چرا جارو برقی مکش نداره و راه حل آن

دسترسی سریع

اینکه چرا جارو برقی مکش نداره ، سوالی است که به دفعات بسیار برای افراد پیش می‌آید و به دنبال یافتن پاسخ آنند. کم شدن مکش جاروبرقی یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که ممکن است حین استفاده با آن مواجه شوید. از آن‌جایی که نمی‌توان بعد از هر بار بروز این مشکل، جهت تعویض آن اقدام به عمل آورد، و از طرفی بسیاری از اختلالات بدون زحمت مراجعه به تعمیرکار و فرد متخصص رفع خواهد شد، بهتر است کمی در این باره اطلاعات داشته باشید تا بتوانید در شرایط لزوم به درستی عمل کنید.

لازم است که بدانیم بعضی از جاروبرقی‌ها در انتهای نازل یک برس چرخان یا یک نوار ضرب گیر دارند که به تحریک و جابجایی خاک در محفظه مکش کمک می‌کند. به منظور رفع دلیل کم شدن مکش جاروبرقی لازم است که ابتدا تمامی مناطق را چک کنید تا انسدادی وجود نداشته باشد. این موضوع یکی از اصلی‌ترین و شایع‌ترین علل کم شدن مکش جاروبرقی می‌باشد. برخی از اصلی‌ترین موضوعاتی که در این مقاله درموردشان بحث خواهیم کرد عبارت است از:

  • مکش جاروبرقی
  • چرا جارو برقی مکش نداره
  • افزایش قدرت مکش جاروبرقی

مکش جاروبرقی

یکی از مهم‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین ویژگی‌های یک جاروبرقی خوب داشتن مکش قوی و بالای آن است. چراکه کار این دستگاه جمع‌آوری درست و کامل آلودگی‌ها و زباله‌های سطوح است. اساس کار تمامی جاروبرقی‌ها و ساختار آن‌ها از یک الگوی مشخص پیروی می‌کنند و می‌توان گفت بارزترین معیار سنجش جاروبرقی‌های برند‌های مختلف میزان مکش آن‌ها است. همه‌ی جاروبرقی‌ها موتوری دارند که با روشن شدنش فن داخل موتور نیز به حرکت درآمده و فشار هوای داخل دستگاه کم شده و خلاء ایجاد شده در جاروبرقی تحت فشار هوای بیرون، باعث مکش این وسیله می‌شود. بنابراین سازوکار جاروبرقی‌ها فشار هوایی است که باید تنظیم شود.

اصلی‌ترین معیارهای تشخیص مکش بالای جاروبرقی، ارزیابی قدرت و سرعت مکش آن است. علاوه بر روش مطالعه‌ی مشخصات فنی دستگاه، می‌توانید به روشی ساده دستتان را در مقابل دهانه‌ی لوله آن قرار داده و میزان مکش موتور را حین روشن بودن آن تخمین بزنید. ملاک دیگر سنجش سرعت مکش است که به منظور سنجش آن نیز می‌توانید دست مرطوبتان را مقابل دهانه نگه داشته و در این مورد نیز اطمینان حاصل فرمایید. البته مهم‌ترین ملاک خرید بهترین جاروبرقی خانگی با مکندگی و پرقدرت ، انتخاب برندی نام‌آشنا و معتبر است که تمامی استانداردهای لازم را برای ساخت و طراحی این دستگاه به کار برده باشد.

چرا جارو برقی مکش نداره

دانستن دلایل اینکه چرا جارو برقی مکش نداره ، به شما کمک خواهد کرد که بتوانید به طرز درستی از این دستگاه استفاده کرده و عواملی که باعث بروز این مشکل می‌شوند را به حداقل برسانید و در نتیجه به این ترتیب عمر دستگاه‌تان را بالا ببرید. در بسیاری مواقع علت ضعیف شدن مکش جاروبرقی ، مسدود شدن و گیر کردن زباله یا قطعات در لوله یا کیسه‌ی آن است. در غیر این صورت باید در بخش دیگری به دنبال مشکل بگردید. فروشگاه محصولات خانگی ابراهیم بهترین و باکیفیت ترین جاروبرقی‌ها را با انواع متفاوت و کابری‌های خاص، به شما ارائه می‌دهد که تمامی اصول ساخت محصولی استاندارد و قدرت مکندگی بالا در آن‌ها رعایت شده است.

چرا جارو برقی مکش نداره

در این بخش برخی از رایج‌ترین علت کاهش مکش جاروبرقی را به اختصار شرخ خواهیم داد:

۱. پر بودن کیسه زباله جاروبرقی

پر بودن بیش از اندازه‌ی جاروبرقی به طور قطع مکش آن را کاهش خواهد داد. از طرفی سوراخ شدن یا وجود پارگی در کیسه نیز چنین پیامدی را به همراه خواهد داشت. برخی از جاروبرقی‌ها کیسه دائم یا موقت دارند. بدیهی است که درصورت پارگی در هر دو حالت نیاز است که کیسه را تعویض کنید و در صورت پر بودن کیسه دائم باید آن را خالی و مجدد نصب کنید. جاروبرقی‌های بدون کیسه نیز دارای نشانگری روی بدنه‌ی خود هستند که نشان از میزان پر بودن دستگاه دارند. البته لازم به ذکر است که پاره بودن کیسه، در نهایت می‌تواند یکی از دلایل سوختگی موتور دستگاه نیز باشد. بنابراین چک کردن مرتب کیسه از ضروری‌ترین مراقب‌های نگهداری جاروبرقی است.

۲. خرابی موتور جاروبرقی

جدی‌ترین علت عدم مکش جاروبرقی ، خراب بودن موتور است. تیغه پلاستیکی‌ای که به محور موتور متصل است، با چرخشش مکش ایجاد می‌کند. ذرات از میان پره‌های فن عبور کرده و وارد کیسه می‌شوند.ممکن است این تیغه‌ها بشکنند یا از کار بیفتند. در چنین شرایطی مکش دستگاه جاروبرقی کم خواهد شد. کم و زیاد شدن صدای جاروبرقی، خاموش و روشن شدن خودبخودی، داغ شدن جاروبرقی و بوی سوختگی همه از نشانه‌های اختلال در عملکرد موتور دستگاه است. خرابی موتور همچنین یکی از اصلی‌ترین دلایل روشن نشدن جاروبرقی نیز می‌باشد.

۳. فیلتر کثیف یا خراب

توصیه می‌شود بعد از هر دو سه بار استفاده از دستگاه، فیلتر آن را بخوبی بررسی کنید. در صورت دارا بودن دستگاه به فیلتر هپا (HEPA) لازم است آن را جدا کرده و بعد از شستشو و خشک کردن کامل مجددا از آن استفاده کنید. فیلتر کثیف، مکش دستگاه را به شدت پایین می‌آورد و از طرفی کیفیت تمیزی سطوح را پایین می‌آورد. دستگاه جاروبرقی خانگی آب و خاک کارچر WD6 P Premium با توان مصرفی۱۳۰۰ وات قدرت بالایی در مکش دارد و مهمترین ویژگی منحصر به فرد آن سیستم نظافت فیلتری است که تنها با یک دکمه در مدت زمان چند ثانیه بدون هیچ گونه تماسی تمیز خواهد شد.
بیشتر بخوانید: روش تشخیص بهترین جاروبرقی آب و خاک

 ۴. تنظیمات اشتباه

دسته‌ی جاروبرقی با توجه به سطحی که قصد تمیز کردن آن را دارید، با ارتفاع خاصی تنظیم می‌شود. به طور مثال برای کف‌های سرامیکی، چوبی و در‌واقع کف‌های سخت باید از بیشترین توان استفاده کنید. زیرا در این حالت جاروبرقی به کف زمین می‌چسبد و با بیشترین توان آشغال‌ها را بالا می‌کشد. اما درمورد جاروکشی فرش نیاز است دسته‌ی دستگاه در ارتفاع پایین‌تری قرار گرفته باشد. با این اوصاف، دیگر علت کم شدن قدرت مکش جاروبرقی ، تنظیمات اشتباه آن است. یکی از دستگاه‌هایی که با دسته تنظیم شونده و طول سیم کابل بلند ۶متری، مناسب نظافت محیط‌های متنوعی نظیر نظافت منازل، داخل ماشین، فضا های باریک همچون شکاف‌ها، لبه ها و درزها و سطوح سخت و حساس مانند انبار ها و کارگاه ها است، جاروبرقی خانگی مدل VC3 میباشد.

دیگر پاسخ‌های این سوال که چرا جارو برقی مکش نداره ، مسدود بودن لوله خرطومی، عدم هوابندی، اشکال در برس‌ها، استفاده بیش از حد از دستگاه، اتمام طول عمر جاروبرقی و غیره خواهد بود.

مزیت استفاده از جاروبرقی خانگی کارچر

افزایش قدرت مکش جاروبرقی

در بسیاری موارد غیر از سوختن موتور، می‌توانید به راحتی علت مکش کم جارو برقی را تشخیص داده و رفعش کنید. باید توجه داشت که جاروبرقی‌ها به نسبت اینکه نسبت به دیگر لوازم و تجهیزات، سازوکار ساده‌تری دارند، اما باز هم به مراقبت و نگهداری خاصی نیازمند هستند که توجه به اصول و رعایت نکات مربوط به آن می‌تواند طول عمر دستگاه را افزایش دهد. جاروبرقی خانگی مدل VC2 یکی از انواع خانگی جاروبرقی‌ها برای نظافتی کارآمد است که خارج کردن کیسه آن به آسانی و بدون تماس دست صورت میگیرد و از قوی‌ترین دستگاه‌های خانگی به شمار می‌رود. برخی از مواردی که قدرت مکش جاروبرقی و در نتیجه کیفیت عملکرد آن را بالا خواهد برد عبارت است از:

  • تعویض مرتب فیلتر هوا و تمیز کردن آن
  • تعویض یا تخلیه منظم کیسه زباله، اطمینان از عدم وجود پارگی یا سوراخی در آن
  • متصل کردن صحیح لوله‌ها و سری‌های دستگاه
  • کاهش فاصله کفی جاروبرقی از زمین به منظور افزایش قدرت مکش
  • تنظیم قدرت مکش متناسب با سطحی که می‌خواهید جارو بکشید

در این مقاله انواع علت‌های کم شدن مکش جاروبرقی را بررسی کردیم و راه‌حل‌هایی نیز به منظور افزایش طول عمر دستگاه ارائه دادیم. البته توجه به سن و مدت زمان استفاده از دستگاه نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. برخی از قطعات با گذشت زمان کارایی خود را از دست می‌دهند و نیاز به تعویض دارند. در برخی موارد نیز باید هر از چند گاهی جاروبرقی را سرویس و به آن رسیدگی کنید. به هر حال لازم است قبل از اقدام به خرید یک جاروبرقی خوب، ابتدا میزان نیاز و استفاده خود را بشناسید و بعد از تحقیق، محصول مناسب خودتان را تهیه کنید. به نظر شما ملاک انتخاب یک جاروبرقی خوب چه مواردی هستند؟

خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید