بهترین روش تمیز کردن حمام و برق انداختن سطوح

دسترسی سریع

تمیز کردن حمام و نظافت سرویس‌ها از تمام قسمت های منزل ضروری تر می‌باشد. روش‌های مختلفی برای شستن صحیح توالت، کاشی، وان حمام، دوش، دستشویی و … وجود دارد. با مطالب و نکاتی که در این مقاله گفته می ‌شود آلودگی و رسوبات آهکی کاملا از بین می‌رود.

تمیز کردن سریع و آسان حمام

اولویت اصلی افراد در خانه با داشتن حمام کوچک یا بزرگ، تمیز نگه داشتن آن است. داشتن حمامی تمیز علاوه بر زیبایی بصری، دلایل رعایت بهداشت و سلامت افراد نیز می‌باشد. محیط حمام با توجه به رطوبت زیاد و دمای مناسب، محل رشد سریع باکتری‌ها و میکروب ها نیز می‌باشد. بنابراین تمیز کردن حمام، سرویس بهداشتی و کاشی ها امری ضروری است.

هر چند وقت یکبار باید حمام خود را تمیز کنید؟

اغلب دفعات تمیز کردن حمام، بستگی به میزان استفاده از آن بستگی دارد. خانواده‌ی کم جمعیت میزان کمتری کثیفی نسبت به خانوده‌های پرجمعیت ایجاد می‌کنند. در صورت امکان کل حمام حداقل یک بار در هفته تمیز شود. بهتر است در اولین فرصت باقی مانده‌ی صابون، موادشوینده، خمیردندان‌ها از سرویس‌ها و لوازم داخلی آنها پاک کنید تا از ایجاد رسوبات و لکه‌های آهکی جلوگیری شود. بعد از هر بار استفاده از شیرآلات، با دستمال‌های ماکروفایبر آنها را تمیز نمایید. این کار اولین مرحله جلوگیری از ایجاد لکه می‌باشد.

شستشو و خشک کردن کامل حمام به تمیز نگه داشتن وان حمام و دیوارها کمک می‌کند. جاروبرقی بهترین انتخاب برای از بین بردن مو و گرد و غبار از روی زمین است. علاوه بر این، کاشی ها باید هر ۱ -۲ هفته تمیز شوند تا آلودگی های و میکروب‌های سرسخت پاک شوند. استفاده از انواع دستگاه زمین شوی خانگی کارچر نیز با توجه به داشتن برس های غلتکی میتواند در شستشو و جمع آوری انواع آلودگی های کفپوش های حمام موثر باشد.

به این نکته توجه کنید:

بخار آب تولیدی داخل حمام روی آینه و شیشه ها نشسته و به مرور زمان ایجاد لکه و رسوب می‌کند. از تهویه داخل حمام خود اطمینان حاصل تا رطوب از آن خارج شود. پنجره‌ها باید هر چند ماه یکبار تمیز شوند.

راهنمای تمیز کردن حمام

حذف آهک در حمام

با گذشت زمان تمامی اجسامی که مرتبا با آب در تماس باشند، باعث ایجاد رسوب آهکی بر روی سطوح می‌شود. اشیا داخل حمام بدون شک اغلب مکان اصلی برای ایجاد رسوبات آهکی است و معمولا روی کاشی، درزهای سرامیک و شیرآلات میپوشاند. با این حال، با مواد ساده و رعایت چند نکته، می توان به راحتی از تشکیل رسوب آهکی جدید جلوگیری کرد.

چگونه رسوبات آهکی تشکیل می‌شود؟

آب حاوی آهک دارای سطوح بالایی از کربنات کلسیم است، هر چه غلظت آن بیشتر باشد، آب سخت‌تر است و در سطوحی که با آن در تماس است، رسوبات آهکی بیشتری تشکیل می‌شود. رسوبات آهکی زمانی که آب گرم یا تبخیر می‌شود تشکیل می‌شود که منجر به ایجاد لکه های سفید به ویژه روی دستشویی ها، کاشی ها و شیرهای حمام می شود.

رسوب زدایی با دستگاه بخارشوی

رسوب زدایی لکه‌های آهکی با دستگاه بخارشوی

اگر در تمیز کردن حمام موارد بالا را اجرا کردید ولی رسوبات بسیار ضخیم بودند، می توانید آنها را به راحتی با بخارشور خانگی تمیز کنید. برای انجام این کار به یک نازل دستی و برس گرد نیاز دارید. برای سطوح ظریف از نازل دستی استفاده کنید تا از خراشیدگی اتصالات کرومی و فولاد ضد زنگ جلوگیری شود.

نازل را مستقیما بر روی قسمت های رسوب آهک نگه دارید تا بخار خارج شده از دستگاه مستقیم با رسوبات برخورد کند. اگر نقاط رسوب گرفته قابل دسترس نبود می‌توانید از برس گرد استفاده کنید. و سپس مقابل فشار قوی قراردهید. حتی سرسخت ترین لکه های آهکی را می توان با بخار دادن مستقیم و شستشوی شدید از بین برد. اگر لایه آهک خیلی ضخیم باشد، می توانید مقداری لیمو به محل مورد نظر بزنید، نیم ساعت صبر کنید، سپس محل را با بخارشوی پاک کنید. باقی مانده آهک اکنون باید راحت تر از بین برود.

تمیزکردن سرویس بهداشتی با استفاده از بخارشوی

بهترین مواد شوینده خانگی برای مبارزه با رسوبات آهکی

رسوب زدایی آلومینیوم با جوش شیرین

از مزایای دیگر جوش شیرین این است که بوی نامطبوع حمام را ازبین می‌برد و از انسداد لوله‌های فاضلاب جلوگیری می‌کند.

وجود جوش شیرین در تمامی خانه ها مفید است. برای حذف رسوبات آهکی به عنوان مثال از سطوح آلومینیومی، آب را با مقداری جوش شیرین ترکیب کرده تا خمیر غلیظی ایجاد شود. خمیر تولید شده را بر روی سطوح مورد نظر بمالید، کمی صبر کنید و سپس آبکشی نمایید. و در آخر با با یک پارچه مرطوب ناحیه را پاک کنید.

حذف لکه های آهکی با سرکه

سرکه یک ماده در دسترس است که در همه خانه ها یافت می شود و به راحتی می توان از آن برای رسوب زدایی استفاده کرد. سرکه یک ماده اسیدی است، اما اسید آن به شیرآلات و دیگر اجزا آسیب نمی رساند. همچنین یک راه حل کم هزینه است.

محلول غلیظتر سرکه برای رسوبات آهکی ضخیم تر و محلول رقیق تر برای رسوبات نازک تر استفاده می‌شود.

اسید سیتریک همان اثر را دارد. می توانید پارچه نخی یا میکروفیبر را در محلول آب و سرکه یا اسید سیتریک آغشته کنید و سپس روی سطوح آهکی قرار دهید و ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به آن زمان دهید و اجازه دهید محلول آب و سرکه تا کار خود را به خوبی انجام دهند. سپس با آب تمیز و سرد کاملاً بشویید. و با یک پارچه تمیز خشک کنید.

حذف آهک با خمیردندان

همچنین می توانید از خمیر دندان و یک مسواک برای پاک کردن باقی مانده رسوبات آهکی استفاده کنید. رسوبات را با خمیر دندان بپوشانید، بگذارید مدت کوتاهی بماند، سپس با مسواک پاک کنید و با آب بشویید. خمیر دندان سطح را صیقل می‌دهد و درخشندگی را به سطوح کروم و آلومینیوم باز می گرداند.

احتیاط: برخی از مواد از جمله سنگ مرمر و سنگ طبیعی به مواد اسیدی حساس هستند. بنابراین برای تمیز کردن آنها از سرکه یا اسید سیتریک استفاده نکنید. جوش شیرین انتخاب مناسب تری می‌باشد.

چگونه رسوبات آهکی را با مواد شوینده از بین ببریم؟

برای از بین بردن رسوبات آهکی سخت، نیاز به یک شوینده اسیدی با pH بین ۱ تا ۴ نیاز دارید. مهم ترین دلیل انتخاب سطوح می‌باشد. بهتر است قبل از تمیز کردن حمام، مواد شوینده را قبل از استفاده در تمام سطح روی یک نقطه نامشخص تست کنید. برای تمیز کردن سطوح فلزی، آلومینیومی و پلاستیکی می توانید از اسیدهای قوی (با pH کمتر) استفاده کنید.

همچنین مواد شوینده بهداشتی با گواهی زیست محیطی مانند اتحادیه اروپا وجود دارد. اینها نه تنها برای محیط زیست بهتر هستند، بلکه برای مواد نیز بهتر از محصولات تمیزکننده بدون گواهی هستند.

نکات مهم برای جلوگیری از ایجاد رسوبات آهکی

خشک کردن سطوح: تمامی سطوح شیشه‌ای و آینه دار، داخل وان حمام، کاشی ها و … را بعد استفاده به کمک یک پارچه میکروفیبر یا یک اسفنج نرم خشک نمایید.

اگر زمان کافی برای خشک کردن ندارید، وان و شیرآلات را با آب سرد بشویید. آب سرد رسوبات آهکی کمتری نسبت به آب گرم ایجاد می‌کند.

بخار دادن مداوم اتصالات و شیرآلات به کمک دستگاه بخارشوی خانگی از تشکیل رسوبات آهکی جلوگیری می‌کند. زیرا بخار تولدی از دستگاه بخارشور آثار آهکی از خود به جای نمیذارد.

خرید آنلاین محصولات نظافتی کارچر آلمان از فروشگاه محصولات خانگی ابراهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.