کنید. (۲ سطل اول سطل های شستشوی شما خواهند بود: ۱ سطل برای بدنه ماشین شما و ۱ سطل برای چرخ ها). مایع شوینده خودرو خود را بردارید و دستورالعمل رقیق سازی روی بطری را بخوانید، سپس یک سطل را با آب شلنگ پر کنید و مایع را به آن اضافه کنید.

سطل سوم را با آب تمیز پر کنید. این سطل برای شستشوی ابزار تمیز کردن قبل از فرو بردن دوباره آنها در آب صابون است. سطل سوم و تمیز را بردارید، سپس از یک شلنگ برای پر کردن آن استفاده کنید.  (مهم است که ابزارهای خود را اغلب در طول فرآیند شستشوی ماشین بشویید. اگر سنگ یا تکه‌ای از زباله‌ها در دستکش‌های شما گیر کند، ممکن است تصادفاً ماشین خود را خراش دهید.)

قدم دوم شستشو و آب کشی

شلنگ آب را به روی ماشین بگیرید تا کثیفی ها شسته شوند. از بالای ماشین شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید و گوشه و کنار را فراموش نکنید.  آب را به سمت پایین هدایت کنید تا هرگونه کثیفی از روی ماشین شسته شود.

چرخ های خود را با یک برس سفت بشویید. از آنجایی که چرخ‌های شما احتمالاً کثیف‌ترین قسمت ماشین شما هستند، ایده خوبی است که ابتدا آن ها را تمیز کنید. برس سفت خود را در ۱ سطل آب صابون فرو کنید، سپس از برس برای تمیز کردن رینگ ها و لاستیک ها استفاده کنید. 

به یاد داشته باشید، سطل آب صابونی خود را که برای چرخ ها استفاده می کنید جدا کنید و از آن بر روی بدنه ماشین خود استفاده مجدد نکنید. چرخ‌های شما احتمالاً دارای سنگ‌های کوچک یا تکه‌های خاکی هستند و استفاده از همان آب صابون روی بدنه خودرو می‌تواند رنگ شما را خراش دهد.

اسفنج خود را در آب صابون فرو کنید. حالا وقت آن است که روی بقیه ماشین خود تمرکز کنید. اسفنج خود را بردارید و آن را در سطل آب صابونی که هنوز به آن دست نزده اید قرار دهید. (هنگام شستن ماشین، اسفنج خود را هر چند دقیقه یکبار در آب صابون فرو ببرید.)

ماشین را بخش به بخش بشویید و از بالا شروع کنید. کار از بالا به پایین باعث می‌شود که در حین شستشوی قسمت‌های بالاتر، آب صابون روی قسمت‌های پایینی چکه کند. از سقف ماشین خود شروع کنید و اسفنج خود را با حرکات دایره ای مالش دهید. چندین بار دور ماشین خود حلقه بزنید و هر دور قسمت های پایین تر را بشویید. 

با رسیدن به قسمت‌های پایین خودرو، حتماً بر روی شکاف‌های زیر در تمرکز کنید. این قسمت های ماشین شما معمولاً بسیار کثیف هستند.

فراموش نکنید که دستکش یا اسفنج خود را به طور مرتب بشویید. آن سطل آب تمیزی را که قبلاً پر کرده بودید به خاطر دارید؟ این سطل آب برای شستشوی ابزار شستشو است. اگر سطل آب تمیز شما کدر به نظر می رسد، آن را بیرون بریزید و با آب تازه پر کنید.

در نهایت ماشین خود را در اسرع وقت آبکشی کنید. صابون به سرعت خشک می شود، و خشک شدن صابون می تواند لایه ای را به جا بگذارد که جدا شدن آن سخت است. هنگامی که ماشین شما خوب تمیز شد، شلنگ خود را بگیرید و شروع به آبکشی از بالا به پایین کنید. پس از آبکشی، دوباره ماشین خود را برای هرگونه لکه یا مدفوع پرنده بررسی کنید. در صورت نیاز، از اسفنج خود استفاده کنید تا دوباره روی آن ناحیه بروید، سپس بعد از اتمام کار آن را بشویید.

کارواش خانگی کارچر برای شستشوی بدنه ماشین

قدم سوم خشک کردن سطح ماشین

اکنون وقت آن رسیده که ماشین خود را با حوله های میکروفیبر خشک کنید. حوله های میکروفیبر دارای بافتی ملایم هستند، بنابراین رنگ ماشین را خراش نمی دهند. از چند حوله استفاده کنید و از بالا به پایین کار کنید و به آرامی آب را از روی ماشین خود پاک کنید. باقی ماندن آب روی وسیله نقلیه شما می تواند لکه هایی را به جا بگذارد، بنابراین تمام تلاش خود را برای پاک کردن آن انجام دهید.

از یک حوله تازه برای خشک کردن شیشه جلو و پنجره ها استفاده کنید. وقتی خشک کردن ماشینتان تمام شد، به سادگی حوله ها را در ماشین لباسشویی بیندازید و آنها را مانند معمول بشویید.

در نهایت میتوانید ماشین خود را واکس بزنید تا ظاهری درخشان داشته باشد. واکس زدن ماشین شما ۱۰۰% ضروری نیست، اما می تواند به درخشان بودن خودروتان کمک کند. واکس را روی یک حوله میکروفیبر اسپری کنید، سپس محصول را به آرامی روی بدنه و شیشه ماشین خود بکشید. (قبل از استفاده از واکس مطمئن شوید که ماشین شما کاملا خشک شده است.)

مراحل شستشوی و نظافت فضای داخلی خودرو

شستشوی و نظافت فضای داخلی خودرو یکی از کارهای مهمی است که باید به طور مرتب انجام شود. فضای داخلی خودرو به سرعت کثیف می‌شود و این امر می‌تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع، ایجاد آلرژی و همچنین آسیب به صندلی‌ها، داشبورد و سایر قسمت‌های داخلی خودرو شود. وقتی صحبت از فضای داخلی می شود، دستگاه های جاروبرقی آب و خاک کارچر با کیت تمیز کننده ماشین می تواند به شما کمک کند تا حس تازه ای برای خودرو خود ایجاد کنید. کیت تمیز کننده ماشین شامل پارچه های میکروفایبر برای سطوح صاف از جمله پنجره ها است، در حالی که برس ها و لوازم جانبی جاروبرقی این امکان را می دهد تا اثاثیه یا لوازم داخلی و حتی مناطقی که دسترسی به آن ها دشوار است، تمیز شوند. به همین دلیل در ادامه چند نکته برای شستشوی و نظافت فضای داخلی خودرو آورده شده است:

 1. کفی‌های خودرو را خارج کنید و آن‌ها را با جاروبرقی تمیز کنید.

اولین قدم در شستشوی و نظافت فضای داخلی خودرو، تمیز کردن کفی‌ها است. کفی‌ها یکی از کثیف‌ترین قسمت‌های خودرو هستند و به سرعت کثیف می‌شوند. برای تمیز کردن کفی‌ها، آن‌ها را خارج کنید و با جاروبرقی تمیز کنید. اگر کفی‌ها پارچه‌ای هستند، می‌توانید آن‌ها را با مواد شوینده مخصوص صندلی‌های خودرو بشویید.

 1. از جاروبرقی برای تمیز کردن تمام قسمت‌های داخلی خودرو استفاده کنید.

پس از تمیز کردن کفی‌ها، نوبت به تمیز کردن سایر قسمت‌های داخلی خودرو می‌رسد. از جاروبرقی برای تمیز کردن صندلی‌ها، داشبورد، کنسول مرکزی، صندوق عقب و سایر قسمت‌ها استفاده کنید. هنگام جارو کشیدن، هیچ‌کدام از گوشه‌ها و شکاف‌ها را فراموش نکنید. از نازل‌های مختلف جاروبرقی برای تمیز کردن شکاف‌ها استفاده کنید.

 1. برای تمیز کردن صندلی‌ها، از مواد شوینده مخصوص صندلی‌های خودرو استفاده کنید.

صندلی‌ها یکی از مهم‌ترین قسمت‌های داخلی خودرو هستند و باید به طور مرتب تمیز شوند. برای نظافت صندلی ماشین لازم است در ابتدا داخل خودرو با دستگاه جاروبرقی تمیز شود. برای تمیز کردن صندلی در ابتدا نازل مناسبی را به جاروبرقی متصل کنید. می توانید از نازل مبل برای نظافت صندلی ها و برای درز های خودرو از نازل جاروبرقی استفاده نمایید. برای نظافت صندلی های پارچه ای می توانید ابتدا آن ها را جاروبرقی بکشید و سپس با فوم یا مواد شوینده دیگری بشورید. برای جمع‌آوری آلودگی و زباله‌ها از لای درز روکش‌های صندلی می‌توانید از ابزار قوی‌تری مانند جاروبرقی خانگی کارچر کمک بگیرید از دیگر دستگاه هایی که میتواند در نظافت صندلی خودرو موثر باشد استفاده از دستگاه مبل شوی خانگی در نظافت ماشین است.

 1. برای تمیز کردن داشبورد و سایر قسمت‌های پلاستیکی، از مواد شوینده مخصوص پلاستیک استفاده کنید.

از آنجایی که داشبورد خودرو همیشه اولین چیزی است که در داخل خودرو جلب توجه می کند و قابل مشاهده است، به همین دلیل تمیز کردن داخل ماشین و شستشوی خودرو اهمیت بالایی دارد. در نظر داشته باشید دانستن روش صحیح شستن خودرو یکی از مواردی است که همیشه باید مورد توجه قرار گیرد. از مواد مختلفی از جمله وازلین می توان برای برق انداختن داشبورد ماشین استفاده کرد. وازلین به راحتی در هر خانه ای موجود است، بنابراین به سادگی مقداری دستمال نرم را به وازلین آغشته کنید و سپس آن را روی داشبورد بکشید.

از دیگر ابزاری که به کمک آن می‌توان داشبورد و فضای روی آمپر و حتی فرمان و سیستم پخش را برق انداخت، استفاده از واکس صنعتی است. بدین ترتیب اثر بسیاری از لکه ها به سرعت محو یا ناپدید می شود. تمیز کردن داشبورد عمر آن را افزایش می دهد و از ترک خوردن آن جلوگیری می کند.

 1. برای تمیز کردن شیشه‌ها، از پاک کننده شیشه استفاده کنید.

شیشه‌های خودرو نیز باید به طور مرتب تمیز شوند تا دید راننده را مختل نکنند. برای تمیز کردن شیشه‌ها، از پاک کننده شیشه استفاده کنید.

 1. پس از اتمام کار، خودرو را با یک دستمال نرم خشک کنید.

پس از اتمام کار، خودرو را با یک دستمال نرم خشک کنید. این کار به جلوگیری از ایجاد لکه کمک می‌کند.

شستشوی سایر بخش های ماشین

همان طور که بیان شد، نحو شستن خودرو در قسمت های مختلف متفاوت است. شستن ماشین شامل قسمت های دیگری نیز می شود. به طوری که چراغ ها نیز جزو مواردی محسوب می شود که در تمیز کردن ماشین اهمیت بالایی در ظاهر خودرو دارد. در شستن ماشین چراغ های جلو و عقب را فراموش نکنید، چرا که به دلیل ظاهر چشم نوازشان بسیار مورد توجه قرار می گیرند.

در صورتی که چراغ های جلویی کثیف باشد نمی تواند نور را به خوبی در محیط منتشر کند و این مسئله می تواند موجب ایجاد خطراتی شود. ساده ترین راه حل برای مقابله با این کثیفی ها تمیز کردن آن ها با پارچه نرم و مواد شوینده و یا استفاده از دستگاه کارواش است.

استفاده از دستگاه بخارشوی کارچر برای شستشوی داخل خودرو

مزایای شستن داخل ماشین با بخارشوی خانگی

میزان و نوع آلودگی داخل ماشین تعیین می‌کند که چگونه داخل ماشین را تمیز کنیم. پیشتر اشاره کردیم که برای شستشوی فضای داخلی و خارجی هر اتومبیل از دستگاه متفاوتی استفاده می‌شود. یعنی با استفاده از دستگاه کارواش خانگی با فشار قوی آب، خارج خودرو و با استفاده از بخارشوی‌های خانگی و با کمک بخار، داخل آن را تمیز می‌کنیم. خرید و استفاده از دستگاه بخارشوی خانگی با توجه به کارآیی بالا در نظافت با بخار آب و مکش همزمان آلودگی ها و تفاوت قیمت و خرید جاروبرقی کرشر بهینه تر و مناسب تر خواهد بود.

از مزیت‌های شستن ماشین با بخارشوی خانگی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از بخارشوی عدم وجود فاضلاب و پس‌آب شیمیایی خطرناک است که باعث حفظ خاک، محیط زیست و آب‌های زیرزمینی خواهد شد. همچنین استفاده از شوینده‌های غلیظ و آسیب‌زا پیرو روش‌های سنتی، می‌تواند سلامتی انسان را نیز به خطر اندازد.
 • درجه حرارت بالای بخار در حین شستشو باعث دفع میکروب ها، استریل کردن داخل خودرو و دفع هرگونه جانوران موذی ریز می‌شود. شستن ماشین با بخارشوی خانگی بوهای بد را به سرعت از بین خواهد برد. از طرفی باقی ماندن بیش از اندازه رطوبت بر روی سطوح داخلی خودرو ممکن است باعث پوسیدگی، برآمدگی و حتی خوردگی برخی قسمت‌ها شود که در چنین شرایطی بخارشوی‌ها با خشک‌کردن حین شستشو این مشکل را به خوبی پاسخ داده است.
 • دستگاه بخارشوی کارچر قادر است در کمترین مدت زمان کار شستشو و خشک‌شویی سطوح را انجام دهد. بنابراین یکی از مزیت‌های این دستگاه کوتاه‌کردن تایم پروسه‌ی بسیار وقت‌گیر و طولانی‌مدت سشتشوی سنتی خودرو می‌باشد. علاوه بر این بخارشوی‌ها به دلیل عدم استفاده از مواد شوینده و کار تنها با آب و بخار، بسیاری از هزینه‌های اقتصادی را نیز کاهش می‌دهد.

می‌توان با مطالعه‌ی بروشور و راهنمای دستگاه بخارشوی خانگی کارچر، دیگر کارکردهای آن را دانست و فهمید که به کمک این دستگاه چگونه ماشین را تمیز کنیم.

مزایای شستشوی خودرو با کارواش خانگی

کارواش خانگی با افزایش فشار آب ورودی، می تواند به حذف آلودگی ها از سطح خودرو کمک کند. کارواش های خانگی، آب خانه را که دارای فشار کمی هستند، به آب پر فشار تبدیل می کنند. به همین علت می توان از آن در کنار یک مواد شوینده، بسیاری از آلودگی های سخت را از روی انواع سطوح از جمله خودرو پاک نمود. به عبارت دیگر کارواش خانگی دستگاهی پر قدرت برای شستن ماشین محسوب می شود. از دستگاه کارواش می توان در محیط های مسکونی، تجاری و… نیز می توان استفاده کرد. درواقع بهترین تمیز کننده خانگی داخل خودرو، کارواش‌های خانگی هستند. از دیگر نکات مهم شستشوی خودرو با کارواش خانگی می توان به محافظت از سطوح حساس، دور نگه داشتن پریز برق از کارواش و دور نگه داشتن دستگاه از دسترس کودکان اشاره کرد.

با استفاده از کارواش خانگی که با برس‌های سخت و ساینده‌ها کاری ندارد، دیگر از بابت خش‌افتادن بدنه‌ی خودرو نگرانی وجود ندارد. از آن‌جایی که در روش‌های سنتی از موارد شیمیایی بهره می‌گیرند، ممکن است بعد از شستشو با مات‌شدن رنگ خودرو، خوردگی و دیگر قبیل آسیب‌ها مواجه شویم که البته در کار با کارواش خانگی شاهدش نخواهیم بود. علاوه بر این تفاصیر، این دستگاه قوی موم، قیر، چربی و هرگونه جرمی را از شیشه‌ها، بدنه، قالب و ضربه‌گیرهای اطراف خودرو پاک می کند.

خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “چگونه ماشین را تمیز کنیم؟ ( بهترین راه های ممکن )

 1. donya mohammadi گفت:

  خرید دستگاه کارواش خانگی شستشوی ماشینم را تبدیل کرده به یه کار فان و لذتبخش

 2. مبینا گفت:

  از وقتی کارواش کارچر خریدم هم تو مصرف آب تونستم صرفه جویی کنم هم اینکه دیگه از شستن ماشین خسته نمیشم واقعا به راحتی بدون وقت گیری میشه کار شستشو ماشین انجام داد

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام دوست عزیز، ممنون از نظر شما قطعا همینطوره شما میگید استفاده از کارواش های کارچر پر زحمت ترین کار ها رو ساده میکنه.

 3. فریبا ایرجی گفت:

  سلام از دستگاه کارواش باتری دار میشه برای شستشو پارکینگ ۲۰۰ متری استفاده کرد؟

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام خانوم ایرجی، بله کارواش های باتری خور توانایی شستشو در این ایعاد را دارد اما بهتره به ولتاژ باتری هم توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید