همه چیز در مورد شستشوی پارکت و لمینت در منزل

دسترسی سریع

کفپوش‌های چوبی ساخته شده از پارکت یا لمینت چه برای اتاق نشیمن یا اتاق خواب مورد استفاده قرار گیرند چه برای اتاق ناهار خوری یا راهرو، به هرحال فضایی خانگی و البته شیک و راحت را برای افراد ایجاد می‌کنند، همچنین در مقایسه با کفپوش‌های پارچه‌ای، نظافت پارکت و لمینت بسیار آسان است و تنها باید به چند نکته ساده در این حوزه دقت کرد، بنابراین در ادامه همراه ما باشید تا با هم یاد بگیریم که در هنگام نظافت و مراقبت از این کفپوش‌ها به چه نکاتی باید توجه کرد و چگونه می‌توان از شر آلودگی‌های ناخوشایند بدون آسیب رساندن به کف گران قیمت این کفپوش‌ها خلاص شد!

هنگام تمیز کردن پارکت و لمینت به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در زمان نظافت کفپوش خانه خود بهتر است به نکات مهمی توجه داشته باشیم تا نتیجه رضایت بخشی را هم تجربه کنیم، وقتی صحبت از کفپوش‌های چوبی به میان می‌آید، بهتر است بدانیم که میان پارکت، تخته کف و لمینت تفاوت‌هایی وجود دارد، در ساخت پارکت و تخته کف فقط از چوب استفاده شده است، در حالی که لمینت، با مخلوطی از مواد با تخته فیبر ساخته و عرضه شده است، با این وجود در نگاه اول این کفپوش‌ها کاملاً شبیه به هم به نظر می‌رسند اما باید گفت که هرکدام ویژگی‌های بسیار خاص خود را دارند:

شستشوی پارکت و کفپوش

پارکت‌ها معمولا در انواع مختلفی وجود دارند، به عنوان مثال پارکت نواری، پارکت موزاییکی یا پارکت شاه ماهی، این پارکت‌ها یا واکس زده می‌شوند، یا روغن کاری شده و یا لاک زده می‌شوند. پارکت واکس زده شده با موم و واکس پردازش می‌شود که به موجب آن چوب مات و براق می‌گردد، با پارکت روغنی نیز مفاصل پهن بهتر در برابر رطوبت محافظت می‌شوند، پارکت لاک شده نیز نفوذ رطوبت و کثیفی را کاهش داده، هرچند که این موضوع مانع از ورود آب به داخل مفاصل و خراش‌های عمیق نمی‌شود.

همچنین باید بدانیم که پارکت به رطوبت حساس است و این بدان معنی است که هنگام تمیز کردن، مهم است اطمینان حاصل شود که حداقل رطوبت ممکن روی زمین باقی می‌ماند، علاوه بر این، در صورت باقی ماندن رطوبت، ممکن است طبقات چوبی بسته به رطوبت، متورم یا کوچک شوند.

شستشوی پارکت و کفپوش

شستشوی لمینت کف

لمینت معمولاً با جلوه چوب ساخته می‌شود اما با جلوه کاشی یا سنگ نیز می‌توان آن را پیدا کرد، لمینت از تخته فیبر به عنوان لایه پایه، یک لایه تزئینی و یک لایه رزین ملامینه شفاف در بالا تشکیل شده است که به آن روکش گفته می‌شود. سطح آن ضد خش است و به راحتی تمیز می‌شود، با این حال، لبه‌های آن معمولاً به رطوبت حساس هستند – به خصوص اگر لمینت به درستی چیده شده باشد. بنابراین شما باید این نوع کفپوش را نیز مانند پارکت با حداقل رطوبت تمیز کنید.

گردگیری با جاروبرقی گرد و خاک

قبل از نظافت پارکت و لمینت با رطوبت، لازم است که گرد و غبار و کثیفی‌های دیگر مانند موهای حیوانات خانگی و … را با استفاده از جاروبرقی، جارو یا گردگیر پر از روی پارکت و لمینت پاک کنید، در غیر این صورت، آب و رطوبت با کثیفی مخلوط شده و هنگام پاک کردن آن باعث ایجاد رگه‌ها یا حتی خراش‌های ریز روی زمین می‌شود.

 

همچنین هنگام جاروبرقی کف‌های چوبی، مهم است که از نازل مناسب استفاده کنید، بسیاری از جاروبرقی‌ها دارای یک نازل مخصوص کف سخت یا یک نازل پارکت اضافی هستند و معمولاً به یک تاج برس کوچک ساخته شده از موهای طبیعی نیز تجهیز شده‌اند که از کف چوبی ظریف در برابر خراش محافظت می‌کند.

 

پس از آنکه گرد و غبار را به خوبی رفع کردید، می‌توانید تمیز کردن مرطوب را شروع کنید، هنگام کار با دستمال پاک کن یا پارچه میکروفیبر، مهم است که قبل از پاک کردن زمین، آن را کاملاً بچرخانید تا فقط کمی رطوبت روی کف چوبی باقی بماند و ظرف چند دقیقه خشک شود. 

توجه داشته باشید که هنگام انتخاب پارچه برای تمیز کردن، ترجیحاً از میکروفایبر استفاده شود چرا که این الیاف عملکرد مکانیکی تقویت شده‌ای دارند و کثیفی‌ها را حتی زمانی که از مواد شوینده استفاده نمی‌شود، از بین می‌برند، همچنین با پارکت روغنی یا موم شده، می‌توان از چرم یا پارچه‌های ساخته شده از ویسکوز یا پنبه برای محافظت از سطوح پاک شده استفاده کرد.

نظافت با جاروبرقی گرد و خاک

تمیز کردن پارکت و لمینت با زمین شوی

از آنجایی که پارکت‌ها و لمینت‌ها در برابر رطوبت حساس هستند، استفاده از حداقل آب برای تمیز کردن آنها ضروری است، در غیر این صورت پوشش کف ممکن است متورم شود و برای همیشه آسیب ببیند. زمین شوی‌ خانگی مخصوص نظافت پارکت و لمینت ملایم و مرطوب هستند. این زمین شوی‌ها حداقل رطوبت باقیمانده را از خود به جای می‌گذارند که تنها در چند دقیقه به طور کامل خشک شده و به این ترتیب کار آزاردهنده آبکشی و پیچاندن دستی ماپ را نخواهید داشت.

 

با وجود زمین‌شوی‌ها بهترین راه برای تمیز کردن، افزودن مواد شوینده مخصوص کفپوش‌های چوبی به آب شیرین است، در حین پاک کردن نیز، کف شوی باید به آرامی با حرکات همپوشانی به جلو و عقب حرکت داده شود و این موضوع تضمین می‌کند که کف به طور یکنواخت تمیز می‌شود و هیچ رگه‌ای وجود نداشته باشد، سطح چوبی معمولا در عرض دو دقیقه خشک می‌شود و اگر بعد از این مدت همچنان بتوانید مناطق مرطوب را مشاهده کنید، توصیه می‌کنیم آن را به صورت دستی با یک پارچه نرم خشک کنید.

تمیز کردن پارکت و لمینت با زمین شوی

نکات مهم برای کار با کف شوی

  • بهتر است هنگام تمیزکاری به سمت در و  به عقب حرکت کنید، این کار از پا گذاشتن روی قسمت‌هایی که قبلاً قبل از اینکه فرصت خشک شدن داشته باشند تمیز شده‌اند جلوگیری می‌کند.
  • یادتان باشد که اگر مواد شوینده قدیمی همچنان روی زمین باقی مانده باشد، ممکن است روی نتیجه تأثیر بگذارد. هنگام استفاده از کف شوی برای اولین بار، ممکن است لازم باشد که کف را با شدت بیشتری تمیز کنید، بنابراین ابتدا باید کف را بدون مواد شوینده پاک کنید تا بقایای مواد شوینده کاملاً شل شوند.
  • هنگام تغییر سطوح دیگر، به عنوان مثال از لمینت یا پارکت به کاشی، ابتدا باید غلتک‌ها را کاملاً بشویید یا حتی آنها را با یک جفت غلتک دوم جایگزین کنید.
  • زمان زیادی را صرف تمیز کردن یک قسمت نکنید تا زمین خیلی خیس نشود.
  • در مورد کفپوش‌های چوبی روغن‌کاری شده یا واکس‌کاری شده، باید از صرف زمان طولانی روی یک قسمت نیز خودداری کنید زیرا انجام این کار می‌تواند روغن یا موم را از چوب پاک کند.
  • کف‌های ظریف، مانند کف‌های چوب پنبه‌ای تصفیه‌نشده، باید از نظر مقاومت در برابر آب از قبل آزمایش شوند.

محصولات مناسب برای نظافت پارکت و لمینت

شستشوی پارکت و لمینت با بخارشوی

کف پارکت و لمینت را نیز می‌توان با بخارشوی پاک کرد، برای این کار بهتر است از نازل کف با پارچه تمیزکننده میکروفیبر استفاده کنید و به سرعت همراه با بخار به جلو و عقب حرکت کنید.

همچنین باید توجه داشته باشید که نازل را نباید برای مدت طولانی روی یک منطقه نگه داشت تا هیچ گودالی روی کف چوبی باقی نماند و اگر می‌توان جریان بخار را روی دستگاه تنظیم کرد، باید کمترین تنظیم بخار را انتخاب کنید، به طور کلی کفپوش‌های چوبی تنها در صورتی باید با بخار تمیز شوند که به درستی چیده شده باشند و رطوبت به درزها و لبه های بدون حفاظ نفوذ نکند، در غیر این صورت خطر تورم کف وجود دارد!

شستشوی پارکت و لمینت با بخارشوی

پاک کردن لکه از روی پارکت و لمینت

لکه‌های کف چوبی را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: لکه‌های روی سطح و لکه‌هایی که قبلاً در چوب نفوذ کرده‌اند.

 

به محض اینکه مایعاتی مانند آب میوه بر روی پوشش کف ریخته شد، باید با استفاده از یک پارچه جاذب جذب شوند، اما لکه‌های سطحی مانند باقیمانده غذا یا لکه های کف کفش معمولاً به راحتی با استفاده از یک پارچه میکروفیبر کمی مرطوب پاک می‌شوند.

 

همچنین برای لکه‌های سرسخت، ناحیه لک شده را می‌توان با یک پاک کننده خوب از بین برد، به‌عنوان مثال، علاوه بر پاک‌کننده‌ها، داروهای خانگی مانند آب با مایع شوینده، صابون خنثی یا کمی نرم‌کننده پارچه یا حتی مقداری الکل!

برای از بین بردن رنگ‌ها نیز نواحی کثیف باید همیشه در جهت ساختار چوب پاک شوند و پس از آن با آب شسته و خشک شوند.

خرید آنلاین محصولات نظافتی کارچر آلمان از فروشگاه محصولات خانگی ابراهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید