چرا بخارشوی کارچر کار نمی‌کند؟

دسترسی سریع

 

همه ما علاقه‌مندیم که خانه‌های خود را تمیز و عاری از آفات و آلودگی نگه داریم. به همین علت به سراغ خرید ابزار و وسایل نظافت خانگی می‌رویم و توقع داریم که بهترین نتیجه ممکن را بدست آوریم. یکی از این ابزارها دستگاه بخارشوی است که در مدل‌های متنوع با فناوری بخار در بازار می‌توان تهیه کرد. از بهترین برندهای موجود تجهیزات نظافت خانگی کارچر است. گاهی ابزارهای خانگی از جمله دستگاه‌های نظافتی به دلایل مختلف کارآیی مطلوبی ندارند. در این مقاله به این پرسش می‌پردازیم که چرا بخارشوی کارچر کار نمی‌کند؟ تلاش می‌کنیم دلایل و راه‌حل‌های برطرف کردن آن را در صورت امکان مورد بررسی قرار دهیم.

بخارشوی کارچر و تجهیزات

انواع مشکلات بخارشوی کارچر

محصولات برند آلمانی کارچر از کیفیت بسیار بالا و تکنولوژی ساخت روز بهره می‌برند و میزان خرابی‌ها آن کم است. اما در برخی موارد به علت استفاده نادرست و یا نگهداری در محیط نامناسب ممکن است با ایرادات مختلفی روبرو شوند. در این مقاله به چند ایراد اصلی که کاربران بخارشوی کارچر ممکن است با آن مواجه شوند می‌پردازیم.

خارج نشدن بخار از بخارشوی

از اصلی‌ترین مشکلاتی که ممکن است در استفاده از بخارشوی خود با آن برخورد کنید، عدم خروج بخار است. یک بخارشوی فاقد بخار یک دستگاه پلاستیکی فاقد کارآیی و بی مصرف است. بنابراین برطرف کردن این عیب از اهمیت حیاتی برخوردار است. یکی از دلایل رایج عدم تولید بخار پاک کننده شما می‌تواند خرابی عنصر گرمایش باشد. از آن‌جایی که در بخارشو از یک المنت مخصوص برای گرم کردن آب استفاده می‌شود، اگر این قطعه آسیب دیده و یا سوخته باشد، بخارشوی شما بخار تولید نمی‌کند.

خرابی المنت

هنگامی که مخزن آب پر و روشن است، بخارشو باید مانند یک کتری در حال جوش باشد. اگر اینطور نیست، باید با استفاده از یک مولتی متر اتصالات الکتریکی المنت را آزمایش و چک کنید. لطفاً قبل از شروع هر تعمیری مطمئن شوید که دستگاه را از برق جدا کرده‌اید. دو سیم اتصال المنت به مخزن جوش آب را مشخص کنید. با استفاده از یک مولتی متر، اتصالات المنت را از نظر برقراری مسیر جریان الکتریکی بررسی کنید و مطمئن شوید از در جای خود محکم‌اند. هنگام استفاده از مولتی متر برای بررسی و تست سلامت المنت، در نظر بگیرید که چنین قطعه‌ای معمولاً بین ۵۰ تا ۲۰ اهم مقاومت را نشان می‌دهد. اگر مقدار مقاومتی که بر صفحه نشان‌گر دستگاه ظاهر می‌شود عددی بسیار بالاتر است، اشکار می‌شود که قطعه معیوب است و نیاز به تعویض دارد. برای تعویض المنت احتمالاً به مونتاژ کامل دیگ نیاز دارید که ممکن است چنین کاری برای شما به عنوان یک کاربر عادی چندان راحت نباشد. توصیه می‌کنیم از تعمیرکار مجاز و متخصص کمک بگیرید زیرا ممکن است در حین تعویض به سایر قطعات آسیب برسانید و یا قطعه لازم برای جایگزینی را در اختیار نداشته باشید.

رسوب آهک

اگر پس از بررسی دیگ بخار و المنت با ولتی متر هم‌چنان هیچ نشانه‌ای از آسیب یا نقص مشاهده نکردید، دلیل بعدی‌ای که می‌تواند باعث توقف و قطع تولید بخار شود، رسوبات مختلف از جمله رسوبات آهکی است. اگر می‌شنوید که بخارشوی صداهایی شبیه به جوشیدن کتری ایجاد می‌کند، اما هنگام استفاده بخار از نازل آن خارج نمی‌شود، ممکن است منافذ و مسیر خروجی آن به دلیل تجمع رسوب آهک مسدود شده باشد. استفاده از آب با درجه سختی بالا در مخزن بخارشو یکی از دلایل گرفتگی مسیر خروجی بخار است. توصیه می‌شود از آب مقطر و یا در صورت در دسترس نبودن، از آب تصفیه شده در مخزن استفاده کنید. توصیه شرکت سازنده به استفاده از نسبت پنجاه پنجاه از آب مقطر و آب لوله کشی در مخزن بخارشوی است. مجدادً قبل از شروع هر تعمیری مطمئن شوید که دستگاه را از برق به طور کامل جدا کرده‌اید. لازم است مخزن و مسیرهای خروجی بخار از طریق مایع رسوب‌زدای مخصوص شستشو شود. قبل از پر کردن مجدد مخزن با مایع رسوب‌زدایی مخصوص که یک پاک کننده رقیق شده است، مخزن را با آب داغ تمیز بشوئید. مایع پاک کننده را داخل مخزن ریخته و پیش از آنکه دوباره دستگاه را روشن کرده و بکار بیاندازید، اجازه دهید پاک کننده به مدت ۱۰-۲۰ دقیقه یا طبق دستور عمل درون مخزن باقی بماند و عمل کند. در صورت مسدود شدن شیر یا لوله‌ها، فرآیند رسوب‌زدایی ممکن است بیشتر طول بکشد، بنابراین باید شکیبایی به خرج دهید.

درپوش مخزن بخارشوی کارچر

مشکلات دیگر بخارشوی کارچر

ممکن است غیر از دو مورد بالا همچنان مشکلاتی وجود داشته باشد که بخارشوی شما عملکرد مناسبی نداشته باشد و این پرسش که چرا بخارشوی کارچر کار نمی‌کند هم‌چنان برای شما مطرح باشد. برای مثال شما دستگاه خود را به برق متصل کرده‌اید و مشغول کار است. اما با فشردن دکمه نازل بجای بخار از لوله دستگاه آب خارج شده و سطح و کف منزل شما را خیس می‌کند. در این صورت باید مطمئن شوید که بلافاصله بعد از روشن کردن دستگاه نباید از آن استفاده کرد. بلکه حدود پنج دقیقه باید زمان دهید آب درون مخزن بخارشوی کارچر به جوش بیاید. در غیر اینصورت بجار بخاطر متراکم، اب درون مخزن از نازل دستگاه خارج خواهد شد.

ممکن است شما با مشکل چکه کردن آب از دستگاه و نشتی آن مواجه باشید. ابتدا بررسی کنید که نشتی آیا از خود دستگاه است یا از نازل و لوله‌ها. اگر با نشتی لوله‌ها مواجه شدید، لازم است اتصالات تفنگ و نازل دستگاه را بررسی کنید. اما اگر نشتی از قسمت اصلی دستگاه است، ابتدا چک کنید که درب مخزن به خوبی در جای خود محکم شده است. اگر همچنان دستگاه نشتی دارد کارتریج فیلتر را بردارید و به دنبال یک چرخ کوچک در داخل مخزن آب بگردید. با یک سیخ یا مداد چوبی آن را فشار دهید و مطمئن شوید که به سمت بالا شناور است و در پایین گیر نکرده است. در این صورت مشکل نشتی با بالا آمدن شناور برطرف خواهد شد.

اگر در هنگام نظافت زمین رد آب زیادی از خود برجای می‌گذارد، لازم است پد و حوله نظافت دستگاه را بررسی کنید. ممکن است پد میزان زیادی آب را به خود جذب کرده باشد و لازم است آن را با یک پد خشک جایگزین کنید. اگر مشکل همچنان برقرار است، احتمالا شما در هنگام کار با دستگاه بیش از اندازه ماشه را فشار می‌دهید و پیوسته بخار از آن خارج شده و پس از برخورد با سطح زمین، به مایع تبدیل می‌شود.

برخی از کاربران از قطع و وصل دستگاه در هنگام کار ممکن است شکایت داشته باشند. لازم است که چک کنید آیا سیم برق به درستی در پریز محکم شده است یا نه. در صورتی که از اتصال به پریز مطمئن هستید، ممکن است کابل برق شما در میانه مسیر یا از محلی که به دستگاه متصل است اتصالی داشته باشد. لازم است به تعمیرکار مجاز مراجعه کنید تا کابل معیوب را با کابل متناسب با توان و مصرف دستگاه جایگزین کند.

ممکن است درپوش مخزن بخارشوی کارچر گیر کرده باشد و نتوانید آن را باز کنید. اگر دستگاه همچنان داغ است و به تازگی آن را خاموش کرده‌اید، باز نشدن درب مخزن طبیعی است. قفل ایمنی دستگاه تا خنک شدن آب مانع از باز شدن آن می‌شود زیرا بخار آب داغ ممکن است به شما آسیب وارد کند. پس صبر کنید تا دستگاه به قدر کافی خنک شود، آن‌گاه مشکل شما برطرف خواهد شد. اما اگر دستگاه سرد بوده و با مشکل باز نشدن درب مواجهید، به احتمال زیاد رسوبات یا رطوبت داخل دستگاه باعث گیر کردن درپوش شده است. احتمالاً چرخاندن و گرم کردن را امتحان کنید و وقتی به صورت کامل خنک شد آن را سفت کرده و سپس پیچ را باز کنید. این ممکن است گیرکردگی ناشی از خوردگی و رسوبات را برطرف کند.

مخزن آب بخارشوی کارچر

در پایان

معمولا دستگاه‌های با کیفیت کارچر کمتر با مشکل خرابی و ایراداتی که در بسیاری از دستگاه‌ها دیگر مشاهده می‌شوند، مواجه‌اند. اما برخی از ایرادات اجتناب ناپذیرند. خصوصا اگر ایرادات ناشی از عدم استفاده صحیح و کاربردی اشتباه باشد. در این مقاله به عمده ایراداتی که ممکن است برای دستگاه بخارشوی شما پیش بیاید پرداختیم و امیدواریم به این پرسش که چرا بخارشوی کارچر کار نمی‌کند به خوبی پاسخ داده باشیم.

خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید