روش تمیز کردن فرش با بخارشو چگونه است؟

دسترسی سریع

برای تمیز کردن عمیق فرش، هیچ چیز ابزاری بهتر از بخارشوی نیست. بخارشوی‌ها کثیفی‌های فرو رفته در اعماق توده‌های فرش را از طریق مخلوطی از آب داغ، پاک‌کننده فرش و مکش شدید به بیرون می‌کشد. این دستگاه همچنین به کمک بخار می‌تواند به از بین بردن لکه‌های کف‌پوش و موکت کمک شایانی کند و هر آن‌چه که بر روی فرش خشک شده، از آن جدا کند. آیا آماده‌اید که راه و روش تمیز کردن فرش با بخارشو را دنبال کنیم؟ پس در ادامه این مقاله با نمایندگی کارچر همراه ما باشید.

ضرورت استفاده و تمیز کردن فرش با بخارشو

جاروبرقی خانگی کارچر ضروری‌ترین ابزار نظافت خانگی است زیرا این دستگاه ضروری و فوق العاده قادر است کثیفی، شوره و سایر زباله‌ها را هم از روی فرش و هم کف‌پوش‌ها و سطوح مختلف خانه تمیز کند. همچنین می‌توانید با استفاده از یک ضمیمه و ابزار جانبی، کاناپه و سایر وسایل روکش شده خود را جاروبرقی بکشید، یا حتی گرد و غباری را که به بالای پنکه‌ها و گوشه‌های بالای سقف چسبیده را پاک کنید. با این حال که هیچ شکی در مفید بودن جاروبرقی نیست، در برخی مواقع این ابزار در برطرف کردن بعضی آلودگی‌ها توانایی کاملی ندارد. در مواردی با یک لکه سرسخت، بوی طولانی یا لکه‌های کثیفی مواجهید که جاروبرقی شما نمی‌تواند آن را از بین ببرد. پس لازم است از تجهیزات دیگر استفاده کنید. یکی از این ابزارهای تخصصی بخارشوی است.با یک بخارشو چگونه می‌توان سطح آلوده را نظافت کرد؟

نحوه تمیز کردن عمیق فرش با بخارشوی

برای نظافت مطلوب با بخارشوی کارچر چند گام را باید طی کنید اما قبل از آن لازم است بر روی فرش خود نظافتی مقدماتی و اولیه انجام دهید.

به طور کامل جاروبرقی بکشید و لکه‌ها را از قبل تمیز کنید

 فرش را جاروبرقی بکشید تا کثیفی، زباله و موهای حیوان خانگی از رو آن پاک شود. از یک ابزار جانبی استفاده کنید و نقاطی مانند قرنیزها را که دسترسی به آن‌ها سخت است به طور کامل نظافت کنید. اگر لکه‌های قدیمی و کهنه بر روی فرش مشاهده کردید، بر روی آن‌ها با یک فرمول شوینده ایمن پیش از شستشو با بخارشو اسپری کنید. لکه‌های پیچیده‌ای مانند ادرار حیوانات خانگی ممکن است نیاز به کمی کار بیشتری داشته باشند، درنتیجه لازم است از شوینده مناسب استفاده شود.

اصول اولیه نحوه عملکرد تمیز کردن بخار

اصطلاح تمیز کردن با بخار به فرآیند استفاده از بخار آب برای استریل کردن سطوح مختلف از جمله کاشی، پارچه و فرش گفته می‌شود. با این حال، این آب نیست که سطح را تمیز می‌کند بلکه با گرم شدن آب تا دمای مناسب، دستگاه بخار را از نازل اصلی ساطع می‌کند و با بخار آب بسیار داغ سطح مورد نظر ضدعفونی می‌شود. استفاده از بخار آب در نظافت فرش بسیاری از لکه‎ها و آلودگی‌ها را برطرف می‌کند اما برای نتیجه موثرتر باید به دنبال نازل و یک پد کف مناسب سطح فرش باشید. همچنین، با سازنده فرش چک کنید که آیا الیاف آن می‌توانند گرما را تحمل کنند یا دچار آسیب خواهند شد. بیشتر فرش‌ها با الیاف مصنوعی توان تحمل دمای بالا را دارند اما انواع خاصی از الیاف مانند پشم در برابر دمای زیاد حالت اولیه خود را از دست می‌دهند. بنابراین نوع و جنس فرش خود را در نظر بگیرید.

نظافت فرش با شوینده

مراحل تمیز کردن عمیق فرش با بخارشوی

در اینجا اصول استفاده صحیح از بخارشوی را برای ضدعفونی و نظافت فرش را توضیح می‌دهیم.

مرحله ۱: پنجره را باز کنید

از آنجایی که با گرما و بخار کار می‌کنید، پنجره‌ها و درها را برای گردش هوا باز کنید. این کار از تجمع رطوبت در زیر فرش جلوگیری می‌کند.

مرحله ۲: پاک کردن و جاروبرقی

یکی از تصورات اشتباهی که در ذهن افراد در هنگام استفاده از بخارشوی ایجاد می‌شود این است که بخارشوی کار جاروبرقی خانگی را نیز انجام می‌دهد. در حالی که چنین نیست. دستگاه بخارشوی بر روی فرش نمی‌تواند خاک یا توده‌های موی حیوانات خانگی را مکش و پاک کند. در عوض، این ابزارها از بخار آب برای از بین بردن باکتری‌ها و میکروب‌های روی فرش و نیز سست کردن مولکول‌های لکه‌ها بر روی فرش استفاده می‌کند. بنابراین از نظافت فرش با بخارشو توقع شستشویی در حد یک قالیشوئی را نباید داشت. همچنین برخی از لکه‌ها مانند خون با گرما منعقد می‌شوند که باعث می‌شود با بافت فرش شما پیوند محکم‌تری برقرار کند و نظافت آن سخت‌تر شود. بنابراین، پیش شروع به کار  زباله‌ها و گرد و غبار را با یک جاروی برقی از سطح فرش جمع‌آوری کنید.

تمام وسایل خرده ریز مانند اسباب بازی‌‌های کوچک را از روی فرش بردارید. در صورت امکان، مبلمان را از اتاق و فضای خارج کنید تا بتوانید تا حد امکان فرش را در یک دفعه تمیز کنید. یک پارچه مرطوب را روی تمام تخته‌های قرنیز خود بکشید و آن‌ها را گردگیری کنید. این مرحله از آلودگی مجدد و کشیده شدن رد گرد و غبار بر روی فرش در حال نظافت جلوگیری می‌کند. ممکن است برخی از وسایل را نتوانید از روی فرش جابجا کرده و بردارید. از یک ابزار جنبی جاروبرقی استفاده کنید و نقاط زیر آن وسایل را جارو بکشید. فرش خود را ابتدا در یک جهت و سپس دوباره با زاویه ۹۰ درجه از همان جهت اول جاروبرقی بکشید، یعنی اگر از شمال به جنوب جارو می‌کشید، سپس برگردید و دوباره از شرق به غرب جارو بکشید. این کار کمک می‌کند تا برخی از آلودگی‌های که لای پرزها گیر کرده است خارج شود و تمیز کردن در هر دو جهت تضمین می‌کند که همه طرف‌ها عاری از آلودگی هستند.

مرحله ۳: لکه‌ها را از قبل برطرف کنید

فرش را برای هر گونه ایراد بررسی کنید. هر لکه‌ای را که می‌بینید با یک محصول شوینده مخصوص از قبل بشوئید. انواع خاصی از لکه‌ها مانند خون به گرما واکنش خوبی نشان نمی‌دهند، بنابراین قبل از استفاده از بخارشوی ابتدا این لکه‌ها را بهتر است برطرف کنید.

مرحله ۴: اضافه کردن آب و پاک کننده توصیه شده (در صورت وجود)

بیشتر بخارشوی‌ها برای کار فقط به آب نیاز دارند. اما برای اطمینان، راهنمای استفاده از محلول تمیزکننده را نیز بررسی کنید. آب را به مخزن اضافه کنید و چند دقیقه صبر کنید تا به دمای مناسب برسد. برای زمان انتظار، لطفاً کتابچه راهنمای بخارشوی را با دقت مطالعه کنید.

اگر شرکت سازنده استفاده از محلول تمیز کننده را توصیه می‌کند، مطمئن شوید که مخزن را با مقدار صحیح صابون و شوینده پر کرده‌اید. برخی از مدل‌ها دارای ظروف جداگانه برای آب و ماده شوینده هستند. آن را تا سطوح مناسب پر کنید. استفاده کم از شوینده سبب می‌شود که فرش شما به اندازه کافی تمیز نشود. از سوی دیگر شوینده بیش از اندازه به خود بخارشوی و همچنین فرش شما آسیب می‌رساند و رد کف بر روی فرش باقی می‌ماند.

مرحله ۵: از یک گوشه شروع کنید و متمرکز بمانید

هنگام استفاده از بخارشوی عجله نکنید. برای بهترین نتایج، بهتر است یک مسیر را به نحو روش‌مند و با حوله نظافت کنید و بعد به سراغ نقاطت بعدی بروید. توصیه می‌کنیم گوشه ای از اتاق را انتخاب کنید، ترجیحاً گوشه‌ای که از ورودی اصلی اتاق دورتر است. و سپس دیواری را انتخاب کنید و موازی آن شروع به کشیدن بخارشو بر روی سطح فرش کنید. یک ردیف که به پایان رسید، سراغ ردیف کناری آن بروید. استفاده از این نوع روش برای تکمیل خطوط مستقیم تضمین می‌کند که هیچ نقطه‌ای را از دست نخواهید داد و به شما کمک می‌کند تا به طور تصادفی روی قسمت‌های تمیز فرش قدم نزنید.

مرحله ۶: به آرامی کار کنید

از کارکردن سریع با بخارشوی خودداری کنید. زمان بگذارید تا بخار در الیاف فرش نفوذ کند و باکتری‌ها را از بین ببرد.

مرحله ۷: به بخش‌های مختلف فرش بروید

نکته دیگر برای افزایش کارایی این است که فرش را به مناطق مختلف تقسیم کنید و از گذرگاه‌های همپوشان این مناطق را نیز بخارشو بکشید. تا مطمئن شوید همه نقاط را نظافت کرده‌اید.

مرحله ۸: فرش را کاملا خشک کنید

لازم به ذکر است که بخارشوی‌ها ظرفیت و امکان خشک کردن فرش را ندارند. هدف آن اعمال گرما بر روی فرش برای اهداف بهداشتی است. برای سرعت بخشیدن به این فرآیند، مانع رفت و آمد بر روی فرشی شوید که به تازگی تمیز کرده‌اید. به اعضای خانواده خود بگویید تا خشک شدن کامل فرش از قدم گذاشتن بر روی آن اجتناب کنند. برای خشک شدن کامل فرش چقدر باید منتظر ماند؟ این مساله به عوامل مختلفی مانند رطوبت و شرایط آب و هوایی در فضای باز بستگی دارد. اما می‌توانید با بازکردن پنجره‌ها در صورت امکان و درها، این روند را تسریع کنید.

قرار دادن یک فن صنعتی بزرگ نیز می‌تواند به فرآیند خشک کردن کمک کند. برای افرادی که در آب و هوای مرطوب زندگی می‌کنند، استفاده از رطوبت گیر می‌تواند این فرآیند را تسریع کند زیرا رطوبت اضافی را جذب می‌کند و مانع از تشکیل کپک بر روی فرش می‌شود.

آیا می‌توان بعد از تمیز کردن با بخارشوی روی فرش راه برویم؟

اگر فرش هنوز مرطوب است از راه رفتن روی فرش خودداری کنید. اگر این کار را نکنید و قبل از اینکه فرش کاملاً خشک شود، شخصی یا حیوان خانگی قدمی روی آن بگذارد، کثیفی و سایر لکه‌ها بر روی الفاف فرش می‌ماند به نحوی که نظافت آن آن فوق‌العاده چالش برانگیز خواهد شد. مسئله دیگر این است که کف پای ما حاوی باکتری‌های مختلف است و چنین محیط مرطوبی برای ایجاد و رشد آلودگی مساعد است.

نظافت فرش با بخارشو

هر چند وقت یکبار باید فرش‌های خود را با بخار تمیز کنید؟

این امر به عوامل متعددی مانند داشتن فرزند، حیوانات خانگی و تعداد لکه‌های انباشته شده بر روی فرش و محیطی که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد. کارشناسان تمیز کردن عمیق فرش را حداقل دو بار در سال توصیه می‌کنند که شامل تمیز کردن فرش با بخارشو نیز می‌شود. اگر با تعداد لکه‌های زیاد سر و کار دارید و فرش کثیف است، تماس با یک قالیشوئی مجهز به آب گرم و شستشوی حرفه‌ای گزینه معقول‌تری خواهد بود. در غیر این صورت، استفاده از بخارشوی روی فرشی که به خوبی نگهداری شده باشد انتخابی ایده آل است.

برای شستشوی فرش هر بار می‌توانید به یک قالیشوئی مجهز مراجعه کنید اما اگر فرش‌های شما نیاز به شستشوی بسیار عمیق ندارد، بهتر است پس جارو زدن سراغ شستشو با بخارشوی بروید. اگر بخارشوی شما امکان استفاده از ماده شوینده را نیز داشته باشد، نتیجه کار بسیار بهتر خواهد بود. اما پیش از شروع مطمئن شوید که فرش مورد نظر در برابر بخار دهی در دمای بالا دچار آسیب نمی‌شود. امیدواریم این مقاله به خوبی شما را در حفظ و نگهداری هرچه بهتر فرش‌های خود یاری کرده باشد.

خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید