بهترین راه و وسیله تمیز کردن سرامیک کف خانه چیست؟

دسترسی سریع

کاشی و سرامیک‌ها شیک و کاربردی هستند، به طوری که امروزه برای منازل و محل کار خود از آن ها بسیاراستفاده می کنیم، اما این سرامیک ها همیشه همینطور تمیز و درخشان نمی مانند. روش تمیز کردن کاشی و سرامیک یکسان است و با تمیز نگه داشتن کف خانه به صورت اصولی و در فاصله زمانی های مشخص، می توان هم طول عمر سرامیک  یا کاشی ها را افزایش داد و هم آنها را به زیبایی روز اول نگاه داشت. اغلب ما شیوه درست تمیز کردن سرامیک کف را نمی دانیم. در این مطلب با برخی از بهترین روش های تمیز کردن سرامیک  یا اصطلاح رایج آن یعنی کفسابی آشنا می‌شویم.

انواع بی شماری از کاشی و سرامیک ها وجود دارد. رایج ترین انواع کاشی های سرامیکی مانند کاشی های سنگی ظریف، کاشی های لعاب دار، کاشی سنگ طبیعی و مصنوعی هستند. جزء اصلی تمام کاشی های موجود در بازار خاک رس است که بسته به نوع آن از سنگدانه های مختلفی تشکیل شده و در دماهای مختلف می سوزد. با این حال، گهگاه کاشی‌های سنگی طبیعی و مصنوعی را در خانه‌های شخصی نیز پیدا می‌کنید و اینجاست که باید مراقب فرآیند نظافت باشید. انواع کاشی ها به شرح زیر است:

کاشی های سنگی ظریف

کاشی های سنگی ظریف دارای سطح ریز متخلخل هستند و بنابراین بهتر است با استفاده از پارچه های میکروفیبر تمیز شوند که الیاف ریز آن می توانند به نواحی ناهموار سطح، نفوذ کنند.

کاشی لعاب دار

کاشی لعابدار به طور کلی به معنای کاشی سنگی است که روی آن یک پوشش شیشه مانند روی لایه بالایی اعمال شده است. این اجازه می دهد تا یک سطح صاف و بسته و طیف تقریبا بی نهایتی از ساختارها و رنگ ها را داشته باشید. یک کاشی لعاب دار با رنگ متفاوت لبه و لایه بالایی مشخص می شود.

روش های نظافت انواع کاشی منزل

کاشی سنگ طبیعی و مصنوعی

سنگ طبیعی شامل گرانیت، سنگ مرمرو تخته سنگ است.

سنگ پلاستیک شامل مواد معدنی (معمولاً سیمان) یا مواد متصل به رزین است که با استفاده از سنگدانه‌هایی مانند ماسه، سنگ‌ریزه، سنگ مرمر یا مواد دیگر تولید می‌شوند. متداول ترین انواع سنگ پلاستیکی شامل سنگ مصنوعی، بتن سنگدانه یا سنگ مرمر آگلو است.

استفاده از بخارشو برای کاشی و سرامیک

یکی از روش های عالی برای تمیز کردن سرامیک کف استفاده از بخارشو است. آنها بخار داغ تولید می کنند و با دمای بالا، تا ۹۹.۹۹ درصد از باکتری ها و ویروس ها بدون استفاده از مواد شوینده شیمیایی حذف می شود. بخار داغ همچنین کثیفی های سرسخت و چربی ها را از بین می برد، به این معنی که نقاط قوت بخارشوی به ویژه در آشپزخانه مشخص می شود. بخارشورها برای افراد مبتلا به آلرژی و خانواده هایی با کودکان کوچک که نباید با مواد شوینده تهاجمی روی زمین تماس پیدا کنند، بسیارمناسب است. از آنجایی که تولید بخار آب را غیر معدنی می کند، بخار هیچ گونه باقیمانده ای برجا نمیگذارد و به لطف گرما، کف به سرعت خشک می شود و می توان زودتر دوباره روی آن راه رفت. برای کسب نتیجه مطلوب تر از نظافت با این دستگاه بهتر است ابتدا مواد و آلودگی های زاید و درشت را با خرید جاروبرقی کرشر و استفاده از آن جمع آوری کنید.

کاربرد دستگاه بخارشوی در نظافت کاشی و سرامیک

نکات استفاده از بخارشو برای کفپوش

پارکت‌های لمینتی که دارای لایه‌ی مقاومِ بیشتری هستند و مانع نفوذ آب به بخش زیری می‌شوند، برای استفاده از بخارشوی مناسب هستند. استفاده از بخارشوی برای پارکت‌هایی که سطحشان روغنی یا مومی است توصیه نمی‌شود زیرا استفاده‌ی مداوم از آن باعث از بین رفتن سطح مومی و روغنی شده، به لایه‌های زیرین نفوذ می‌کند و باعث تخریب پارکت می‌شود. سطح چوب یا پارکت‌های معمولی هم در اثر تماس بیش از حد با آب متورم می‌شوند و به اصطلاح باد می‌کنند. استفاده از بخارشو باعث می‌شود که این امر سریعتر اتفاق افتد و برآمدگی‌های نامناسبی روی سطح ظاهر شود.

هنگام تمیز کردن کف با دستگاه بخارشو کارچر دقت کنید که سطح پارکت در همه‌ی نقاط صاف و سالم باشد، در صورتِ وجودِ ترک‌خوردگی یا خراش، بخار آب به قسمت‌های زیرین نفوذ کرده و باعث تخریب سایر قسمت‌ها می‌شود. قبل از استفاده از بخارشوی، حتما سطح پارکت را به دقت با جارو برقی تمیز کنید، زیرا خاک، ذرات درشت و غبار همزمان با بخار کشیدن، باعث خراش روی پارکت می‌شود و همچنین کمترین میزان فشار و بخار را هنگام استفاده از بخار شوی، برای تمیز کردنِ پارکت در نظر بگیرید.

اصول و قواعد اولیه تمیز نگه داشتن سرامیک کف

برای پاکیزه و براق کردن سرامیک کف، باید آنها را به طور منظم  تمیز کرد به طوری که جارو زدن سرامیک ها در ابتدا باشد زیرا  جارو کردن باعث می‌شود گرد و غبار، خاک و سایر خرده های آشغال از روی سرامیک‌های کف برداشته شود و سپس سرامیک ها را با تی یا دستمال‌ خیس پاک کرده و بعد آن را با یک پارچه خشک نمایید تا گرد و غبارهای جدید روی مناطق مرطوب ننشیند. با این کار کاشی های سرامیکی شما درخشان تر می شوند. برای تمیز کردن سرامیک ‌آشپزخانه که دارای لکه‌های سخت است و به سادگی محو نمی‌شوند، بهتر است از بخارشور برند کارچر استفاده کنید تا آسان تر سرامیک را تمیز کنید. خرید کف شوی باطری دار کارچر یکی از راهکار هایی است که میتواند در حفظ نظافت و تمیزی کفپوش های محیط خانگی تاثیر گذار باشد.

اصول نظافت سطوح سنگ و سرامیک خانگی

بهترین راه و وسیله تمیز کردن سرامیک خانه چیست؟

کف ساختمان ها عموما بخش زیادی از دکور و جلوه خانه هستند، اگر بتوانید آنها را زیبا نگه دارید، بدون نیاز به تغییر و یا سرمایه گذاری زیاد، میتوانید یک خانه جذاب داشته باشید. در ادامه بهترین روش هاس پاکیزه و براق کردن سرامیک کف را خواهیم داشت: 

مایع ظرفشویی، ساده و در دسترس

یکی از بهترین روش های تمیزکاری سرامیک، استفاده  از مایع ظرف شویی است با این حال که  شوینده تخصصی سطح سرامیک نیست اما از آن جایی که قدرت پاک کنندگی و چربی زدایی بالایی دارد به کمک آن می توانید سرامیک را تمیز کنید.

در یک روش ابتدا آب گرم و مایع ظرفشویی را با هم ترکیب کرده و سرامیک‌ها را با آن بشویید. پس از اتمام پاکسازی، اجازه دهید تا سرامیک ها خشک شود و در این حین اصلا روی سرامیک‌های خیس قدم نگذارید.

روش دیگر ترکیب الکل و مایع ظرفشویی است به این صورت که یک چهارم پیمانه الکل را با سه تا چهار قطره مایع ظرفشویی را در کمی آب حل میکنیم و سپس محلول را روی سطح اسپری می نمایید. پس از مدت کمی با دستمال میکروفایبر سطح را پاک می نماییم.

جاروبرقی آب و خاک

یکی دیگر از روش های تمیزکاری سرامیک، استفاده از انواع جاروبرقی آب و خاک است، فقط توجه داشته باشید که برای پاکیزه و براق کردن سرامیک کف به هیچ عنوان از جاروی زبر استفاده نکنید تا گرد و غبار و خرده‌های سنگ، به سطح آن‌ آسیب نرساند.

سرکه، بهترین چربی زدا برای سرامیک کف

 یکی دیگر از بهترین روش های تمیزکاری سرامیک، استفاده از سرکه است. سرکه به علت خاصیت اسیدی به خوبی از عهده پاک کردن چربی‌ها برمی‌آید. با وجود این خاصیت به میزان مساوی سرکه و آب را ترکیب کرده و بر روی سرامیک ها اسپری کنید  و با ازبین رفتن لکه ها، سرامیک ها رو به خوبی شسته و سپس خشک نمایید.

تمیز کردن درز کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک در ابعاد مختلفی تولید و عرضه می شود که شما می توانید با توجه به فضای مورد نظر خود و سلیقه ای که دارید، از هر یک از این ابعاد استفاده کنید. هر چه اندازه کاشی کوچکتر باشد، میزان تعداد کاشی و سرامیکی که به کار میگیرید، بیشتر خواهد بود و این تعداد بالا باعث افزایش درزهای بین کاشی و سرامیک نیز میشود. درزهای بین کاشی و سرامیک با استفاده از دوغاب سیمان یا پودرهای بندکشی پوشانده می شود. تمیز کردن درزهای کاشی و سرامیک یکی از مهمترین بخش هاست چون با گذر زمان، بر اثر جمع شدن انواع میکر‌وب در درز‌ها، تغییر رنگ داده و موجب از بین رفتن جلوه زیبای خانه می‌شود. برای تمیز کردن درزها و بندکشی ها، جرم گیرها و مایعات سفید کننده کاربرد بسیار زیادی دارد اما همیشه نمی توان به آنها تکیه نمود. شما می توانید برای این درزها از خمیر جوش شیرین و سرکه استفاده نمایید. جوش شیرین و آب را به طور مساوی با هم مخلوط کرده و سپس اجازه دهید خمیر برای چند ساعت (یا حتی برای تمام شب) روی درزها باقی بماند. با مسواک زدن یا یک قلم مویِ سفت با قدرت، این درزها را تمیز کنید و با اسفنجی که در آب ولرم خیس کرده‌اید، خمیر را پاک کنید.این خمیر بدون ایجاد مشکلات تنفسی به راحتی می تواند جای شوینده های صنعتی را بگیرد.

بهترین راه و وسیله تمیز کردن سرامیک خانه

پاک کردن گچ از روی سرامیک کف

در طی ساخت و ساز بنا، مصالح زیادی مورد استفاده قرار می گیر که در برخی مواقع این مصالح بر روی سرامیک هایی که در کف بنا شده اند، ریخته خواهند شد و باعث لکه دار شدن سرامیک های کف میشود. یکی از مواردی که در پاک کردن گچ از روی کفپوش های سرامیکی باید مدنظر قرار دهید، زمان تمیز کردن است که باید در اولین فرصت و پیش از خشک شدن گچ روی زمین عمل پاکسازی صورت بگیرد. چون ساختار گچ از سیمان نرم تر است و محلول آن آب است. سریع تر آن را میتوان از بین برد که در ادامه به برخی از این روش ها اشاره شده است:

روش اول محلول آب گرم و مواد شوینده است.  محلول را با استفاده از یک اسکاج روی آثار گچ قرار داده و حداقل یک ربع این کار را ادامه داده  تا تکه‌های گچ خیس بخورند. پس از آن با استفاده از یک فرچه‌ی نرم روی سرامیک را برس بکشید و در نهایت با استفاده از یک حوله‌ی نمناک سطح سرامیک را تمیز کنید.

روش دوم استفاده از سرکه یا آبلیمو است زیرا استفاده از مواد اسیدی مانند سرکه و آبلیمو می‌تواند باعث متلاشی شدن ساختار گچ شود. مواد اسیدی را با آب گرم مخلوط کنید، اجازه دهید زمانی روی لکه‌ها باقی بمانند و سپس نسبت به پاک کردن‌شان اقدام کنید.

 روش سوم استفاده از بخار شوی برند کارچر است .بخارشوی‌ها می‌توانند اثرات ناشی از گچ یا برخی دیگر از مصالح را از روی سرامیک به خوبی پاک کنند.

روش چهارم مخلوط جوش شیرین و پراکسید هیدروژن است. هرچه گچ هایی با سختی بالاتری بر روی سرامیک وجود داشته باشد، با این ترکیب از بین میروند. به این صورت که این دو ماده رو ترکیب کرده و خمیر به دست آمده را روی لکه گذاشته و بعد از بین رفتن لکه، سرامیک را تمیز می نماییم.

کاربرد زمین شوی خانگی در نظافت سطوح سرامیکی

نظافت سریع و آسان کف با زمین شوی خانگی

تمیز نگه داشتن کف خانه کاری بسیار سخت و زمان‌بر می باشد چه بسا رفت و آمدهای زیاد روزمره و همچنین نگهداری از حیوانات خانگی را هم به آن اضافه کنید، سخت تر هم میشود. استفاده از دستگاه زمین شوی خانگی در نظافت کف زمین نه تنها فرایند نظافت را آسان‌تر می‌کند، بلکه ابزارها و محصولاتی را که برای نظافت نیاز دارید را نیز کاهش می‌دهد. دستگاه های زمین‌شور عموماٌ کارکردی شبیه به جاروبرقی دارند. انواع صنعتی این دستگاه‌ها اغلب سرنشین‌دار هستند اما نوع خانگی این دستگاه‌ها معمولاٌ ایستاده هستند. 

خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “بهترین راه و وسیله تمیز کردن سرامیک کف خانه چیست؟

 1. الهه میردار گفت:

  من یه روشی که برای لکه روغن روی سرامیک یا کابینت استفاده میکنم آب و چند قطره مایع ظرفشوییه خیلی سریع و موثره. کم هزینه هم هست، تو هر خونه ای هم راحت پیدا میشه

 2. شیما گفت:

  جالب بود. نمی دونستم که از بخارشو میشه برای تمیز کردن سرامیک هم استفاده کرد. البته کارچر رو تا حالا استفاده نکردم. ولی به نظر میاد امکانات خوبی داشته باشه.

 3. پرویز گفت:

  سلام با بخارشو بدون مواد شوینده چطور میشه کف ضدعفونی کرد؟

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام دوست عزیز، بخار شوی ها همانطور که از اسمشون پیداست با بخار آب بالا و قلتک های مخصوصو توانایی پاکسازی هرگونه کثیفی را دارند و نیازی به هیچگونه مواد شوینده ای نیست.

 4. پرویز گفت:

  سلام بخارشوی لکه های روغنی و رنگی از بین می بره؟

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام دوست عزیز، لکه های روغنی به راحتی از بین میروند و یکی از مهم ترین وظایف بخارشوی همین موضوع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید