چرا جاروبرقی روشن نمیشه و روش حل این مشکل

دسترسی سریع

معمولا علت اصلی روشن نشدن جاروبرقی مواردی ساده و پیش‌پاافتاده همچون قطع بودن اتصال سیم دستگاه به پریز برق است. در بعضی مواقع هم برای پاسخ به این سوال که چرا جاروبرقی روشن نمیشه ، توصیه می‌شود تبدیل و سری اتصال به پریز را چک کنید. اما در زمانی که مشکل شما به همین سادگی رفع نشود، چه باید کرد؟

سیستم عملکردی جاروبرقی‌ها چندان دشوار و پیچیده نیست. بخصوص اگر کمی از اتصالات و مدار جاروبرقی خانگی سر در بیاورید، خواهید فهمید که عیب‌یابی دستگاه سخت نیست و به آسانی می‌توان مشکل را رفع کرد. اما در صورتی که چیزی از یافتن ایرادات و تعمیر جاروبرقی‌ها نمی‌دانید، لازم است به یک متخصص در این زمینه نیاز است. در این مقاله قصد داریم به بررسی برخی از دلایل اصلی روشن نشدن جارو برقی بپردازیم. موضوعاتی که در این مقاله عنوان می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

 • چرا جاروبرقی روشن نمیشه
 • نکات طلایی استفاده و نگهداری از جاوربرقی
 • عیب‌یابی دلیل روشن نشدن جاروبرقی توسط تعمیرکار نمایندگی

چرا جاروبرقی روشن نمیشه

اگر جاروبرقی روشن نمی شود ، علل مختلفی می‌تواند سبب باشد. یافتن دلیل اینکه چرا جاروبرقی خاموش میشود در افزایش طول عمر دستگاه و همچنین صرفه‌جویی در هزینه و زمان شما موثر است. همین امر لزوم مطالعه‌ی این مقاله را بالا می‌برد تا روزی که به این مشکل برخوردید پیش‌زمینه‌ای برای رفع اشکال آن را داشته باشید. کار نکردن جاروبرقی می‌تواند ناشی از مشکلات مکانیکی و الکتریکی مختلفی باشد. در این بخش به بررسی برخی از این مشکلات می‌پردازیم.
بیشتر بخوانید: راهنمای خرید بهترین جاروبرقی خانگی با مکندگی و پرقدرت

۱. خرابی قطعه رله جاروبرقی

بهتر است کمی مطالعه در زمینه ی شناخت قطعات جاروبرقی و دیگر ماشین‌های برقی منزلتان داشته باشید تا در صورت لزوم حداقل بتوانید حدس بزنید مشکل از کدام قسمت است. در همه‌ی مدارهای الکتریکی از یک رله برای قطع و وصل جریان استفاده می‌شود که در صورت ایجاد هر مشکلی از جمله خرابی یا چسبندگی و غیره، سیستم به کلی از کار می‌افتد. در جواب اینکه چرا جاروبرقی روشن نمیشه ، پیشنهاد می‌شود چک کردن و اطمینان از سالم بودن رله جزو اولین اقداماتی باشد که انجام می‌دهید. اگر ایراد از رله و عدم اتصال آن به کلید قدرت باشد، با سفت‌کردن دسته عایق کلید قدرت رله، جاروبرقی شما روشن خواهد شد. در غیر این صورت لازم است به دنبال دلایل دیگری بگردید تا بفهمید چرا جارو برقی روشن نمیشود .

۲. قطعی در سیم رابط جاروبرقی

اولین اقدامی که لازم است به هنگام از کار افتادن جاروبرقی انجام دهید چک کردن اتصال ماشین به پریز برق است. هر نوع آسیب و قطعی در اتصالات سیم رابط جاروبرقی می‌تواند قطعی را سبب شود. ابتدا از سالم بودن پریز و برقرار بودن برق ساختمان مطمئن شوید و در مرحله‌ی بعد در صورت مشاهده هر گونه قطعی و پارگی در سیم رابط دستگاهتان را به منظور تعمیر و تعویض نزد متخصص ببرید. چراکه این مورد ضمن از کار انداختن ماشین شما، می‌تواند بسیار خطرآفرین نیز باشد.

استفاده از جاروبرقی به منظور جمع آوری انواع آلودگی ها

۳. سوختگی یا گرم شدن بیش از حد موتور جاروبرقی

اساسی‌ترین مشکل یک جاروبرقی خراب شدن و یا سوختن دستگاه می‌باشد که نیاز به تعمیر جدی و اساسی دارد. سوختگی و از کار افتادن موتور می‌تواند ناشی از عواملی مانند فشار زیاد وارد کردن به دستگاه و داغ کردن بیش از اندازه آن، جارو کشیدن مناطق مرطوب و خیس و حتی استفاده‌ی مدام و چند ساعته از ماشین باشد. سعی کنید با رعایت نکاتی که در دفترچه راهنمای ماشین توصیه شده، نهایت احتیاط را در استفاده از این وسیله به عمل آورید. در ضمن می‌توانید برای جمع‌آوری انواع آلاینده‌ها و زباله‌های خشک و مرطوب از جاروبرقی آب و خاک کارچر استفاده کنید.

۴. اشکال در ترموستات

وقتی جاروبرقی روشن نمی شود ، یکی از دلایل می‌تواند اشکال در ترموستات باشد. ترموستات در انواع وسایل برقی سیستمی است که به هنگام داغ شدن بیش از حد دستگاه باعث خاموش شدن آن می‌شود. در برخی موارد اگر بیش از حد از جاروبرقی کار کشیده باشید، این ترموستات است که دستگاه را خاموش کرده و معمولا بعد از مدتی رفع شده و می‌توان مجدد از دستگاه استفاده کرد. اما وقتی دفعات داغ کردن و خاموش شدن دستگاه بالا رود، از کار افتادن جاروبرقی جدی خواهد بود.

۵. قطعی در سیم جمع کن

قطعی و اشکال در سیم جمع کن نیز می‌تواند دلیل اساسی کار نکردن جاروبرقی شما باشد. نکته این است که سیستم سیم‌ جمع کن دستگاه جاروبرقی شامل شاخک‌های فاز و نولی است که به حلقه‌های گردان قرقره متصل هستند. این شاخک‌ها فنری شکل بوده و پل ارتباطی میان برق و موتور را تشکیل می‌دهند. بنابراین هر گونه اختلال در عملکرد این شاخک‌ها می‌تواند موتور و در نهایت دستگاه شما را از کار بیندازد. به منظور رفع این مشکل لازم است سرسیم را به گونه‌ای آماده کنید و قرقره را روی آن قرار دهید که سیم‌ها با فشار قرقره به سمت پایین حرکت کنند و جریان دوباره متصل شود.

۶. خراب بودن دکمه روشن و خاموش و سایر دکمه‌های جاروبرقی

کار نکردن دکمه‌های روی دستگاه جاروبرقی بدون شک مانع از روشن شدن دستگاه می‌شود. تشخصیص دادن این مشکل کمی سخت است و در بسیاری موارد توسط فرد متخصص در این زمینه کشف می‌شود اما گاهی نیز برخی جاروبرقی‌ها قابلیتی دارند که دست‌کم با روشن شدن چراغی به وقت اتصال به پریز برق بفهمید که دستگاه روشن است. در صورت وجود مشکلی از این دست لازم است برای تعویض آن اقدام کنید.

۷. پر بودن کیسه جاروبرقی یا مشکل در فیلترها

یکی از دلایل رایج اینکه جاروبرقی دیگه روشن نمیشه ، پر بودن کیسه آن است. این مورد و همچنین کثیف بودن فیلترهای جاروبرقی می‌تواند علت سر و صدای زیاد جاروبرقی نیز باشد. پر شدن بیش از حد دستگاه کارکرد آن را مختل می‌کند و حتما لازم است تخلیه شود. چرا که در چنین وقتی مکش دستگاه کم شده و فشار زیادی نیز به دستگاه وارد می‌شود که باعث داغ شدن بیش از اندازه‌ی آن خواهد شد. ترموستات نیز در این شرایط بلافاصله ماشین را خاموش می‌کند. فیلترها نیز نقش بسزایی در تصفیه هوا و جلوگیری از پخش شدن گرد و غبار در محیط دارند. اگر کیسه را به موقع تعویض کرده‌اید و باز نمی‌دانید چرا جاروبرقی روشن نمی شود ، بهتر است فیلترها را نیز چک کنید. تعویض نکردن به موقع فیلترها سبب جمع‌شدن آلودگی در آن شده و فشار زیادی به دستگاه وارد می‌کند.

دلایل از کار افتادن جاروبرقی خانگی

نکات طلایی استفاده و نگهداری از جاوربرقی

به جای نگرانی در این مورد که اگر جاروبرقی روشن نمیشه چیکار کنم ، بهتر است به توصیه‌هایی که به منظور پیشگیری از بروز چنین اتفاقی ارائه داده می‌شود توجه کنید. اولین و مهم‌ترین نکته در این موضوع این است که همیشه انتخاب بهترین جاروبرقی‌ها همچون جاروبرقی خانگی شارژی کارچر WD3 Battery Set ، از برندهای معتبر که تمامی اصول در طراحی و ساختشان رعایت شده الویت دارد. در ادامه چند توصیه درباره نگهداری و مراقبت از جاروبرقی را برایتان آورده‌ایم.

 • هرگز سیم جاروبرقی را تا انتها بیرون نکشید.
 • هر ۶ ماه یک‌بار نسبت به تمیز کردن یا تعویض فیلتر اقدام نمایید.
 • بصورت منظم و دوره‌ای جاروبرقی را نظافت کنید.
 • در صورت ضعیف شدن مکش دستگاه، ابتدا مسیر مکش لوله خرطمی و برس‌ها را بررسی کنید.
 • از پاره نبودن کیسه اطمینان حاصل کنید تا آسیبی به موتور وارد نشود.
 • با سیم جمع کن به آرامی رفتار کنید.
 • بطور مداوم و یک‌سره از ماشین استفاده نکنید.
 • به آرامی و به کمک انگشت‌ها دکمه‌های ماشین را فشار دهید.
 • برای جمع‌آوری هر نوع زباله از توانایی و قابلیت دستگاهتان اطمینان حاصل فرمایید.
 • برای جمع آروی زباله‌های مرطوب از جاروبرقی آب و خاک استفاده کنید.

عیب‌یابی دلیل روشن نشدن جاروبرقی توسط تعمیرکار نمایندگی

اگر با بررسی تمام این موارد باز هم نمی‌دانید چرا جاروبرقیم روشن نمیشه ، لازم است آن را نزد تعمیرکار ببرید تا ضمن بررسی علت اصلی اینکه چرا جاروبرقی روشن نمیشه ، نسبت به رفع اشکالات آن اقدام کند. چرا که گاهی به دلیل پایین آمدن کیفیت و راندمان موتور به دلیل تاثیر عوامل بیرونی و درونی، موتور جاروبرقی نیاز به تعویض دارد که از تنها تعمیرکار از عهده‌اش برمی‌آید. در صورت بروز ایراداتی همچون نیاز به دسترسی به قطعات فابریک جاروبرقی، خراب شدن دکمه روشن و خاموش و یا تنظیم قدرت موتور، سوختن رله و موارد این چنینی نیاز به تخصص تعمیرکار و فرد متخصص است.

خرید آنلاین محصولات نظافتی کارچر آلمان از فروشگاه محصولات خانگی ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping cart