راهکارهای نظافتی برای مقابله با ویروس کرونا

دسترسی سریع

ویروس کرونا، که با نام SARS CoV 2 نیز شناخته می شود، در سراسر جهان در حال گسترش بوده و به نظر می رسد اصلی ترین راه انتقال آن به وسیله دستگاه تنفسی می باشد. با رعایت نکات اصولی و بهداشتی، هر فرد می تواند از خود و دیگران در برابر بیماری های تهدید کننده محافظت کرده و از شیوع سریع آن جلوگیری نماید. در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد این ویروس و راه های مقابله با آن بیان می شود.

بخار شوی کارچر برای مبارزه با ویروس ها، علی الخصوص ویروس کرونا

شرکت کارچر تصمیم گرفت تا دستگاه های بخارشوی خود را در آزمایشگاهی مستقل از نظر کارایی در مقابله با ویروس ها آزمایش کند. نتایج بدست آمده حاکی از آن است که در صورت استفاده صحیح از دستگاه های بخار شوی تا ۹۹.۹۹۹٪ ویروس ها مانند ویروس کرونا یا آنفولانزا و ۹۹.۹۹% باکتری های معمولی خانگی را از سطوح سخت حذف می کنند. در حال حاضر، مواد ضد عفونی کننده در درجه اول برای مراقبت های سرپایی هستند، اما دستگاه بخارشور می توانند سهم ارزنده ای در بهداشت عمومی داشته باشند. دستگاه بخارشوی کارچر در دو حوزه خانگی و صنعتی کاربرد دارد.

مبارزه با ویروس ها به کمک بخارشوی کارچر

طبق آزمایشات طی ۳۰ ثانیه تمیز کردن مستقیم سطوح با بخارشوی کارچر حدود ۹۹.۹۹۹٪ از ویروس های پوشیده شده مانند ویروس کرونا یا آنفلوانزا ( به استثنای ویروس هپاتیت B) از روی سطوح سخت حذف می کند.


مشاهده انواع بخارشوی خانگی

هنگام تمیز کردن کامل با بخارشوی کارچر ، ۹۹،۹۹ درصد از همه باکتری های معمولی خانگی بر روی سطوح سخت خانگی از بین می روند، به شرطی که سرعت تمیز کردن حداکثر ۳۰ سانتی متر بر ثانیه باشد. (در صورت تماس مستقیم با سطح تمیز کننده)

نتایج تست آزمایشگاهی برای از بین برد ویروس ها

راهکارهای نظافتی با دستگاه بخارشوی کارچر

شرکت کارچر، دستگاه بخارشوی خود را برای مصارف خانگی آزمایش نمود. بخار تولید شده از دیگ بخار و آبگرمکن در مقابل ویروس تاثیری ندارند و هر دو فناوری ذکر شده به نتایج قابل قبولی در آزمایشگاه دست نیافتند. ویروس هایی مانند ویروس کرونا را می توان با دمای بالا خنثی کرد. از آنجا که ویروس ها موجود زنده نیستند، متخصصان در مورد غیرفعال سازی ویروس نیز صحبت می کنند. در آزمایشگاه، یک ویروس معتبر بر روی سطح سخت توزیع شد. سپس این ناحیه با نازل دستی بخار پاک کن و پد میکروفایبر مناسب تمیز شد.

در این آزمایش نشان داده شد که %۹۹.۹۹۹ از ویروس ها را می توان در حداکثر فشار بخار و با مدت زمان تمیز کردن ۳۰ ثانیه ای در یک منطقه حذف کرد.

گسترش و پیدایش ویروس کرونا

در ۱۱ مارس ۲۰۲۰ ، توسط سازمان بهداشت جهانی یک بیماری همه گیر اعلام شد. بیماری ریوی که ناشی از ویروس کرونا (COVID 19) است. برخلاف یک اپیدمی، وقوع یک بیماری عفونی موضعی نیست و می تواند در سراسر جهان گسترش یابد، همانطور که در حال حاضر مشاهده می شود. علائم بیماری عفونی کروناویروس شبیه بیماری آنفولانزا با سرفه ،تب و خستگی همراه می‌باشد.

از دیگر علائم این بیماری می‌توان به مشکلات تنفسی، سردرد و درد اندام، تهوع، اسهال و لرز نیز اشاره نمود. دوره بیماری برای هر شخصی متفاوت است. پیشرفت های بدون علامت و همچنین شدید با نارسایی ریه و مرگ امکان پذیر است.

محققان تصور می کنند که عامل بیماری کرونا از یک حیوان وحشی به یک انسان در بازار مواد غذایی در شهر ووهان چین (استان هوبی) منتقل شده است. با این حال، کدام حیوان در ابتدا این ویروس را حمل کرده است، هنوز روشن نشده است. در حال حاضر، فرض بر این است که عامل بیماری زا ابتدا از خفاش ها به سایر حیوانات منتقل شده است تا اینکه احتمالاً با خوردن حیوانی که به عنوان میزبان واسطه عامل بیماری عمل کرده و برای فروش در بازار عرضه شده است و به انسان منتقل می‌شود.

محرک بیماری های عفونی

بیماری های عفونی می توانند توسط عوامل بیماری زا مختلف از جمله ویروس ها، باکتری ها یا قارچ ها ایجاد شوند.

انتقال ویروس از طریق دستگاه تنفسی

۱. ویروس ها

ویروس هایی مانند ویروس کرونا با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند و اندازه آنها فقط در حدود ۲۰ تا ۳۰۰ نانومتر است. آنها به سلول‌های حیوانی، گیاهی یا انسانی حمله کرده و از این سلولهای زنده به عنوان سلولهای میزبان استفاده می کنند. حتی در معرض هوا، گاهی اوقات می توانند برای مدت بسیار طولانی زنده باقی بمانند. با این حال، یک سلول میزبان جدید برای زنده ماندن طولانی مدت ضروری است اگر آنها آن را پیدا نکنند، ویروس ها دیر یا زود می میرند.

همه ویروس ها باعث بیماری نمی شوند. سیستم ایمنی بدن اغلب سریع واکنش نشان می دهد و بلافاصله مبارزه می کند. به محض بروز عفونت، ویروس ها در بدن تکثیر می شوند. . طبق تحقیقات محققان، آنتی بیوتیک ها در برابر بیماریهای ویروسی بی اثر هستند. داروهای ضد ویروسی وجود دارد که فقط در برابر انواع خاصی از ویروس ها کمک می کند.

از آنجا که ویروس ها (به عنوان مثال ویروس آنفلوانزا) می توانند تغییر کنند، می توانند به راحتی از سیستم دفاعی بدن عبور کنند. فرد تنها زمانی مصون می شود که بدنش با عامل بیماری زا مقابله کند. با این حال، حتی پس از غلبه بر بیماری، ایمنی همیشه تضمین نمی شود.

۲. باکتری‌ها

در مقایسه با ویروس ها، باکتری ها چندین برابر بزرگتر هستند. اندازه آنها حدود ۰.۱ تا ۷۰۰ میکرومتر و موجودات تک سلولی که خودکفا هستند. همچنین آن ها مواد ژنتیکی و متابولیسم خود را دارند. باکتری ها در همه جا مانند هوا ،آب، غذا و غیره وجود دارند. باکتری ها، مشابه ویروس ها می توانند برای مدت زمان بسیار طولانی، اغلب هفته ها، گاهی اوقات حتی ماه ها، در محیط زنده بمانند. آنها بسیار سازگار هستند و می توانند تحت شرایط مختلف تکثیر شوند. تنها یک درصد از کل باکتری ها باعث ایجاد بیماری در انسان می شوند.

 اغلب باکتری ها حتی برای سلامتی نیز مهم هستند. به عنوان مثال، آنها در روده انسان، روی پوست یا در حفره دهان زندگی می کنند. کسانی که می خواهند باکتری ها را از بین ببرند می توانند از دمای بالا (به عنوان مثال به صورت بخار آب هنگام تمیز کردن) یا مواد شیمیایی مانند الکل ، آلدئیدها یا کلر استفاده کنند. در بدن انسان، آنتی بیوتیک ها اغلب به عنوان بخشی از درمان استفاده می شود که از تکثیر باکتری ها جلوگیری می شود و یا حتی به طور مستقیم از بین می روند.

۳. قارچ ها:

قارچ ها به طور طبیعی روی پوست انسان یا بدن ایجاد می شوند. تنها چند نوع قارچ وجود دارد که باعث ایجاد بیماری در انسان می شود، از جمله قارچ های پوستی، می توان به مخمرها یا برخی از کپک ها اشاره کرد. این قارچ ها در هر جایی که در حمام، روی دیوارهای مرطوب یا در گلدان های گل رشد می‌کنند. مواد غذایی مانند نان، سیب زمینی یا آرد نیز می توانند محل پرورش قارچ ها باشند.

قارچ ها را به راحتی می توانید در مبلمان و ملحفه های روکش دار نیز پیدا کنید. در لایه های پوست زندگی می کند و از ذرات بافت مرده تغذیه می کند. قارچ ها تنها در صورتی به بدن انسان نفوذ می کنند که پوست آسیب ببیند یا سیستم ایمنی بدن ضعیف شود. به بیماریهای ناشی از قارچ ها میکوز می گویند. بیشتر پوست، ناخن ها یا غشاهای مخاطی تحت تأثیر قرار می گیرند. به ندرت اندام های داخلی مانند ریه ها تحت تأثیر قارچ ها قرار می گیرند. اما اگر این اتفاق بیفتد، می توانند خسارت زیادی ایجاد کنند.

ویروس کرونا چگونه منتقل می شود؟

شیوع و گسترش ویروس کرونا در بدن

۱. عفونت قطره ای

بر اساس اطلاعات متخصصان موجود، عامل بیماری کرونا در درجه اول از طریق عفونت قطره ای منتقل می شود. این شامل سرفه یا عطسه و پخش عوامل بیماری زا در هوا می شود. افراد دیگر این عوامل بیماری زا را استنشاق می کنند و در بدترین حالت نیز به آنها مبتلا می شوند.

۲. عفونت غیر مستقیم

انتقال غیر مستقیم ویروس نیز امکان پذیر است. افرادی که قبلاً در دستان خود سرفه یا عطسه کرده اند وسایلی را لمس می کنند که باعث انتقال عفونت می شود. (دستگیره درها ، تلفن های همراه ، صفحه لمسی یا پشتی صندلی ها) ویروس ها روی سطح باقی می مانند و از آنجا به افراد سالم می رسند.

۳. عفونت مستقیم

عفونت مستقیم راهی برای گسترش بیماری های ویروسی است. به عنوان مثال اگر اثرات مدفوع از طریق دست به یک فرد سالم برسد باعثا انتقال بیماری و عفونت می‌شود. عفونت نیز در صورتی امکان پذیر است که عامل بیماریزا مستقیماً از طریق غشای مخاطی چشم، گلو و بینی یا مجاری تنفسی فوقانی وارد بدن شود.

هنوز در نهایت مشخص نشده است که آیا از طریق عفونت مستقیم منتقل می شود یا خیر. یکی از موثرترین اقدامات برای جلوگیری از عفونت، شستشوی کامل دست ها با صابون استاندارد است.

چگونه می توانید از خود و دیگران در برابر عفونت محافظت کنید؟

محافظت از خود و دیگران

۱. بهداشت شخصی

استفاده از ماسک الزامی می‌باشد.

از تماس با افراد بیمار خودداری کنید.

با دست های آلوده، دست خود را روی صورت نبرید.

دستها را مرتباً با صابون بشویید و در سفر ها از ضدعفونی کننده استفاده کنید.

از دستمال های یکبار مصرف استفاده کنید و آنها را در سطل زباله دار قرار دهید.

۲. توصیه هایی رعایت بهداشت در خانه

در صورت بیمار بودن افراد آز ان مکان دور شوید.

در صورت بروز علام تنفسی یا علام بیماری شبیه آنفولانزا در خانه بمانید.

به طور مرتب اتاق ها را تهویه کرده و از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید.

از امکانات اداری منزل استفاده کنید و از سفرها خودداری کنید.

از تماس بخصوص با افراد مسن یا بیمار خودداری کنید.

۳. توصیه هایی برای خارج از خانه

بهتر است فاصله بین ۲ تا ۲.۵ متر از افراد دیگر، به ویژه افرادی که بیمار هستند، رعایت شود

دست و روبوسی را کنار بگذارید.

رعایت آداب سرفه و عطسه: هنگام سرفه یا عطسه، حداقل یک متر از افراد دیگر فاصله بگیرید ، از بازو یا دست خود برای مهار عطسه/سرفه استفاده کنید و از دیگران دور شوید.

مرتباً سطوحی مانند فرمان خودرو، دستگیره درها، تلفن های همراه و غیره را ضد عفونی کنید.

از سفر های تفریحی خوداری کنید.

در هیچ گردهمایی شرکت نکنید.

چگونه می توانید از خود و دیگران در برابر عفونت محافظت کنید؟

چرا اقدامات بهداشتی در زمان کرونا بسیار مهم است؟

در یک محیط بهداشتی و سالم که به طور مرتب تمیز می شود، خطر انتقال عوامل بیماری زا به میزان قابل توجهی به حداقل می رسد. ولی با دستگاه های بخارشو دیگر سطوح محل پرورش میکروب ها، باکتری ها یا ویروس ها نیستند. حتی در مکان‌هایی که دسترسی به آنها دشوار است، عوامل بیماری زا به طور کامل از بین می روند.

خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید