صفر تا صد جرم گیری و تمیز کردن ماشین ظرفشویی

دسترسی سریع

تا همین چند سال قبل، داشتن ماشین ظرفشویی در برخی خانه ها یک امر تجملی بود، اما امروزه تبدیل به یکی از دستگاه های ضروری موجود در خانه  شده است. بسیاری از افراد شستشوی ظروف غذاخوری و میوه و سبزیجات خود را به کمک این دستگاه انجام می دهند. برای اطمینان از اینکه ظروف به درستی و با کیفیت بالا تمیز می‌شوند، لازم است به طور مرتب زمانی به جرم گیری و تمیز کردن ماشین ظرفشویی اختصاص داده شود.

چرا ماشین ظرفشویی باید مرتبا تمیز شود؟

روش نظافت آشپزخانه اهمیت زیادی دارد. اما قبل از اینکه بخواهیم با راه های ضدعفونی کردن ماشین ظرفشویی به عنوان یکی از لوازم اشپزخانه آشنا شویم، بهتر است بدانیم این نظافت از چه نظر اهمیت دارد. همانطور که گفته شد، ماشین ظرفشویی در زندگی روزمره بسیاری از خانواده ها کمک زیادی می کند. ماشین ظرفشویی باعث می شود در مقایسه با شستشوی دستی زمان کمتری برای نظافت ظروف صرف شود. اما با گذشت زمان و باقی ماندن مواد غذایی و رسوبات آهک در بخش های مختلف دستگاه، باکتری ها و کپک ها فرصت رشد و تجمع در ماشین ظرفشویی پیدا می‌کنند، که می تواند تهدیدی برای سلامت اعضای خانواده باشد. بهترین راه برای پیشگیری از انتشار آلودگی ها، کاهش کیفیت نظافت ظروف و جلوگیری از به خطر افتادن سلامتی افراد خانواده، تمیز کردن و نظافت مداوم قطعات ماشین ظرفشویی است.

چه زمانی نیاز است که ظرفشویی را ضدعفونی کنید؟

باقی ماندن ظروف در دستگاه ماشین ظرفشویی می‌تواند باعت انتشار و یا تجمع باکتری ها و جرم ها گردد. به همین دلیل اگر زمانی بوی نامطبوع و رسوبات در دستگاه خود حس کردید، باید تمیز کردن ماشین ظرفشویی و جرم گیری آن را در اولویت کار های خود قرار دهید. برای جلوگیری از به وجود آمدن بوی نامطبوع در ماشین ظرفشویی، از باقیماندن طولانی مدت ظروف و مواد غذایی در داخل آن جلوگیری نمایید. از سوی دیگر، با شسته شدن ظروف، ممکن است مواد غذایی جدا شده از ظروف در بخش هایی از بدنه، اتصالات و یا لوله های تخلیه آب دستگاه باقی بمانند. این امر نیز میتواند باعث بروز مشکلات و کاهش کیفیت نظافت و سلامت ظروف گردد. پس بهتر است مناسب ترین روش تمیز کردن ماشین ظرفشویی و ضدعفونی کردن آن را پیدا و پیاده سازی نمایید

طریقه ی جرم گیری ماشین ظرفشویی

نحوه صحیح ضدعفونی و تمیز کردن ماشین ظرفشویی

اولین کاری که باید برای نظافت و تمیز کردن ماشین ظرفشویی انجام دهید تمیز نگه داشتن فیلتر دریچه خروجی کف ماشین ظرفشویی است. این فیلتر از پمپ تخلیه محافظت می کند. باقی ماندن ضایعات مواد غذایی و سایر اجسام خارجی که مانع از عبور جریان آب می شوند، میتوانند به فعالیت نرمال پمپ لطمه وارد کند. برای انجام این کار، طبق دستورالعمل سازنده ابتدا فیلتر را جدا کرده و سپس کثیفی های درشت را از آن جدا کنید. می‌توانید فیلتر را با دست یک برس شستشو و مقداری مایع شوینده یا سرکه تمیز کنید و سپس دوباره آن را داخل دستگاه قرار دهید. هنگام برداشتن، تعویض و تمیز کردن فیلتر حتما به دستورالعمل های سازنده ماشین ظرفشویی توجه کنید. برخی از ماشین های ظرفشویی ممکن است دارای چندین فیلتر بوده و نیاز است تا هر کدام به طور جداگانه نظافت شوند.

 به طور کلی می‌توان تمیز کردن ماشین ظرفشویی را به دو بخش داخلی و بیرونی تقسیم کرد.


ناموجودبخارشوی خانگی کارچر مدل SC5 Easy Fix


مقایسه

مشاهده سریع

افزودن به علاقه مندی ها

بخارشوی خانگی کارچر مدل SC5 Easy Fix

امتیاز ۵.۰۰ از ۵
تماس بگیرید

ناموجودبخارشوی خانگی کارچر مدل SC4 Easy Fix


مقایسه

مشاهده سریع

افزودن به علاقه مندی ها

بخارشوی خانگی کارچر مدل SC4 Easy Fix

امتیاز ۰ از ۵
تماس بگیرید

ناموجودبخارشوی خانگی کارچر مدل SC2 EasyFix


مقایسه

مشاهده سریع

افزودن به علاقه مندی ها

بخارشوی خانگی کارچر مدل SC2 EasyFix

امتیاز ۰ از ۵
تماس بگیرید

نحوه صحیح ضد عفونی و تمیز کردن کردن بخش های داخلی ماشین ظرفشویی

اولین کاری که باید برای نظافت و تمیز کردن ماشین ظرفشویی انجام دهید تمیز نگه داشتن فیلتر دریچه خروجی کف ماشین ظرفشویی است. این فیلتر از پمپ تخلیه محافظت می کند و مانع از باقی ماندن ضایعات مواد غذایی و سایر اجسام خارجی که عبور جریان آب را مختل می کند می شود.، انجام ندادن این کار به فعالیت نرمال پمپ لطمه وارد می‌کند. برای انجام این کار، طبق دستورالعمل سازنده ابتدا فیلتر را جدا کرده و سپس کثیفی های درشت را از آن جدا کنید. می‌توانید فیلتر را به وسیله یک برس شستشو و مقداری مایع شوینده یا سرکه تمیز کنید و سپس دوباره آن را داخل دستگاه قرار دهید. هنگام برداشتن، تعویض و تمیز کردن فیلتر حتما به دستورالعمل های سازنده ماشین ظرفشویی توجه کنید. برخی از ماشین های ظرفشویی ممکن است دارای چندین فیلتر باشد. به طور کلی می‌توان تمیز کردن ماشین ظرفشویی را به دو بخش داخلی و بیرونی تقسیم کرد.

نحوه صحیح ضد عفونی و تمیز کردن کردن بخش های داخلی ماشین ظرفشویی​

ضد عفونی و تمیز کردن کردن بخش های داخلی ماشین ظرفشویی

مانند بسیاری از وسایل و ابزار های نظافتی، ماشین ظرفشویی نیز قسمت های مختلفی دارد. نظافت و تمیز بودن این بخش ها به عملکرد بهینه دستگاه و ارتقا کیفیت بهداشت و شستشوی ظروف کمک زیادی می‌کند. قسمت های داخلی ماشین ظرفشویی مهم‌ترین بخش در ضدعفونی کردن این دستگاه است. قطعه اسپری آب پاش چرخشی، ریل ها، سبد ها و طبقات از جمله بخش های داخلی دستگاه هستند که با استفاده از روش های مختلف قابل نظافت هستند. بازوهای اسپری آب را در ماشین ظرفشویی در طول چرخه پخش می کنند و باید سالی یک یا دو بار بررسی شوند. بازوهای اسپری در چند مرحله قابل جداسازی هستند، اما با این وجود توصیه می شود نگاهی گذرا به دستورالعمل های دفترچه راهنما داشته باشید تا برای جرم گیری ماشین ظرفشویی با مشکل مواجه نشوید. بازوهای اسپری دارای نازل های تخلیه کوچکی هستند که ممکن است با ضایعات غذا یا رسوب آهک مسدود شوند. از یک خلال دندان و آب برای تمیز کردن و جرم گیری سوراخ ها استفاده کنید تا آب بدون مانع بتواند از سوراخ ها عبور کند. بعد از نظافت دوباره بازوهای اسپری را داخل دستگاه قرار دهید. حفاظ لاستیکی دور درب و اتصالات دستگاه ماشین ظرفشویی تضمین می کند که آب در طول چرخه خارج نشود. آسیب دیدگی در این لاستیک و درز ها، آنها را به محل مناسبی برای رشد باکتری ها تبدیل می کند. از این رو نظافت دقیق و دوره ای آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. برای این کار می توان از روش های خانگی مثل سرکه استفاده که در ادامه به طور مفصل توضیح داده می شود. گزینه راحت تر برای نظافت این سطوح بخارشوی کارچر است. این دستگاه به وسیله بخار آب به خوبی می تواند آثار و لکه های چربی را از بین ببرد. البته باید برای جلوگیری از آسیب دیدن اتصالات به دلیل گرما، دستگاه را با فاصله از سطح نگه دارید.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی با بخارشوی

نحوه ضدعفونی و تمیز کردن بدنه بیرونی ظرفشویی

بخش بدنه و قسمت بیرونی ماشین ظرفشویی هم نیازمند نظافت و تمیز شدن است. نظافت بخش بیرونی و بدنه دستگاه علاوه بر زیبایی ظاهر در حفظ سلامت و عملکرد درست دستگاه نیز اثر گذار است. بدین ترتیب با نظافت درست و به موقع بدنه، ‌از پوسیدگی قطعات پیشگیری کرده و هزینه های تعمیرات دستگاه کاهش پیدا می کند. این کار را می توان به وسیله یک دستمال مرطوب انجام داد. این کار را میتوانید با استفاده از روش های دستی و یا استفاده از انواع محصولات نظافت خانگی کارچر انجام دهید.

رسوب زدایی ماشین ظرفشویی با مواد شوینده خانگی

جرم گیری و تمیز کردن ماشین ظرفشویی هر دو فعالیت های ضروری است. علاوه بر تمیز کردن فیزیکی اجزای مربوطه، باید گهگاهی ماشین ظرفشویی خود را نیز رسوب زدایی کنید. می توانید با اجرای یک چرخه با خالی بودن ماشین ظرفشویی، رسوب زدایی آن را انجام دهید. شوینده های متفاوتی وجود دارد، اما استفاده از داروهای خانگی راحت‌تر و در دسترس تر است. برای از بین بردن رسوبات و جرم گیری ماشین ظرفشویی به روش سنتی، ابتدا بعد از اطمینان از خاموش بودن دستگاه و خروج سیم از پریز برق، باید تمام قطعاتی را که جدا می شوند، مانند سبد ها و فیلتر ماشین ظرفشویی مانند دستورالعمل دفترچۀ راهنما به نوبت و با دقت باز کنید و بعد آن ها را در سینک بشویید. در ادامه برخی روش های ضدعفونی ماشین ظرفشویی با مواد شوینده خانگی را شرح خواهیم داد.


بهترین روش های تمیز کردن اجاق گاز و فر

ضدعفونی کردن ظرفشویی با جوش شیرین و سرکه

در روش اول برای جرم گیری ماشین ظرفشویی با سرکه، به یک پیمانۀ کوچک جوش شیرین و یک دوم لیوان سرکۀ سفید، نیاز داریم. ابتدا جوش شیرین را درون ماشین ظرفشویی بریزید، حدود ۲۰ میلی لیتر از اسانس سرکه را در محفظه پودر بریزید، سپس ماشین ظرفشویی را طوری تنظیم کنید که شستشو با بالاترین دمای ممکن صورت بپذیرد. سپس اجازه بدهید تا ماشین ظرفشویی به طور کامل شستشو را انجام دهد.

استفاده از اسید سیتریک به عنوان ماده شوینده

یکی دیگر از موادی که میتوان از آن در نظافت و ضدعفونی کردن ماشین ظرفشویی استفاده نمود،‌ اسید سیتریک است. اما در استفاده از این ماده برای تمیز کردن دستگاه باید به چند نکته توجه داشت. اسید سیتریک در دمای بالا، با آهک ترکیب می شود و سیترات کلسیم را تشکیل می دهد که برطرف کردن آن بسیار دشوار است. برای رسوب زدایی، تقریباً ۱۰ قاشق غذاخوری اسید سیتریک را به ۲ لیتر آب سرد اضافه کنید. ماشین ظرفشویی خالی را با کمترین دمای ممکن روشن کنید. به محض اینکه آب در ماشین ظرفشویی پخش شد، دستگاه را متوقف کرده و مخلوط آب و اسید سیتریک را در آن بریزید. ماشین ظرفشویی را ببندید و بگذارید ۱ ساعت بماند سپس برنامه را دوباره شروع کنید. مزیت آن نسبت به سرکه یا اسانس سرکه، رایحه دلپذیر مرکبات است.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی با نشاسته

نحوه استفاده از پودر و قرص جرمگیر ماشین ظرفشویی

برای استفاده از پودر و یا قرص جرم گیری ماشین ظرفشویی، ابتدا حرارت آب را بررسی نمایید. دمای ۴۹ درجه سانتی‌گراد بهترین دما برای جرم‌گیری و ضدعفونی کردن قسمت های داخلی ماشین ظرفشویی است. در نتیجه اولین مرحله تنظیم دمای آب می باشد. عموما نظافت با  انداختن قرص کف ماشین ظرفشویی در قسمت مخصوصی که تعبیه شده است شروع می شود. دستگاه را روشن کنید و منتظر بمانید تا کار شستشو به طور کامل انجام شود. بعد از پایان زمان شستشو دریچه‌های ماشین ظرفشویی را باز بگذارید و اجازه بدهید تا هم محفظه داخلی دستگاه و هم قطعات شسته شده خشک شوند و تا زمانی که از خشک شدن تمام اجزا اطمینان حاصل نکرده‌ اید، دستگاه را روشن نکنید. در مرحله بعد می توانید با استفاده از یک فرچه یا مسواک تمام منافذ، درزها و آب‌پاش ها را چک کنید تا اگر جرمی در آن باقی مانده است جدا شود. حالا ماشین ظرفشویی تمیز و بدون جرم است. جرم گیر ها در چند مدل مختلف مانند قرص، پودر و یا مایع وجود دارند. عموما پودر جرم گیری ماشین ظرفشویی را باید در قسمت مخصوصی که تعبیه شده است ریخته، دستگاه را روشن کنید و منتظر بمانید تا کار شستشو تمام شود. بعد از پایان زمان شستشو دریچه‌های ماشین ظرفشویی را باز بگذارید و اجازه بدهید تا هم محفظۀ داخلی دستگاه و هم قطعات شسته شده خشک شوند و تا زمانی که از خشک شدن تمام اجزا اطمینان حاصل نکرده‌ اید، از روشن کردن دستگاه خودداری نمایید.

طریقه از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

نظافت و شستشوی باقیمانده مواد غذایی از روی ظرف ها پیش از قرار دادن آنها در ماشین ظرفشویی، نه تنها تاثیر بسزایی در افزایش کیفیت نظافت ظروف در این دستگاه دارند، بلکه به کاهش ایجاد بوی نامطبوع ناشی از تجمع مواد غذایی در ماشین ظرفشویی نیز کمک خواهد کرد. بهتر است پیش از قرار دادن این ظروف در ماشین ظرفشویی، یک آبکشی ساده روی ظروف انجام شود، تا مواد غذایی ریز و درشت روی ظروف به داخل دستگاه انتقال پیدا نکنند و از باقیماندن طولانی مدت آنها در دستگاه جلوگیری شود.

طریقه از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی​

نظافت ظرفشویی با تمیز کردن باقی مانده غذاها از روی ظروف

نظافت و شستشوی باقیمانده مواد غذایی از روی ظرف ها پیش از قرار دادن آنها در ماشین ظرفشویی، نه تنها تاثیر بسزایی در افزایش کیفیت نظافت ظروف در این دستگاه دارند، بلکه به کاهش ایجاد بوی نامطبوع ناشی از تجمع مواد غذایی پیش از شسته شدن در ماشین ظرفشویی نیز کمک خواهد کرد. بهتر است پیش از قرار دادن این ظروف در ماشین ظرفشویی، یک آبکشی ساده روی ظروف انجام شود، تا مواد غذایی ریز و درشت روی ظروف به داخل دستگاه انتقال پیدا نکنند و از باقیماندن طولانی مدت آنها در دستگاه جلوگیری شود.

چیدمان صحیح ظروف در ظرفشویی و تاثیر آن در تمیز ماندن ظرفشویی

یکی دیگر از عواملی که تاثیر گذار در شستشوی بهینه ظروف چیدن صحیح ظروف در دستگاه ماشین ظرفشویی است. در صورتی که شما ظروف را به صورت فشرده داخل دستگاه قرار دهید، آب و مواد شوینده به طور کامل به تمام قسمت های ظروف نرسیده و شستشوی کامل آنها امکان پذیر نخواهد بود. همین عامل، می‌تواند باعث باقیماندن مواد غذایی در ظروف و یا گیر کردن آنها در بخش هایی از دستگاه شود و باعث تجمع آلودگی شود. این تجمع آلودگی میتواند به افزایش احتمال خرابی دستگاه و ایجاد بوی نامطبوع در دستگاه منجر شود.

خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “صفر تا صد جرم گیری و تمیز کردن ماشین ظرفشویی

 1. الهام مومنی گفت:

  از طرفی روش های خونگی تمیز کردن ماشین ظرفشویی کم هزینه تره، از طرفی هم کیفیت تمیز کردن با دستگاه بخار شوی خانگی خیلی بالاس. لذتبخش تر هم هست
  یه خوبی دیگه ای که استفاده بخارشو خانگی داره اینه که نیازی به مواد شوینده دیگه ندارید و خیلی میتونه تو کم کردن هزینه ها کمک کنه.

 2. یحیی کرد تمین گفت:

  ۳ سال دارم از بخارشوی برای تمیز کردن جرم و رسوب استفاده میکنم اینکه بدون مواد شوینده هر سطح و وسیله ای رو ضوعفونی می کنه واقعا فوق العادست این می تونه بهترین قابلیت بخارشوی برای افرادی باشه که هم وسواس دارن هم به مواد شوینده حساسیت دارن

  1. پشتیبانی ابراهیمم گفت:

   سلام آقای کرد تمین ممنون که تجربیاتتون رو با با درمیون گذاشتید و تیم ما خوشحاله از اینکه شما راضی بودید از این دستگاه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید