همه چیز در مورد شستشوی پارکت و لمینت در منزل

دسترسی سریع

کفپوش‌های چوبی ساخته شده از پارکت یا لمینت برای اتاق نشیمن یا اتاق خواب مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از پارکت لمینت شیک در طراحی منزل می تواند باعث زیباتر شدن طراحی دکوراسیون داخلی شود. شستشوی پارکت و لمینت در مقایسه با کفپوش‌های پارچه‌ای، بسیار آسان‌تر است و تنها باید به چند نکته ساده در این باره دقت کرد. در ادامه همراه ما باشید تا با هم یاد بگیریم که در هنگام نظافت و مراقبت از این کفپوش‌ها به چه نکاتی باید توجه کرد و چگونه بدون آسیب رساندن به کف گران قیمت می‌توان از شر آلودگی‌های ناخوشایند این کفپوش‌ها خلاص شد.

هنگام تمیز کردن پارکت و لمینت به چه نکاتی باید توجه کرد؟

پارکت‌ها معمولا در انواع مختلفی وجود دارند، به عنوان مثال پارکت نواری، پارکت موزاییکی یا پارکت شاه ماهی، این پارکت‌ها یا واکس زده می‌شوند، یا روغن کاری شده و یا لاک زده می‌شوند. پارکت واکس زده شده با موم و واکس پردازش می‌شود که به موجب آن چوب مات و براق می‌گردد، با پارکت روغنی نیز مفاصل پهن بهتر در برابر رطوبت محافظت می‌شوند، پارکت لاک شده نیز نفوذ رطوبت و کثیفی را کاهش داده، هرچند که این موضوع مانع از ورود آب به داخل مفاصل و خراش‌های عمیق نمی‌شود. همانطور که استفاده از دستگاه مبل شویی خانگی در نظافت بهینه و کامل مبل و فرش تاثیر دارد، استفاده از تجهیزاتی که بتواند علاوه بر نظافت سلامت سطوح پارکت مورد نظافت را تضمین کند از اهمیت بالایی برخوردار می شود.

همچنین باید بدانیم که پارکت منزل به رطوبت حساس است و این بدان معنی است که شستن پارکت با آب شیوه ی مناسبی برای تمیز کردن این نوع کفپوش نیست. هنگام تمیز کردن باید تلاش شود حداقل رطوبت ممکن روی زمین باقی بماند. علاوه بر این، در صورت باقی ماندن رطوبت، ممکن است طبقات چوبی بسته به رطوبت، متورم یا کوچک شوند. محصولات و دستگاه های مکانیزه مختلفی هستند که میتوانید از آنها در نظافت کفپوش ها استفاده کنید، در این بین محصولات مختلف کارچر گزینه های کاربردی در اختیار شما قرار میدهند.

شستشوی پارکت و کفپوش

پارکت‌ها معمولا در انواع مختلفی وجود دارند، به عنوان مثال پارکت نواری، پارکت موزاییکی یا پارکت شاه ماهی، این پارکت‌ها یا واکس زده می‌شوند، یا روغن کاری شده و یا لاک زده می‌شوند. پارکت واکس زده شده با موم و واکس پردازش می‌شود که به موجب آن چوب مات و براق می‌گردد، با پارکت روغنی نیز مفاصل پهن بهتر در برابر رطوبت محافظت می‌شوند، پارکت لاک شده نیز نفوذ رطوبت و کثیفی را کاهش داده، هرچند که این موضوع مانع از ورود آب به داخل مفاصل و خراش‌های عمیق نمی‌شود.

همچنین باید بدانیم که پارکت منزل به رطوبت حساس است و این بدان معنی است که هنگام تمیز کردن، مهم است اطمینان حاصل شود که حداقل رطوبت ممکن روی زمین باقی می‌ماند، علاوه بر این، در صورت باقی ماندن رطوبت، ممکن است طبقات چوبی بسته به رطوبت، متورم یا کوچک شوند.

طرز شستشوی پارکت و کفپوش

شستشوی لمینت کف

لمینت معمولاً با ظاهر چوب ساخته می‌شود اما با شمایل کاشی یا سنگ نیز می‌توان آن را پیدا کرد، لمینت کف زمین از تخته فیبر به عنوان لایه پایه، یک لایه تزئینی و یک لایه رزین ملامینه شفاف در بالا تشکیل شده است که به آن روکش گفته می‌شود. سطح آن ضد خش است و به راحتی تمیز می‌شود، با این حال، لبه‌های آن معمولاً به رطوبت حساس هستند – به خصوص اگر لمینت زمین به درستی چیده شده باشد. بنابراین شما باید این نوع کفپوش را نیز مانند پارکت منزل با حداقل رطوبت تمیز کنید.

گردگیری با جاروبرقی گرد و خاک

قبل از نظافت پارکت یا لمینت با رطوبت، لازم است که ابتدا باید کارهایی مثل نظافت موی و آلودگی حیوانات خانگی و گرد و غبار انجام داد. این کار را می توان با استفاده از دستگاه جاروبرقی خانگی انجام داد. در غیر این صورت، آب و رطوبت با کثیفی مخلوط شده و هنگام پاک کردن آن باعث ایجاد رگه‌ها یا حتی خراش‌های ریز روی زمین می‌شود.

همچنین هنگام نظافت کف‌های چوبی با جاروبرقی باید از نازل مناسب استفاده کرد. بسیاری از جاروبرقی‌ها دارای یک نازل مخصوص کف سخت یا یک نازل پارکت اضافی هستند و معمولاً به یک تاج برس کوچک ساخته شده از موهای طبیعی نیز تجهیز شده‌اند که از کف چوبی ظریف در برابر خراش محافظت می‌کند.

پس از آنکه گرد و غبار روی سطح را به خوبی از بین بردید. می‌توانید شستشوی پارکت را شروع کنید. هنگام کار با دستمال مربوط یا پارچه میکروفیبر، مهم است که تا حد زیادی آب آن را حذف کنید تا فقط کمی رطوبت روی کف چوبی باقی بماند و ظرف چند دقیقه خشک شود. 

توجه داشته باشید که هنگام انتخاب پارچه برای تمیز کردن، ترجیحاً از مدل میکروفایبر استفاده شود چرا که این الیاف عملکرد مکانیکی تقویت شده‌ای دارند و کثیفی‌ها را حتی بدون مواد شوینده از بین می‌برند.

نظافت با جاروبرقی گرد و خاک کارچر

تمیز کردن پارکت و لمینت با زمین شوی

همانطور که گفتیم پارکت‌ها و لمینت‌ها در برابر رطوبت حساس هستند به همین دلیل بهتر است از روش های دیگر نظافت استفاده کنیم. زیرا پوشش کف ممکن است متورم شود و آسیب ببیند. زمین شوی خانگی کارچر با رطوبت کمی از خود برجای می‌گذارند. این زمین شوی‌ها از حداقل آب استفاده می‌کنند و تنها در چند دقیقه به طور کامل خشک می‌شوند.

به طور کلی استفاده از پارکت شوی بهترین راه برای تمیز کردن پارکت و لمینت است. در حین پاک کردن نیز، کف شوی باید به آرامی با حرکات همپوشانی به جلو و عقب حرکت داده شود و این موضوع تضمین می‌کند که کف به طور یکنواخت تمیز می‌شود و هیچ ردی باقی نمی‌ماند. سطح چوبی معمولا در عرض دو دقیقه خشک می‌شود و اگر بعد از این مدت همچنان بتوانید مناطق مرطوب را مشاهده کنید، توصیه می‌کنیم آن را به صورت دستی با یک پارچه نرم خشک کنید. برای نظافت بهتر می‌توانید مایع شستشوی مخصوص کفپوش پارکت چوبی یا لمینت را به مخزن دستگاه  پارکت شوی برقی اضافه نمایید.

با وجود زمین‌شوی‌ها بهترین راه برای تمیز کردن، افزودن مواد شوینده مخصوص کفپوش‌های چوبی به آب شیرین است، در حین پاک کردن نیز، کف شوی باید به آرامی با حرکات همپوشانی به جلو و عقب حرکت داده شود و این موضوع تضمین می‌کند که کف به طور یکنواخت تمیز می‌شود و هیچ رگه‌ای وجود نداشته باشد، سطح چوبی معمولا در عرض دو دقیقه خشک می‌شود و اگر بعد از این مدت همچنان بتوانید مناطق مرطوب را مشاهده کنید، توصیه می‌کنیم آن را به صورت دستی با یک پارچه نرم خشک کنید.

تمیز کردن پارکت و لمینت با دستگاه زمین شوی کرشر

نکات مهم برای کار با کف شوی

 • برای نظافت پارکت جوری حرکت کنید که قبل از خشک شدن پا روی قسمت‌های تازه تمیز شده نگذارید.
 • یادتان باشد که اگر مواد شوینده قدیمی همچنان روی زمین باقی مانده باشد، ممکن است روی نتیجه تأثیر بگذارد. هنگام استفاده از کف شوی ممکن است لازم باشد ابتدا کف را با شدت بیشتری تمیز کنید. بنابراین ابتدا باید کف را بدون مواد شوینده پاک کنید تا بقایای مواد شوینده قدیمی کاملا از بین بروند.
 • هنگام تغییر سطح مورد نظافت ابتدا باید غلتک‌ها را کاملاً بشویید یا حتی آنها را با یک جفت غلتک دوم جایگزین کنید.
 • در مورد کفپوش‌های چوبی روغن‌کاری شده یا واکس‌کاری شده، باید از صرف زمان طولانی روی یک قسمت نیز خودداری کنید زیرا انجام این کار می‌تواند روغن یا موم را از چوب پاک کند.
 • کف‌های ظریف، مانند کف‌های چوب پنبه‌ای تصفیه‌نشده، باید قبل از شستشو با کف شوی ابتدا از نظر مقاومت چک شوند.
 •  

محصولات مناسب برای نظافت پارکت یا لمینت


اتمام موجودیبخارشوی خانگی کارچر مدل SC5 Easy Fix


مقایسه

مشاهده سریع

افزودن به علاقه مندی

بخارشوی خانگی کارچر مدل SC5 Easy Fix

امتیاز ۵.۰۰ از ۵
تماس بگیرید

اتمام موجودیزمین شوی خانگی کارچر FC5


مقایسه

مشاهده سریع

افزودن به علاقه مندی

زمین شوی خانگی برقی کارچر FC5

تماس بگیرید

اتمام موجودیجاروبرقی خانگی کارچر VC5


مقایسه

مشاهده سریع

افزودن به علاقه مندی

جاروبرقی ایستاده خانگی کارچر VC5

تماس بگیرید

شستشوی پارکت و لمینت با بخارشوی

شستشوی پارکت و لمینت را با استفاده از بخارشوی هم می‌توان انجام داد. برای این کار بهتر است از نازل کف با پارچه تمیزکننده میکروفیبر استفاده کنید و به سرعت همراه با بخار به جلو و عقب حرکت کنید.

همچنین باید توجه داشته باشید که نازل را نباید برای مدت طولانی روی یک منطقه نگه داشت تا هیچ گودالی روی کف چوبی باقی نماند. با خرید بخارشوی کارچر ، هنگام استفاده از آن میزان بخار دستگاه را تنظیم کنید و کمترین شدت بخار را انتخاب کنید. به طور کلی کفپوش‌های چوبی تنها در صورتی باید با بخار تمیز شوند که به درستی چیده شده باشند و رطوبت به درزها و لبه های بدون حفاظ نفوذ نکند، در غیر این صورت امکان تورم وجود دارد.


انواع کاربرد بخارشو خانگی و موارد استفاده‌ی آن

شستشوی پارکت و لمینت با بخارشوی کارچر

پاک کردن لکه از روی پارکت و لمینت

لکه‌های کف چوبی را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: لکه‌های روی سطح و لکه‌هایی که قبلاً در چوب نفوذ کرده‌اند.

به محض اینکه مایعاتی مانند آب میوه بر روی پوشش کف ریخته شد، باید با استفاده از یک پارچه جاذب جذب شوند، اما لکه‌های سطحی مانند باقیمانده غذا یا لکه های کف کفش معمولاً به راحتی با استفاده از یک پارچه میکروفیبر کمی مرطوب پاک می‌شوند.

همچنین برای لکه‌های سرسخت، ناحیه لک شده را می‌توان با یک پاک کننده خوب از بین برد، به‌عنوان مثال، علاوه بر پاک‌کننده‌ها، داروهای خانگی مانند آب با مایع شوینده، صابون خنثی یا کمی نرم‌کننده پارچه یا حتی مقداری الکل!

برای از بین بردن رنگ‌ها نیز نواحی کثیف باید همیشه در جهت ساختار چوب پاک شوند و پس از آن با آب شسته و خشک شوند.

چگونه از کثیف شدن پارکت یا لمینت جلوگیری کنیم؟

همانطور که پیشتر گفته شد پارکت و لمینت حساسیت بالایی دارد و انجام نظافت با دفعات زیاد می‌تواند به آن آسیب برساند. به همین دلیل بهتر است ابتدا مانع از کثیف شدن آن بشویم تا احتیاج کمتری به شستشوی آن داشته باشیم.

 • هر روز سطح را با استفاده از جاروی دستی گرد و غبار را از روی سطح جمع‌آوری کنید تا روی سطح رسوب نکنند. زیرا اگر حجم این آلودگی ها زیاد شود می تواند سطح را خراش دهد
 • تا حد امکان با پا یا جوراب خیس روی سطح پارکت تردد نکنید.
 • هنگام جا به جایی لوازم خانگی آن ها را روی سطح نکشید. این کار باعث خراشیده شدن سطح می شود. خراشیدگی ها سطح را مستعد جذب آلودگی های مختلف می‌کند.
خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “همه چیز در مورد شستشوی پارکت و لمینت در منزل

 1. hamed arjmand گفت:

  چیزی که منو وادار کرد تا از پارکت استفاده کتم زیبای زیادش بود. تنها مشکلم بحث نظافتش بود که با خرید بخارشوی کارچر اونم رفع شد.

 2. مجمد تاجی گفت:

  سلام برا ی شستن کف خونم که کلا پارکت می خوام زمین شوی تهیه کنم اما به من میگن بهتره بخارشوی بگیری میشه راهنمایی کنید بخارشور با بخار به پارکت آسیب نمیزنه؟

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام آقای تاجی، خیر بخارشوی هیچ آسیبی به پارکت ها نمیزند با خیال راحت از دستگاه برای نظافت استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید