تمیز کردن شومینه چگونه صورت می گیرد؟

دسترسی سریع

آتش گرفتن چوب در یک شومینه و شعله های سوزان آن، پس زمینه بسیار ایده آلی به منظور ایجاد فضایی دنج و آرام در خانه است.  با این حال در نظر داشته باشید گرم کردن محیط با شومینه یک جنبه منفی دارد. اینکه می بایست قبل از روشن شدن دوباره شومینه، آن را نظافت کرد، به گونه ای که به طور کامل تمیز شود و خاکستر قدیمی از شومینه خارج شود. تمیز کردن شومینه ممکن است در  ظاهر کار ساده ای به نظر برسد، اما نه تنها کار آسانی نیست بلکه می بایست نکات ایمنی را به منظور حفظ سلامت افراد در نظر گرفت.

چرا شومینه هیزمی دود میکند

توجه داشته باشید سهل انگاری ناشی از دود چوب شومینه و مشکلات آن می تواند سلامت ساکنان به خطر بیندازد و یا به محیط آسیب وارد کند. حتی اگر سطح دود کم باشد، می تواند داخل خانه را کثیف کند. حتی اگر میزان دود تولید شده توسط شومینه ناچیز باشد، می تواند ایجاد کننده مشکلاتی شود. خارج شدن دود از شومینه هیزمی می تواند ناشی از موارد متعددی باشد که در ادامه به آن ها پرداخته خواهد شد.

بسته شدن خروجی دودکش شومینه

اگر خروجی شومینه به هر دلیلی مسدود شود، شومینه دود می کند. به همین دلیل قبل از اقدام به روشن کردن شومینه، بررسی کنید که دودکش و مجاری آن بسته نشده باشند. هنگامی که شومینه دود نمی کند و سپس این مشکل ایجاد می شود، بررسی دقیق مسیر دودکش مورد نیاز است. زیرا ممکن است چیزی سر راه دودکش قرار گرفته باشد.

نکاتی برای کاهش دود کردن شومینه

دیوار پشتی شومینه

دیواره پشتی شومینه ها طوری ساخته می شوند که کمی به سمت بیرون شومینه خم شده باشند. دود حاصل از احتراق به سمت دودکش و به سمت بالا هدایت می شود که این مسئله به دلیل وجود انحنا است. در نظر نگرفتن این انحنا در دیواره پشتی از خروج دود از دودکش جلوگیری می کند و باعث برگشت دود به داخل خانه می شود.

نکاتی برای کاهش دود کردن شومینه

مصرف بیش از حد هیزم نیز می تواند باعث دود گرفتن شومینه شود. یعنی اگر بیش از حجم استاندارد شومینه، هیزم در آتش قرار دهید، شومینه دود می کند. پس در نتیجه به منظور کاهش دود کردن شومینه می توانید، ‌حجم استاندارد را از متخصص نصب شومینه پرس و جو کنید. حجم استاندارد هیزم برای هر شومینه بر اساس شکل، ابعاد و اندازه های داخلی شومینه هیزمی محاسبه می شود.

نکات ایمنی مهم قبل از تمیزکردن شومینه

همواره رعایت نکات ایمنی به بهبود عملکرد و بالاتر رفتن ایمنی و حفظ جان و سلامت افراد کمک می کند. قبل از شروع نظافت شومینه، خاکستر باید در دمای کمتر از ۴۰ درجه سانتیگراد خنک شود. تنها در زمانی شروع به استفاده از جاروبرقی کنید که مطمئن باشید هیچ آتش پنهانی در شومینه وجود ندارد. به منظور تمیزکردن شومینه فقط از لوله فلزی برای جاروبرقی استفاده می شود.

نکات ایمنی قبل از تمیزکردن شومینه

روش های کلی نظافت شومینه

روش های مختلفی برای تمیز کردن شومینه وجود دارد. برای نظافت شومینه می توان از جوش شیرین استفاده کرد. مخلوطی از مایع ظرفشویی و جوش شیرین گزینه دیگری برای این منظور به شمار می رود. برای درست کردن این ترکیب مقدار مساوی از این دو ماده را با هم ترکیب کنید تا مخلوط خمیری به دست آید. سپس می توانید با استفاده از این ترکیب و برس، تمیز کردن شومینه را انجام دهید.

بکارگیری سرکه سفید در تمیز کردن شومینه

سرکه سفید یکی از موثرترین پاک کننده ها است و معمولاً برای از بین بردن گرد و غبار سرامیک ها و سایر سطوح استفاده می شود. بدین ترتیب لازم است چندین روز شومینه را با سرکه سفید به طور منظم تمیز کنید. برای استفاده لازم است تا در نیمی از ظرف سرکه و در نیمه دیگر آب بریزید و سپس محلول را در آبپاش بریزید و روی دیواره های شومینه اسپری کنید و با یک اسکاچ زبر دیواره ها را بکشید.

جمع آوری خاکستر با جاروبرقی مخصوص

پس از جاروبرقی، خاکستر جمع آوری شده، باید تخلیه شود. بنابراین هنگام خرید مدل ‌جاروبرقی مورد نظر مطمئن شوید که به راحتی آن قسمت باز می‌شود و می‌توان آن‌ را با کمترین تماس با آلودگی ها تخلیه کرد. به دلیل درجه حرارت بالا خاکستر، تمیزکردن شومینه با استفاده از جاروبرقی خانگی حتی بعد از خنک شدن خاکستر میسر نیست. چرا که خاکستر بسیار سبک است و این ذرات به سرعت فیلتر و توربین مکش را مسدود می کنند و موجب خرابی موتور می شوند. به همین دلیل بهتر است برای جمع آوری خاکستر از جاروبرقی خاکستر استفاده کنید تا تمیز کردن شومینه به سادگی انجام گیرد. هنگام تمیز کردن شومینه، این نکات ایمنی را رعایت کنید.

 

_ برای شومینه بهتر است از هیزم یا چوب خشک استفاده شود.

_ هنگام تمیز کردن شومینه بهتر است از عینک و دستکش استفاده کنید.

_ تا زمانی که با ساختار و جنس سنگ های شومینه آشنا نیستید، از مواد شیمیایی استفاده نکنید.

_ تمیز کردن شومینه های خاموش را نیز هفته ای یک بار با جاروبرقی انجام دهید.

مدل های مختلفی از جاروبرقی خاکستر وجود دارد مدل هایی همچون دستگاه جاروبرقی خانگی AD4 premium که این امکان را ایجاد می کنند، علاوه بر جمع آوری آلودگی های خشک، آلودگی هایی با دمای بالا مانند خاکستر شومینه را نیز جمع آوری کنند و در عین حال از بدنه، شیلنگ و مخزن در برابر آسیب محافظت شود.

اهمیت استفاده از جاروبرقی در تمیزکردن شومینه

خاکستر شومینه گرما را برای مدت طولانی نگه می دارد. از جاروبرقی خاکستر کارچر می توان برای شستشو، تمیز کردن و حذف خاکستر شومینه استفاده کرد. این جارو برقی تمام شیارهای موجود در شومینه را که ناشی از خاکستر باقی مانده هیزم داخل شومینه است، با احتیاط از بین می برد.

خرید آنلاین محصولات نظافتی کارچر آلمان از فروشگاه محصولات خانگی ابراهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.