طریقه تعویض روغن کارواش خانگی چیست؟

دسترسی سریع

آماده به کار بودن ابزارهای خانگی اگرچه حس خوبی برای کاربر دارد اما این مساله نیازمند تعمیرات و مراقبت دائمی است. کارواش‌های خانگی از جمله وسائل بسیار پر کاربرد در زمینه نظافت است که بخاطر داشتن قطعات مکانیکی به رسیدگی دوره‌ای احتیاج دارند. به همین علت پمپ دستگاه کارواش به عنوان مهم‌ترین قطعه باید به طور ویژه مراقبت شود. پمپ‌های این دستگاه مانند بسیاری از موتورهای مکانیکی دیگر با روغن کار می‌کند و به همین سبب لازم است کاربر به طریقه تعویض روغن کارواش خانگی خود به خوبی آشنائی داشته باشد تا بتواند عمر بهینه دستگاه خود را افزایش دهد. اگر به دنبال خرید دستگاه کارواش خانگی هستید، شرکت ابراهیم نمایندگی محصولات کارچر  با سال‌ها فعالیت مستمر در زمینه فروش و تولید تجهیزات نظافت صنعتی تلاش با کیفیت‌ترین ابزآلات و تجهیزات را در اختیار شما قرار می‌دهد.

تعویض روغن کارواش خانگی

چرایی تعویض روغن پمپ کارواش خانگی

مانند تمام اجزای مکانیکی خودروی شما، موتور کارواش خانگی به روغن برای عملکرد مناسب خود احتیاج دارد. چرخش سریع موتور و پمپ در دورهای بالا باعث ایجاد اصطکاک و سایش قطعات می‌شود. از سوی دیگر حرکت سریع موتور دمای این قطعه را افزایش داده و قطعات منبسط می‌شوند که همین امر به نوبه خود می‌تواند ترک‌های مختلفی در قطعه ایجاد کرده و در نهایت به شکستن آن منجر شود. روغن پمپ علاوه بر اینکه با روان‌کاری قطعات میزان استهلاک دستگاه را به حداقل می‌رساند، به خنک‌کاری موتور نیز کمک کرده و مانع از افزایش دما بیش از محدوده عملکردی مجاز می‌شود. اما روغن‌های کارواش خانگی مانند هر روغن صنعتی دیگر عمر محدودی دارند و پس از مدتی کیفیت و کارایی خود را از دست می‌دهند و ذرات معلق باقیمانده در آن‌ها مانع از عملکرد بهینه شده و باید در زمان مناسب عوض شوند. درنتیجه هنگامی که از تعویض به موقع روغن اجتناب می‌کنید در حقیقت عمر دستگاه خود را کاهش داده‌اید و به زودی شما با تعمیرات جدی و یا حتی تعویض دستگاه و صرف هزینه روبرو خواهید شد. بنابراین اگر علاقه‌مندید با نحوه تعویض روغن کارواش خانگی آشنا شوید و شما را در انتخاب روغن مناسب یاری کنیم، در ادامه همراه ما باشید.

زمان مناسب برای تعویض روغن کارواش خانگی

برخی از کارواش‌های خانگی نیازی به تعویض روغن ندارند. معمولا موتور این دسته از دستگاه‌ها مهر و موم شده و سازنده‌ی دستگاه پس از پر کردن محفظه موتور با روغن آن را آب‌بندی می‌کند. معمولا این مورد بر روی بدنه موتور با برچسبی ذکر شده و یا با درج در دفترچه راهنما به اطلاع کاربر می‌رسانند. این مدل از دستگاه‌ها تنها زمانی که پمپ نشتی پیدا کرده و روغن از آن خارج شود به استفاده از روغن جدید و تعمیر نیاز پیدا خواهند کرد. اما در دستگاه‌های متعارف به صورت دوره‌ای لازم است روغن پمپ تخلیه و با روغن جدید جایگزین شود. تصور نکنید که به علت نو بودن، دستگاه کارواش شما از میزان روغن کافی برخوردار است. حتی اگر بر روی نشان‌گر سطح روغن آثاری از آن وجود دارد به معنای کافی بودن سطح روغن دستگاه شما نیست. در کارخانه محل تولید دستگاه، پس از مونتاژ و آزمایش، سازندگان اغلب روغن را از پمپ کارواش خارج می‌کنند. بنابراین سطح روغن را پیش از شروع بکار دستگاه به دقت بررسی کنید و در صورتی که فاقد روغن بود حداقل ۱۰ تا ۱۵ ساعت پیش از راه اندازی محفظه را پر کنید. به طور معمول زمان تعویض روغن هر سه ماه استفاده و یا بعد از ۲۰۰ الی ۲۵۰ ساعت کار ذکر می‌شود. حتی اگر برای مدت طولانی از دستگاه خود استفاده نکرده‌اید، لازم است به صورت سالانه روغن را عوض کنید زیرا با توجه به سرد و گرم شدن آن در فصول مختلف روغن کارایی لازم را از دست می‌دهد و دیگر برای استفاده در دستگاه مناسب نیست. البته توجه داشته باشید هنگامی که برای اولین بار از دستگاه خود استفاده می‌کنید، روغن باید پس از ۵۰ ساعت اول تخلیه شده و با روغن جدید جایگزین شود. برای پمپ‌های استاندارد پیستونی می‌توان دفعات بعدی هر سه ماه و یا ۵۰۰ ساعت استفاده را به عنوان زمان تعویض روغن در نظر بگیرید.

تعویض روغن دستگاه کارواش

طریقه تعویض روغن کارواش خانگی

در صورتی که بعد از بازبینی متوجه تغییر رنگ و یا کیفیت روغن دستگاه کارواش خود شده‌اید و یا عمر و زمان مفید استفاده از آن منقضی شده، لازم است که اقدام به تعویض آن کنید. اگر دستگاه مشغول به کار بوده و دمای موتور آن همچنان بالاست اجازه دهید دستگاه به اندازه کافی خنک شود. سپس دستگاه را در حالت تراز و بر روی سطحی بدون شیب قرار دهید. ظرف مناسبی را دقیقا زیر خروجی روغن موتور قرار داده و دریچه تخلیه روغن را باز کنید. اجازه دهید روغن به صورت کامل از کارتریج موتور خارج شود. به رنگ روغن خارج شده توجه کنید. شیری رنگ بودن آن نشان از خرابی در اتصالات و واشر آب‌بندی موتور داشته و مشخص است که آب به درون محفظه روغن نفوذ کرده است. آب درون روغن مانع از عمل روان‌کاری شده و ممکن است اجزای میل‌لنگ را اکسید کند. در صورتی که با چنین چیزی مواجه شدید حتما درزگیر موتور را ابتدا تعویض کنید و سپس روغن تازه را درون محفظه بریزید. دقت کنید که میزان روغن باید به اندازه مورد نیاز دستگاه باشد. کم بودن روغن موتور ممکن است به قطعات داخلی آن آسیب بزند و بیشتر بودن و سرریز آن می‌تواند قسمت‌های بیرونی را آلوده کرده و در مواقعی که موتور داغ است موجب اتش‌سوزی سطح بیرونی شود. برای اندازه‌گیری سطح مناسب روغن می‌توانید از نشان‌گر روغن موتور و یا حباب‌سنج استفاده کنید. در انتها روغن سوخته را در محل امنی که برای چنین مواردی تعبیه شده است تخلیه کنید و از ریختن آن در طبیعت خودداری شود.

انتخاب نوع روغن کارواش خانگی

پس از آشنائی با چگونگی تعویض روغن کارواش خانگی، خوب است نکاتی را در مورد انتخاب روغن مناسب ذکر کنیم. پیش از هر چیز توصیه می‌کنیم که به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید. معمولا شرکت سازنده بهترین نوع روغن را در اطلاعات دستگاه نوشته است. اما به صورت کلی دمایی که موتور در فصول مختلف در آن کار خواهد کرد، از عوامل تعیین کننده در انتخاب نوع روغن مناسب است. اگر واترجت خانگی شما در محیط‌های سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد، بهتر است از روغن‌هایی با ویسکوزیته پائین‌تر مانند ۱۰w-30 استفاده کنید. اما اگر دستگاه شما در محیط گرم بکار گرفته می‌شود توصیه ما به شما استفاده از روغن‌های با پایه SAE30 بوده زیرا دستگاه راحت‌تر شروع بکار خواهد کرد. احتمالا در هنگام خرید روغن با اصطلاح روغن غیر شوینده و یا شوینده مواجه شده‌اید. روغن‌های پمپ غیر شوینده معمولا در دستگاه‌هایی بکار می‌روند که فاقد فیلتر روغن بوده و ذرات معلق را در محیط روغن شناور نمی‌کنند. اما امروزه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. از سوی مقابل روغن‌های شوینده، ذرات و براده‌های زائد موتور را در خود جذب کرده و در هنگام چرخش پمپ، درون فیلتر روغن به دام می‌اندازند. معمولا این نوع از روغن سبب می‌شود موتور و بلبرینگ دستگاه سالم‌تر بماند. هدف اصلی روغن شوینده زدودن آلاینده‌ها از سطح موتور بوده و با فیلتر کردن از نفوذ آن به یاتاقان و سایر قطعات جلوگیری می‌کند.

آشنائی کاربر با تعمیرات دوره‌ای و نگهداری مناسب ابزاری که در اختیار دارد باعث می‌شود که با بررسی و رسیدگی به موقع، احتمال خرابی دستگاه خود را کاهش دهد و در مواقع ضروری بدون صرف هزینه تعمیرات، دستگاه را آماده به کار در اختیار داشته باشد. تعویض به موقع و شناختن نوع روغن مناسب دستگاه کارواش از موارد مهمی است که خریداران این ابزار لازم است از آن اطلاع داشته باشند. امیدواریم که در مقاله بالا اطلاعات خوبی برای این منظور فراهم کرده باشیم.

خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید