بهترین روش های تمیز کردن اجاق گاز و فر

دسترسی سریع

برای تمیز کردن اجاق گاز باید توجه داشته باشید که بخش های مختلف به طور کامل تمیز شوند و آلودگی را از بخش های مختلف فر و اجاق برطرف نمایید. بدین ترتیب میتوانید از پخت و پز ایمن و بهداشتی با اجاق گازتان لذت ببرید. در تمیز کردن و پاک کردن چربی گاز های خانگی باید نظافت شیشه فر، صفحه فلزی گاز، سر شعله ها و قسمت داخلی فر را در نظر داشته باشید. اما به چه ترتیب و با چه ابزار و روشی باید اجاق گاز و فر خانگی را تمیز نمود؟ دوره نظافت اجاق گاز چه میزان است؟

نحوه تمیز کردن اجاق گاز

برای تمیز کردن اجاق گاز باید توجه داشته باشید که بخش های مختلف به طور کامل تمیز شوند و آلودگی را از بخش های مختلف فر و اجاق برطرف نمایید. بدین ترتیب میتوانید از پخت و پز ایمن و بهداشتی با اجاق گازتان لذت ببرید. در تمیز کردن و برق انداختن اجاق گاز های خانگی باید نظافت شیشه فر، صفحه فلزی گاز، سر شعله ها و قسمت داخلی فر را در نظر داشته باشید. اما به چه ترتیب و با چه ابزار و روشی باید اجاق گاز و فر خانگی را تمیز نمود؟ دوره نظافت اجاق گاز چه میزان است؟

نحوه تمیز کردن اجاق گاز

طرز تمیز کردن داخل فر

در نظافت فر و شیشه فر بهتر است بعد از هربار استفاده از اجاق فر آن را تمیز نمایید. تمیز کردن فر را برای مدت طولانی به تعویق نیندازید. باقیماندن طولانی مدت مواد غذایی سوخته و چربی در فر، جدا کردن آنها را سخت تر می کند. برای نظافت داخل فر و شیشه آن به روش زیر اقدام نمایید.

طرز تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای

همه ما این حس را می دانیم که کافیست برای یک ثانیه حواستان به اطراف پرت شود تا سس یا شیر شما روی اجاق گاز آشپزخانه بجوشد. باقی مانده غذا روی اجاق گاز سوخته باقی می ماند و دیگر نمی توان آنها را فقط با یک پارچه مرطوب پاک و تمیز کرد. برای برطرف کردن و حذف سریع آلودگی، مواد غذایی و مایعات سوخته از روی صفحه شیشه ای اجاق گاز های صفحه ای یا استیل میتوانید از دستگاه های برقی استفاده کنید. انتخاب و استفاده از روش مناسب برای نظافت اجاق گاز و تمیز کردن فر در آشپزخانه منزل میتواند به میزان زیادی از هدر رفتن زمان در تمیزکاری خانگی جلوگیری کرده و با کاهش مصرف مواد شوینده شیمیایی، کاهش این مواد در مصارف نظافت خانگی را به دنبال داشته و عوارض استفاده از آنها را کاهش دهد.


بهترین روش ها در نظافت آشپزخانه

تمیز کردن شیشه فر با بخارشوی

تمیز کردن شیشه فر

گرما ی داخل فر و تماس با مواد غذایی و چربی ها شیشه فر را لکه دار و کدر می کند. این آلودگی شیشه فر زیبایی آشپزخانه را کاهش داده و بهداشت مواد غذایی پخته شده در آشپزخانه را تحت تاثیر قرار می دهد به همین خاطر حتما باید بدانیم که چگونه شیشه فر را تمیز کنیم. برای از بین بردن چربی داخل فر میتوانید از دستگاه بخار شوی یا مواد پاک کننده استفاده کنید. حرارت بالای بخار دستگاه بخارشوی خانگی کثیفی های پوشیده شده روی شیشه فر را ممکن می سازد. توصیه می کنیم برای نظافت دستی شیشه فر از یک پارچه میکروفیبر استفاده کنید تا کثیفی و آلودگی ها مستقیماً توسط پارچه و الیاف آن جذب شوند. خیساندن دستمال یا حوله بخارشوی با مایع شوینده قبل از استفاده باعث آسان شدن جدا سازی و برطرف نمودن کثیفی ها از سطح شیشه فر خواهد شد.

طرز استفاده از بخارشوی برای گاز و فر

استفاده از یک دستگاه بخار شوی یا استفاده از مواد شوینده چربی زدا برای تمیز کردن بخش های داخل فر یا قسمت های روی گاز می‌تواند بسیار کاربردی و آسان باشد. ابتدا با استفاده از یک پارچه مرطوب، باقی مانده مواد غذایی که به راحتی جدا می شوند را پاک کنید. در مرحله بعد، استفاده از انواع بخارشوی کارچر میتواند به شما در برطرف نمودن هر گونه باقیمانده سرسخت را از داخل فر و شیشه آن بدون آسیب رساندن به سطح جلوگیری نماید. به کار گیری لوازم جانبی در بخارشوی خانگی مانند برس گرد یا نازل دستی به شما امکان نظافت راحت داخل فر و اجاق گاز را خواهد داد. دستگاه بخارشوی خانگی با ایجاد بخار داغ، آلودگی ها را به حالت نیمه جامد در آورده و به سادگی با حوله میکروفایبر روی نازل به راحتی این آلودگی ها را جمع خواهد نمود. استفاده از دستگاه بخارشوی خانگی از سریع ترین و به صرفه ترین روش های تمیز کردن اجاق فر به شمار می رود. بهترین مایع بخارشوی قابل استفاده در بخارشوی آب است زیرا با کمترین میزان آب و بدون نیاز به مواد شوینده تمیزی فر را برای شما به ارمغان می آورد. بدین ترتیب دیگر نگرانی از باقیماندن مواد شوینده و آلودگی در داخل فر نخواهید داشت. البته بهتر است دفترچه راهنمای دستگاه بخارشوی را مطالعه کنید، زیرا بعضی مدل های بخارشوی قابلیت شستشوی با استفاده از مواد شوینده را نیز دارند. نظافت شیشه و پنجره با دستگاه بخارشوی نیز امکان پذیر است.

بهترین روش برای تمیز کردن فر و اجاق گاز

استفاده از بی کربنات سدیم یا جوش شیرین در تمیز کردن اجاق گاز

یکی از مواد پاک کننده همه کاره خانگی برای نظافت و بی کربنات سدیم یا جوش شیرین است. این ماده برای از بین بردن کثیفی روی اجاق گاز یا داخل فر، کیفیت و تمیزی قابل توجهی به جا خواهد گذاشت. برای تمیز کردن اجاق گاز با استفاده از جوش شیرین، پودر بی کربنات سودیم یا جوش شیرین را با آب به نسبت ۱ به ۱ مخلوط کنید و خمیر حاصل را روی نواحی که آلودگی به صورت سوخته و چسبیده بمالید. بگذارید حدود ۳۰ دقیقه بگذرد. شل کردن مواد غذایی سوخته و آلودگی ها با ترکیب جوش شیرین، ابتدا با کف کردن و سپس به تدریج با خشک شدن همراه است. در نهایت، پودر خشک شده روی سطوح اجاق گاز به سادگی با یک دستمال نمدار از روی اجاق گاز یا فر جمع می شود. در صورتی که جوش شیرین ندارید، میتوانید از بیکینگ پودر به همین ترتیب استفاده کنید تا نتیجه تمیزی اجاق گاز را مشاهده کنید.

تمیز کردن فر با سرکه

یکی دیگر از روش های نظافت خانگی اجاق گاز استفاده از سرکه است. برای این کار می توانید از سرکه آشپزخانه یا اسانس سرکه استفاده کنید. سرکه برای رفع کثیفی خفیف و کم حجم مناسب است. برای تمیز کردن اجاق با سرکه آشپزخانه آن را با مقداری مایع شوینده مخلوط کنید و مخلوط را با استفاده از یک اسفنج روی ناحیه آلوده بمالید. مدت کوتاهی صبر کنید و سپس باقی مانده کثیفی ها را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. برای کثیفی های حجیم تر و سرسخت داخل فر، یک ظرف مقاوم در برابر حرارت، مانند یک قابلمه را با آب پر کنید و ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری اسانس سرکه به آن اضافه کنید. سپس ظرف را حدود ۴۵ دقیقه با دمای ۱۵۰ درجه سانتیگراد در فر بگذارید. بخار حاصل، کثیفی را از بین می برد. سپس مدت کوتاهی صبر کنید تا فر خنک شود، بعد از آن با یک دستمال مرطوب تمام آلودگی و چربی های داخل فر را پاک کنید. به جای سرکه می توانید از آب با آبلیمو نیز استفاده کنید.

کاربرد نمک در تمیز کردن اجاق گاز و فر

لکه های سوخته غذا خشک شده در فر یا سینی های پخت را می توان با نمک نیز پاک کرد. در ابتدا کف فر یا سینی فر را با یک پارچه مرطوب کنید. پس از آن روی تمام لکه ها و غذای سوخته به اندازه ای نمک بپاشید که در یک لایه سفید پوشانده شوند. آنگاه فر را با دمای ۵۰ درجه سانتی گراد گرم کنید. به محض اینکه نمک قهوه ای شد فر را خاموش کنید. پس از خنک شدن، نمک را به همراه آلودگی ها به راحتی از سحط داخلی فر تمیز کنید.

طرز تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای

چگونه اجاق گاز شیشه ای را تمیز کنیم

همه ما این حس را می دانیم که کافیست برای یک ثانیه حواستان به اطراف پرت شود تا سس یا شیر شما روی اجاق گاز آشپزخانه بجوشد. باقی مانده غذا روی اجاق گاز سوخته باقی می ماند و دیگر نمی توان آنها را فقط با یک پارچه مرطوب پاک و تمیز کرد. برای برطرف کردن و حذف سریع آلودگی، مواد غذایی و مایعات سوخته از روی صفحه شیشه ای اجاق گاز های صفحه ای یا استیل میتوانید از بخارشوی خانگی استفاده کنید. بخار دستگاه بخارشوی خانگی یک لایه روان کننده بخار داغ را در زیر روی شیشه اجاق تشکیل می دهد و با نرم کردن آلودگی و مواد غذایی در هنگام جدا شدن آنها از خراشیدگی روی سطح شیشه جلوگیری می کند.

انتخاب و استفاده از روش مناسب برای نظافت اجاق گاز و تمیز کردن فر در آشپزخانه منزل میتواند به میزان زیادی از هدر رفتن زمان در تمیزکاری خانگی جلوگیری کرده و با کاهش مصرف مواد شوینده شیمیایی، کاهش این مواد در مصارف نظافت خانگی را به دنبال داشته و عوارض استفاده از آنها را کاهش دهد.

خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “بهترین روش های تمیز کردن اجاق گاز و فر

 1. hasan rahmani گفت:

  برای نظافت گاز شیشه ای از هر مدل بخارشویی می توان استفاده کرد؟

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام، بله دستگاه بخارشوی با مجهز بودن به سری ها و نازل های مختلف و همچنین امکان استفاده از نازل همراه با دستمال میکروفایبر، نظافت اجاق گاز شیشه ای را امکان پذیر می کند. برای اطلاع از قیمت و تجهیزات جانبی همراه با هر مدل دستگاه بخارشوی خانگی می توانید با واحد فروش به شماره ۸۷۱۸۵۱۱۱-۰۲۱ تماس حاصل کنید.

 2. داوودی گفت:

  سلام من یک تعمیرگاه دارم آیا بخارشوی کارچر روغن و گریس را کاملا از روی زمین پاک می کند؟

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام جناب داوودی، بخار شوی های خانگی مناسب استفاده در چنین مکان هایی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید