چگونه ماشین را تمیز کنیم؟ ( بهترین راه های ممکن )

دسترسی سریع

همان‌طور که به نظافت خانه و محل زندگی‌مان اهمیت می‌دهیم، خودرو نیز یکی از مواردی هست که باید در کنار رسیدگی فنی و چک، به نظافت و پاکیزگی آن هم توجه داشته باشیم. بهترین زمان برای شستشوی اتومبیل، بسته به شرایط آب و هوایی که خودرو در معرضش قرار دارد و میزان کارکرد آن در طول روز یا حتی اینکه توی پارکینگ پارک شده یا کنار خیابان، متغیر است. علاوه بر این معیار هر صاحب خودرویی درمورد تعریف کثیفی و احتیاج به شستشو، با دیگری متفاوت است. روش های متنوعی برای پاسخ به اینکه چگونه ماشین را تمیز کنیم وجود دارد که البته معایت و مزایای خاص خودشان را دارند.

به نظر شما بهترین زمان نظافت ماشین و بهترین روشی که به اتومبیل شما آسیبی وارد نکند چیست؟ از آن‌جایی که ممکن است خیلی‌ها هنوز طرز صحیح تمیزکردن خودرو را به درستی ندانند، در این مقاله قصد داریم پاسخ پرسش‌هایی نظیر موارد زیر را بدهیم:

 • مقدمات شروع شستشویی خانگی
 • نکاتی که باید به آن‌ها توجه شود
 • مراحل شستشوی خودرو
 • و همچنین مزایای شستن ماشین با بخارشوی خانگی و کارواش خانگی

قبل از نظات ماشین مقدمات آن را فراهم کنید

رعایت روش صحیح شستن خودرو می تواند تاثیر بسزایی در بالا بردن کیفیت نظافت داخل خودرو و بیرون آن شود. وسایل نظافت ماشین و شستشوی خودرو به طور کلی به دو بخش نظافت داخل خودرو و بیرون آن تقسیم می شود. هر کدام از بخش ها شامل قسمت های متعددی هستند که تمیز کردن آن ها موجب تمیزی و نگه داری از خودرو می شود. از تجهیزات و وسایل شستن ماشین می توان به موارد مختلفی از جمله دستمال نظافت خودرو، مواد شوینده، برس شستشو، دستگاه کارواش و جاروبرقی اشاره کرد. انتخاب وسایل نظافت ماشین با توجه به میزان آلودگی و نوع سطح داخلی و یا بیرونی خودرو صورت می گیرد. به طور مثال از برس شستشو می توان برای از بین بردن هرگونه آلودگی باقی مانده استفاده کرد.

قبل از فکر کردن به اینکه چگونه ماشین را تمیز کنیم، ابتدا ابزار مورد نیاز را فراهم کنید:

 • شلنگ
 • حوله بزرگ میکروفایبر
 • مایع شوینده خودرو (بهتر است از شستشو دهنده مخصوص خودرو استفاده کنید)
 • جاروبرقی برای فضای داخلی
 • سطل
 • برس مخصوص چرخ
 • اسفنج نرم و غیرسیلیکونی
 • شیشه پاک‌کن
 • دستکش
 • واکس در صورت لزوم

بهترین زمان برای شروع عملیات، یک روز نیمه آفتابی که خورشید با نور زیاد و مستقیم اقدام به سریع خشک کردن بدنه و ایجاد لک بر روی خودرو نمی‌شود، عاقلانه‌ترین گزینه است! در ضمن احتمال ایجاد لکه و رسوبات روی سطح گرم به مراتب بیشتر است.

شستشوی خودرو بادستگاه کارواش خانگی کارچر

نکات مهم برای شستشوی ایمن خودرو با کارواش

کارواش خانگی با افزایش فشار آب ورودی، می تواند به حذف آلودگی ها از سطح خودرو کمک کند. کارواش های خانگی، آب خانه را که دارای فشار کمی هستند، به آب پر فشار تبدیل می کنند. به همین علت می توان از آن در کنار یک مواد شوینده، بسیاری از آلودگی های سخت را از روی انواع سطوح از جمله خودرو پاک نمود. به عبارت دیگر کارواش خانگی دستگاهی پر قدرت برای شستن ماشین محسوب می شود. از دستگاه کارواش می توان در محیط های مسکونی، تجاری و… نیز می توان استفاده کرد. درواقع بهترین تمیز کننده خانگی داخل خودرو، همین کارواش‌های خانگی هستند.

از دیگر نکات مهم شستشوی خودرو با کارواش خانگی می توان به محافظت از سطوح حساس، دور نگه داشتن پریز برق از کارواش و دور نگه داشتن دستگاه از دسترس کودکان اشاره کرد. علاوه بر این:

 • با توجه به معضل کمبود آب، بهتر است به جای استفاده از شیلنگ آب، از یک سطل آب برای شستن خودرو استفاده کنید.
 • برای خشک کردن بدنه از پارچه‌های میکروفایبر استفاده کنید تا علاوه بر جذب بهتر رطوبت، خط و خشی روی بدنه خودرو ایجاد نشود.
 • برای شستشوی بدنه خودرو از مایع مخصوص شستشوی بدنه خودرو استفاده کنید.
 • شستشوی قسمت‌های مختلف خودرو را از بالا به پایین انجام دهید. در غیر این صورت هنگام تمیزکردن قسمت‌های بالا، قسمت‌های پاک شده‌ی پایین دوباره آلوده خواهند شد.
 • پولیش سطح بدنه را براق می‌کند اما خراشیدگی‌ها را از بین نمی‌برد. پس برای رفع خراشیدگی از کیت‌های مخصوص رفع خراشیدگی استفاده کنید.

ترفندهای شستشوی خودرو، چگونه ماشین را تمیز کنیم

آلودگی های ریخته شده بر روی کف یا داشبورد خودرو می تواند باعث ایجاد اختلالاتی در رانندگی شود. شیشه های بیش از حد کثیف نیز دید راننده را مختل کرده و حادثه‌آفرین است. تمیز کردن ماشین نیز در حفظ ظاهر و ارزش آن موثر است. وقتی صحبت از فضای داخلی می شود، دستگاه های جاروبرقی آب و خاک کارچر با کیت تمیز کننده ماشین می تواند به شما کمک کند تا حس تازه ای برای خودرو خود ایجاد کنید.

کیت تمیز کننده ماشین شامل پارچه های میکروفایبر برای سطوح صاف از جمله پنجره ها است، در حالی که برس ها و لوازم جانبی جاروبرقی این امکان را می دهد تا اثاثیه یا لوازم داخلی و حتی مناطقی که دسترسی به آن ها دشوار است، تمیز شوند.

جلادهی به خورو، برق انداختن صددرصدی!

با استفاده از کارواش خانگی که با برس‌های سخت و ساینده‌ها کاری ندارد، دیگر از بابت خش‌افتادن بدنه‌ی خودرو نگرانی وجود ندارد. از آن‌جایی که در روش‌های سنتی از موارد شیمیایی بهره می‌گیرند، ممکن است بعد از شستشو با مات‌شدن رنگ خودرو، خوردگی و دیگر قبیل آسیب‌ها مواجه شویم که البته در کار با کارواش خانگی شاهدش نخواهیم بود.

علاوه بر این تفاصیر، این دستگاه قوی موم، قیر، چربی و هرگونه جرمی را از شیشه‌ها، بدنه، قالب و ضربه‌گیرهای اطراف خودرو پاک می کند.

کارواش خانگی کارچر برای شستشوی بدنه ماشین

برق انداختن داشبورد ماشین

از آنجایی که داشبورد خودرو همیشه اولین چیزی است که در داخل خودرو جلب توجه می کند و قابل مشاهده است، به همین دلیل تمیز کردن داخل ماشین و شستشوی خودرو اهمیت بالایی دارد. در نظر داشته باشید دانستن روش صحیح شستن خودرو یکی از مواردی است که همیشه باید مورد توجه قرار گیرد. از مواد مختلفی از جمله وازلین می توان برای برق انداختن داشبورد ماشین استفاده کرد. وازلین به راحتی در هر خانه ای موجود است، بنابراین به سادگی مقداری دستمال نرم را به وازلین آغشته کنید و سپس آن را روی داشبورد بکشید.

از دیگر ابزاری که به کمک آن می‌توان داشبورد و فضای روی آمپر و حتی فرمان و سیستم پخش را برق انداخت، استفاده از واکس صنعتی است. بدین ترتیب اثر بسیاری از لکه ها به سرعت محو یا ناپدید می شود. تمیز کردن داشبورد عمر آن را افزایش می دهد و از ترک خوردن آن جلوگیری می کند.

نظافت صندلی ماشین

اینکه چطور داخل ماشین را تمیز کنیم، از اصلی‌ترین دغدغه‌هاست. برای نظافت صندلی ماشین لازم است در ابتدا داخل خودرو با دستگاه جاروبرقی تمیز شود. اگر در هنگام تمیز کردن داخل ماشین، کف خودرو شما دارای کفپوش است، می توانید آن را در داخل یا خارج تمیز کنید و پس از اتمام تمیز کردن کف آن را به ماشین برگردانید. برای تمیز کردن صندلی در ابتدا نازل مناسبی را به جاروبرقی متصل کنید.

می توانید از نازل مبل برای نظافت صندلی ها و برای درز های خودرو از نازل جاروبرقی استفاده نمایید. برای نظافت صندلی های پارچه ای می توانید ابتدا آن ها را جاروبرقی بکشید و سپس با فوم یا مواد شوینده دیگری بشورید. برای جمع‌آوری آلودگی و زباله‌ها از لای درز روکش‌های صندلی می‌توانید از ابزار قوی‌تری مانند جاروبرقی خانگی کارچر کمک بگیرید از دیگر دستگاه هایی که میتواند در نظافت صندلی خودرو موثر باشد استفاده از دستگاه مبل شوی خانگی در نظافت ماشین است.

شستشوی بدنه ماشین

اینکه چگونه ماشین را تمیز کنیم و برای این منظور از چه ابزاری کمک بگیریم، همواره مورد سوال بسیاری از مردم بوده و هست. برای تمیز کردن سطح بیرونی خودرو تنها کافی است در ابتدا یک لایه از مواد شوینده را بر روی خودرو بکشید تا آلودگی های بزرگ آن از بین بروند. مواد شوینده خودرو کارچر می تواند به شما در دستیابی به درخشندگی کامل و بدون خط و خش کمک کند.

نظافت ماشین با دستگاه کارواش خانگی کارچر از بسیاری جهات کار را راحت خواهد کرد. دستگاه کارواش، راه حلی عالی برای صرفه جویی در وقت و هزینه به منظور شستن ماشین است. فشار آب قوی، گل و لای، نمک و سایر آلودگی هایی را که ممکن است هنگام استفاده از روش سنتی(سطل و اسفنج) رنگ را خراش دهند، از بین می برد. همچنین می توانید برای شستن ماشین با استفاده از کارواش، از مواد شوینده نیز استفاده نمایید.

برق انداختن لاستیک ماشین

قبل از برق انداختن لاستیک ها، می توانید تمامی آلودگی های درشت و بزرگ را با استفاده از کارواش خانگی به راحتی از بین ببرید و جدا کنید. حتی می توانید به منظور تمیز کردن آلودگی و گرد و غبار موجود در لاستیک ها و رینگ ها نیز از دستگاه کارواش نهایت استفاده را ببرید. بعد از استفاده  از دستگاه می توانید از مواد شوینده به همراه اسفنج برای تمیز کردن رینگ ها کمک بگیرید. در نظر داشته باشید برق انداختن لاستیک ماشین موجب می شود ظاهر خودرو بسیار جذاب به نظر برسد.

تمیز کردن رینگ های ماشین

پس از برق انداختن لاستیک ماشین به سراغ رینگ های ماشین بروید. بکارگیری برس به منظور نظافت خودرو و تمیز کردن کامل شکاف های باریک موجود در رینگ که با چشم قابل مشاهده نیستند، بسیار کاربرد دارد. برای راحتی بیشتر می توانید پاک کننده رینگ را روی نقاط آلوده اسپری کنید تا آلودگی های چسبیده شده به سادگی جدا شوند و از بین بروند.

شستشوی سایر بخش های ماشین

همان طور که بیان شد، نحو شستن خودرو در قسمت های مختلف متفاوت است. شستن ماشین شامل قسمت های دیگری نیز می شود. به طوری که چراغ ها نیز جزو مواردی محسوب می شود که در تمیز کردن ماشین اهمیت بالایی در ظاهر خودرو دارد. در شستن ماشین چراغ های جلو و عقب را فراموش نکنید، چرا که به دلیل ظاهر چشم نوازشان بسیار مورد توجه قرار می گیرند.

در صورتی که چراغ های جلویی کثیف باشد نمی تواند نور را به خوبی در محیط منتشر کند و این مسئله می تواند موجب ایجاد خطراتی شود. ساده ترین راه حل برای مقابله با این کثیفی ها تمیز کردن آن ها با پارچه نرم و مواد شوینده و یا استفاده از دستگاه کارواش است.

استفاده از دستگاه بخارشوی کارچر برای شستشوی داخل خودرو

مزایای شستن داخل ماشین با بخار

میزان و نوع آلودگی داخل ماشین تعیین می‌کند که چگونه داخل ماشین را تمیز کنیم. پیشتر اشاره کردیم که برای شستشوی فضای داخلی و خارجی هر اتومبیل از دستگاه متفاوتی استفاده می‌شود. یعنی با استفاده از دستگاه کارواش خانگی با فشار قوی آب، خارج خودرو و با استفاده  از بخارشوی‌های خانگی و با کمک بخار، داخل آن را تمیز می‌کنیم. خرید و استفاده از دستگاه بخارشوی خانگی با توجه به کارآیی بالا در نظافت با بخار آب و مکش همزمان آلودگی ها و تفاوت قیمت و خرید جاروبرقی کرشر بهینه تر و مناسب تر خواهد بود.

از مزیت‌های شستن ماشین با بخارشوی خانگی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

بخارشوی دوست‌دار محیط زیست!

از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از بخارشوی عدم وجود فاضلاب و پس‌آب شیمیایی خطرناک است که باعث حفظ خاک، محیط زیست و آب‌های زیرزمینی خواهد شد. همچنین استفاده از شوینده‌های غلیظ و آسیب‌زا پیرو روش‌های سنتی، می‌تواند سلامتی انسان را نیز به خطر اندازد.

توشویی بهتر با دستگاه بخارشوی خانگی کارچر و آلودگی‌زدایی

درجه حرارت بالای بخار در حین شستشو باعث دفع میکروب ها، استریل کردن داخل خودرو و دفع هرگونه جانوران موذی ریز می‌شود. شستن ماشین با بخارشوی خانگی بوهای بد را به سرعت از بین خواهد برد. از طرفی باقی ماندن بیش از اندازه رطوبت بر روی سطوح داخلی خودرو ممکن است باعث پوسیدگی، برآمدگی و حتی خوردگی برخی قسمت‌ها شود که در چنین شرایطی بخارشوی‌ها با خشک‌کردن حین شستشو این مشکل را به خوبی پاسخ داده است.

بکارگیری بخارشوی بعنوان راهی بصرفه در هزینه‌های مالی و زمانی

دستگاه بخارشوی کارچر قادر است در کمترین مدت زمان کار شستشو و خشک‌شویی سطوح را انجام دهد. بنابراین یکی از مزیت‌های این دستگاه کوتاه‌کردن تایم پروسه‌ی بسیار وقت‌گیر و طولانی‌مدت سشتشوی سنتی خودرو می‌باشد. علاوه بر این بخارشوی‌ها به دلیل عدم استفاده از مواد شوینده و کار تنها با آب و بخار، بسیاری از هزینه‌های اقتصادی را نیز کاهش می‌دهد.

می‌توان با مطالعه‌ی بروشور و راهنمای دستگاه بخارشوی خانگی کارچر، دیگر کارکردهای آن را دانست و فهمید که به کمک این دستگاه چگونه ماشین را تمیز کنیم.

خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “چگونه ماشین را تمیز کنیم؟ ( بهترین راه های ممکن )

 1. donya mohammadi گفت:

  خرید دستگاه کارواش خانگی شستشوی ماشینم را تبدیل کرده به یه کار فان و لذتبخش

 2. مبینا گفت:

  از وقتی کارواش کارچر خریدم هم تو مصرف آب تونستم صرفه جویی کنم هم اینکه دیگه از شستن ماشین خسته نمیشم واقعا به راحتی بدون وقت گیری میشه کار شستشو ماشین انجام داد

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام دوست عزیز، ممنون از نظر شما قطعا همینطوره شما میگید استفاده از کارواش های کارچر پر زحمت ترین کار ها رو ساده میکنه.

 3. فریبا ایرجی گفت:

  سلام از دستگاه کارواش باتری دار میشه برای شستشو پارکینگ ۲۰۰ متری استفاده کرد؟

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام خانوم ایرجی، بله کارواش های باتری خور توانایی شستشو در این ایعاد را دارد اما بهتره به ولتاژ باتری هم توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید