بهترین روش های تمیز کردن و برق انداختن فر و اجاق گاز

دسترسی سریع

در محیط آشپزخانه اجاق گاز یکی از پرکاربرد ترین لوازم است و میتواند به سرعت دچار آلودگی شود. تمیز نگه داشتن اجاق گاز خانگی نه تنها در زیبایی و تمیزی محیط آشپزخانه، بلکه به طور مستقیم در سلامت افراد یک خانواده تاثیر گذار است. چربی و بقایای مواد غذایی ریخته شده در اجاق گاز، داخل فر، روی سرشعله ها و صفحه اجاق گاز می تواند به سرعت لذت پخت و پز و آشپزی را از بین ببرد. اغلب این آلودگی ها سرسخت هستند و به راحتی قابل نظافت نیستند. در ادامه روش های خانگی و استفاده از تجهیزات و ابزار های نوین نظافت مکانیزه را معرفی میکنیم، این نکات و دستگاه ها کیفیت بالای نظافت و تمیز کردن فر و اجاق گاز های خانگی را تضمین می کنند.

نحوه تمیز کردن اجاق گاز

برای تمیز کردن اجاق گاز باید توجه داشته باشید که بخش های مختلف به طور کامل تمیز شوند و آلودگی را از بخش های مختلف فر و اجاق برطرف نمایید. بدین ترتیب میتوانید از پخت و پز ایمن و بهداشتی با اجاق گازتان لذت ببرید. در تمیز کردن و برق انداختن اجاق گاز های خانگی باید نظافت شیشه فر، صفحه فلزی گاز، سر شعله ها و قسمت داخلی فر را در نظر داشته باشید. اما به چه ترتیب و با چه ابزار و روشی باید اجاق گاز و فر خانگی را تمیز نمود؟ دوره نظافت اجاق گاز چه میزان است؟

نحوه تمیز کردن اجاق گاز

طرز تمیز کردن داخل فر

در نظافت فر و شیشه فر بهتر است بعد از هربار استفاده از اجاق فر آن را تمیز نمایید. تمیز کردن فر را برای مدت طولانی به تعویق نیندازید. باقیماندن طولانی مدت مواد غذایی سوخته و چربی در فر، جدا کردن آنها را سخت تر می کند. برای نظافت داخل فر و شیشه آن به روش زیر اقدام نمایید.

ابتدا با استفاده از یک پارچه مرطوب، باقی مانده مواد غذایی که به راحتی جدا می شوند را پاک کنید. در مرحله بعد، استفاده از انواع بخارشوی کرشر میتواند به شما در برطرف نمودن هر گونه باقیمانده سرسخت را از داخل فر و شیشه آن بدون آسیب رساندن به سطح جلوگیری نماید. به کار گیری لوازم جانبی در بخارشوی خانگی مانند برس گرد یا نازل دستی به شما امکان نظافت راحت داخل فر و اجاق گاز را خواهد داد.

چگونه شیشه فر را تمیز کنیم؟

گرما ی داخل فر و تماس با مواد غذایی و چربی ها شیشه فر را لکه دار و کدر می کند. این آلودگی شیشه فر جلوه آشپزخانه را کاهش داده و بهداشت مواد غذایی پخته شده در آشپزخانه را تحت تاثیر قرار می دهد. برای نظافت و تمیز کردن شیشه فر میتوانید از بستگاه بخار شوی یا مواد پاک کننده استفاده کنید. حرارت بالای بخار دستگاه بخارشوی خانگی کثیفی های پوشیده شده روی شیشه فر را مایع می کند و پاک کردن آن را با یک پارچه تمیز آسان می کند. توصیه می کنیم برای نظافت دستی شیشه فر از یک پارچه میکروفیبر استفاده کنید تا کثیفی و آلودگی ها مستقیماً توسط پارچه و الیاف آن جذب شوند. خیساندن دستمال یا حوله بخارشوی با مایع شوینده قبل از استفاده باعث آسان شدن جدا سازی و برطرف نمودن کثیفی ها از سطح شیشه فر خواهد شد.

تمیز کردن شیشه فر با بخارشوی

تمیز کردن فر با بخارشوی

اگر یک اجاق گاز شما قابلیت خود تمیز شونده داشته باشد، طی فرایند آن با ایجاد دمای بیش از ۵۰۰ درجه سانتیگراد، چربی و باقی مانده مواد غذایی را به خاکستر تبدیل کرده، که به سادگی نیاز به پاک کردن دارد. در غیر این صورت استفاده از یک دستگاه بخار شوی یا استفاده از مواد شوینده چربی زدا برای تمیز کردن داخل فر کافی می باشد. توجه داشته باشید دستگاه بخارشوی خانگی با ایجاد بخار داغ، آلودگی ها را به حالت نیمه جامد در آورده و با حوله میکروفایبر روی نازل به راحتی این آلودگی ها را جمع خواهد نمود. اما در استفاده از مواد شوینده برای نظافت و تمیز کردن داخل فر اجاق گاز بهتر است با استفاده از اسپری، مایع شوینده را روی آلودگی پاشیده و اجازه دهید مدتی روی آن باقی بماند. در این مدت، ماده شوینده به آلودگی ها و چربی ها نفوذ کرده و آنها را نرم میکند. سپس با استفاده از یک دستمال میکروفایبر به راحتی این آلودگی ها و مواد چرب را از سطح داخل فر اجاق گاز جمع آوری نموده و فر را تمیز کنید.

استفاده از دستگاه بخارشوی خانگی از سریع ترین و به صرفه ترین روش های تمیز کردن اجاق فر است. زیرا با کمترین میزان آب و بدون نیاز به مواد شوینده تمیزی فر را برای شما به ارمغان می آورد. بدین ترتیب دیگر نگرانی از باقیماندن مواد شوینده و آلودگی در داخل فر نخواهید داشت.

 

بهترین روش های خانگی برای تمیز کردن فر و اجاق گاز

استفاده از مواد شوینده شیمیایی یکی از روش های تمیز کردن فر در آشپزخانه است با این حال برخی ترجیح میدهند از روش های خانگی برای نظافت و تمیز کردن اجاق گاز و فر آشپزخانه خود استفاده کنند. مواد شیمیایی که به عنوان پاک کننده فر و اجاق گاز شناخته می شود که به صورت مایع، ژل یا فوم پاک کننده موجود است. این مواد بسیار قلیایی هستند و حاوی مواد چربی زدا هستند. اما در مقابل مواد و پاک کننده های طبیعی خانگی هستند که به عنوان شیوه کاربردی و خانگی در تمیز کردن فر و اجاق گاز شناخته می شوند.

بهترین روش برای تمیز کردن فر و اجاق گاز

استفاده از بی کربنات سدیم یا جوش شیرین در تمیز کردن اجاق گاز

یکی از مواد پاک کننده همه کاره خانگی برای نظافت و بی کربنات سدیم یا جوش شیرین است. این ماده برای از بین بردن کثیفی روی اجاق گاز یا داخل فر، کیفیت و تمیزی قابل توجهی به جا خواهد گذاشت. برای تمیز کردن اجاق گاز با استفاده از جوش شیرین، پودر بی کربنات سودیم یا جوش شیرین را با آب به نسبت ۱ به ۱ مخلوط کنید و خمیر حاصل را روی نواحی که آلودگی به صورت سوخته و چسبیده بمالید. بگذارید حدود ۳۰ دقیقه بگذرد. شل کردن مواد غذایی سوخته و آلودگی ها با ترکیب جوش شیرین، ابتدا با کف کردن و سپس به تدریج با خشک شدن همراه است. در نهایت، پودر خشک شده روی سطوح اجاق گاز به سادگی با یک دستمال نمدار از روی اجاق گاز یا فر جمع می شود. در صورتی که جوش شیرین ندارید، میتوانید از بیکینگ پودر به همین ترتیب استفاده کنید تا نتیجه تمیزی اجاق گاز را مشاهده کنید.

تمیز کردن فر با سرکه

یکی دیگر از روش های نظافت خانگی اجاق گاز استفاده از سرکه است. برای این کار می توانید از سرکه آشپزخانه یا اسانس سرکه استفاده کنید. سرکه برای رفع کثیفی خفیف و کم حجم مناسب است. برای تمیز کردن اجاق با سرکه آشپزخانه آن را با مقداری مایع شوینده مخلوط کنید و مخلوط را با استفاده از یک اسفنج روی ناحیه آلوده بمالید. مدت کوتاهی صبر کنید و سپس باقی مانده کثیفی ها را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. برای کثیفی های حجیم تر و سرسخت داخل فر، یک ظرف مقاوم در برابر حرارت، مانند یک قابلمه را با آب پر کنید و ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری اسانس سرکه به آن اضافه کنید. سپس ظرف را حدود ۴۵ دقیقه با دمای ۱۵۰ درجه سانتیگراد در فر بگذارید. بخار حاصل، کثیفی را از بین می برد. سپس مدت کوتاهی صبر کنید تا فر خنک شود، بعد از آن با یک دستمال مرطوب تمام آلودگی و چربی های داخل فر را پاک کنید. به جای سرکه می توانید از آب با آبلیمو نیز استفاده کنید.

کاربرد نمک در تمیز کردن اجاق گاز و فر

لکه های سوخته غذا خشک شده در فر یا سینی های پخت را می توان با نمک نیز پاک کرد. در ابتدا کف فر یا سینی فر را با یک پارچه مرطوب کنید. پس از آن روی تمام لکه ها و غذای سوخته به اندازه ای نمک بپاشید که در یک لایه سفید پوشانده شوند. آنگاه فر را با دمای ۵۰ درجه سانتی گراد گرم کنید. به محض اینکه نمک قهوه ای شد فر را خاموش کنید. پس از خنک شدن، نمک را به همراه آلودگی ها به راحتی از سحط داخلی فر تمیز کنید.

چگونه اجاق گاز شیشه ای را تمیز کنیم

چگونه اجاق گاز شیشه ای را تمیز کنیم

همه ما این حس را می دانیم که کافیست برای یک ثانیه حواستان به اطراف پرت شود تا سس یا شیر شما روی اجاق گاز آشپزخانه بجوشد. باقی مانده غذا روی اجاق گاز سوخته باقی می ماند و دیگر نمی توان آنها را فقط با یک پارچه مرطوب پاک و تمیز کرد. برای برطرف کردن و حذف سریع آلودگی، مواد غذایی و مایعات سوخته از روی صفحه شیشه ای اجاق گاز های صفحه ای یا استیل میتوانید از بخارشوی خانگی استفاده کنید. بخار دستگاه بخارشوی خانگی یک لایه روان کننده بخار داغ را در زیر روی شیشه اجاق تشکیل می دهد و با نرم کردن آلودگی و مواد غذایی در هنگام جدا شدن آنها از خراشیدگی روی سطح شیشه جلوگیری می کند.

انتخاب و استفاده از روش مناسب برای نظافت اجاق گاز و تمیز کردن فر در آشپزخانه منزل میتواند به میزان زیادی از هدر رفتن زمان در تمیزکاری خانگی جلوگیری کرده و با کاهش مصرف مواد شوینده شیمیایی، کاهش این مواد در مصارف نظافت خانگی را به دنبال داشته و عوارض استفاده از آنها را کاهش دهد.

خرید آنلاین محصولات نظافتی کارچر آلمان از فروشگاه محصولات خانگی ابراهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.