روش صحیح گردگیری خانه چیست؟

دسترسی سریع

تفاوتی ندارد کجا زندگی میکنید، گرد و غبار همیشه راهی برای ورود به خانه شما پیدا می‌کند. بنابراین نظافت و گردگیری بخش‌های مختلف منزل شما یکی از اقداماتی است که برای حفظ تمیزی محیط خانه به آن نیاز دارید. بیشتر منازل حداقل یک روز در میان نیاز به گردگیری دارد و شما می‌توانید با یک گردگیری ساده روح خانه را تازه کنید. شاید گردگیری کار ساده ای به نظر برسد اما رعایت روش صحیح گردگیری تاثیر بسیار بهتری خواهد داشت.

گرد گیری و نظافت با مرتب کردن اغلب در یک دسته فعالیت قرار میگیرند. در حالی که با هم متفاوتند. اگر فضای خانه به هم ریخته باشد تلاش برای نظافت و گردگیری محیط پذیرایی در یک خانه نامرتب دشواری زیادی به همراه دارد و زمان زیادی می برد. به همین دلیل است که توصیه می کنیم قبل از شروع گردگیری اتاق نشیمن از مرتب بودن محیط اطمینان حاصل کنید.

اصول نظافت و گردگیری محیط خانه

نظافت سطوح کف یکی از کارهایی است که باید برای حفظ پاکیزگی خانه به طور مداوم انجام داد. اما این فعالیت را باید چگونه و از کجا شروع کرد؟ سطوح کف جنس های متنوعی دارند. اما اصول کلی رعایت نظافت برای تمامی آن ها یکسان است.

 • نظافت و پاک کردن فرش
 • لکه بری از روی پارچه و یا دیگر سطوح
 • تمیز کردن گردگیری لوستر و چراغ نصب شده روی سقف و دیوار
 • نظافت تجهیزات آشپزخانه
 • لکه بری از شیشه و یا شستشوی کاغذ دیواری
 • تمیز کردن سرامیک و کفپوش اتاق نشیمن

با در نظر داشتن موارد فوق در نظافت محیط منازل، آشنایی با گردگیری اتاق نشیمن و انتخاب یکی از تجهیزات نظافت خانگی کارچر می توان گردگیری را به صورت کاملا بهینه انجام داد.

شروع برنامه گردگیری منزل چگونه است؟

در روش صحیح گردگیری خلوت نگه داشتن محیط اهمیت زیادی دارد. در بسیاری از مواقع در چیدمان خانه لوازمی به کار رفته که استفاده چندانی ندارد. هر چه اثاث کمتری در نشمین خانه داشته باشید، جابجایی، مرتب کردن و گردگیری محیط آسان تر خواهد بود.

گاهی اوقات حذف چند مورد از اثاث داخل پذیرایی خانه میتواند تفاوت محسوسی در سرعت گردگیری هفتگی اتاق نشیمن ایجاد کند. با کم کردن اثاثیه غیر ضروری از اتاق های منزل، گردگیری و نظافت محیط به طرز چشمگیری آسان تر می شود.

نظافت خانه با دستگاه های نظافتی

چه نقاطی از اتاق نشیمن، نیاز به نظافت دارند؟

در روش صحیح گردگیری خانه، قسمت های مختلف منازل مثل پارکت و لمینت هستند که نیاز به نظافت دارند. تمیز کردن اثاثه یا لوازم داخلی، نظافت و گردگیری کردن پنجره ها و آینه های اتاق نشیمن و تمیز کردن شومینه از جمله فعالیت هایی است که برای نظافت بهینه اتاق نشیمن باید به آنها توجه داشته باشید. همچنین برخی نکات برای نظافت موی حیوانات خانگی باید مورد توجه قرار گیرد تا راحت تر صورت پذیرد.

گرد و خاک از کجا وارد خانه می‌شود؟

اصلی ترین راه ورود گرد و خاک درزهای در و پنجره ها هستند، مسدود کردن این درز‌ها تا حد زیادی از ورود گرد و خاک، به فضای داخلی منازل جلوگیری می کند و گردگیری این محیط را آسان تر خواهد کرد.

از راه های دیگری که گرد و خاک از آن به اتاق نشیمن و سایر بخش های خانه وارد می شود، دریچه های کولر هستند. می توانید به وسیله کاغذ یا مقوا کانال کولر را مسدود نمایید تا از ورود گرد و غبار جلوگیری کند. این کار همچنین از خارج شدن گرمای محیط جلوگیری خواهد نمود.

روش صحیح گردگیری به چه صورت است؟

استفاده از ابزار ها و تجهیزات نظافت مناسب، میتواند تاثیر زیادی در کاهش دردسر های نظافت محیط منازل داشته باشد. در حالت ایده آل، گرد و غبار باید با یک پارچه نخی خشک و نرم پاک شوند. از طرف دیگر، پارچه های مخصوص گرد و غبار وجود دارد که با داشتن خاصیت الکتریسیته و جذب گرد و غبار تاثیر بیشتری در نظافت و گردگیری می گذارند. این نکته را در نظر داشته باشید که پارچه‌هایی که مرطوب هستند همیشه بهتر عمل می‌کنند اما برای نظافت و گردگیری سطح چوبی بهتر است از پارچه های میکروفیبری استفاده کنید. بکارگیری زمین شوی کارچر برای شستشوی انواع سطوح لمینت چوبی یا سنگ و سرامیک به دلیل قابلیت آبکشی و مکش آب از کارآمد ترین شیوه های نظافت این سطوح به شمار می رود.

گردگیری از میز چوبی و شیشه ای

می توان گفت دستمال میکروفایبر خشک و نم دار بهترین وسیله برای گردگیری دستمال های میکروفایبر خشک و نم دار است. از دستمال میکروفایبر در غبارگیری از سطح میز و شیشه های اتاق نشیمن می توان استفاده کرد. این موضوع به افزایش کیفیت شستشو کمک می کند. اگر میز چوبی دارید، بهتر است بعد از گردگیری با دستمال میکروفیبر، از پاک کننده چند منظوره و یک دستمال خشک و تمیز استفاده کنید و سطح میز را تمیز نمایید. بعد از گردگیری جاروبرقی کرشر یا زمین شوی خانگی، به نظافت سایر آلودگی ها بپردازید.

روش صحیح گردگیری

در اتاق نشیمن بیشترین گرد و غبار در قسمت هایی می نشیند؟

از آنجایی که اکثر لوازم الکترونیکی در خانه کاربرد زیادی دارد اما به دلیل ثابت بودن و قابلیت استفاده از راه دور، از جمله: تلوزیون، سیستم های صوتی و … بیشتر از سایر بخش ها به غبار و گردگیری نیاز دارند.

توصیه ما برای گردگیری و نظافت این موارد، اطمینان از خاموش بودن آنها و استفاده از یک دستمال خشک برای پاک کردن سطح آنها است. بعد از آن استفاده از دستمال مرطوب و تمیز کننده مخصوص تجهیزات الکترونیکی آنها را به آرامی تمیز کنید.

سخت ترین و ظریف ترین قسمت خانه تکانی اتاق نشیمن و پذیرایی منزل لوسترها است. پیچیدگی ها و ریزکاری هایی که در لوستر‌وجود دارد زمان زیادی را طلب می‌کند. بهترین ابزار برای پاک کردن لوستر، دستمال مرطوب می باشد.

بعد از تجهیزات الکترونیکی، مبل و فرش ها هستند که به تدریج با جذب گرد و غبار رنگ و جلوه اولیه خود را از دست می دهند. اما استفاده از دستگاه مبل شویی خانگی که با داشتن قابلیت اسپری و مکش آب و ماده شوینده به صورت کامل پارچه و بافت فرش و مبل را شستشو میدهد، میتوانید نظافت و غبار گیر افتاده در این لوازم را به طور کامل برطرف نمایید.

اشتباهات رایج در گردگیری اتاق نشیمن

برخی تصورات و فعالیت ها در نظافت و گرد گیری خانگی اشتباهاتی است که باعث دوباره کاری و نظافت مجدد محیط اتاق نشیمن و سایر بخش ها می‌شود. با رعایت چند نکته اساسی که در ادامه مطرح میکنیم، می توان از این اشتباهات پیشگیری نموده و کیفیت نظافت و گردگیری خانگی را بهینه کرد.

برای گردگیری عجله نداشته باشید

گردگیری و خانه تکانی اتاق نشیمن باید به آرامی انجام شود. اگر در گردگیری عجله داشته باشید و به سرعت آن را انجام دهید، گرد و غبار در هوا معلق می شود و مجددا بر روی وسایل منزل می نشیند.

بهترین روش برای نظافت اتاق نشمین و پذیرایی منزل

عدم تعویض دستمال

می توان گفت در دسترس‌ترین و بهترین وسیله برای گردگیری دستمال نظافتی است. اما بهتر است برای تمامی سطوح از دستمال مشترک استفاده نکرد. استفاده از دستمال های جداگانه برای نظافت سطوح مختلف در گردگیری محیط اتاق نشیمن کیفیت بهتر نظافت را به همراه خواهد داشت.

هر چند وقت یکبار باید اتاق نشیمن را گردگیری کنیم؟

دفعات نظافت و اینکه هر چند وقت یکبار اتاق نشیمن نیاز به گردگیری دارد، در درجه اول به میزان اهمیت شخص شما به تمیزی محیط بستگی دارد. با این حال، شرایط زندگی، میزان استفاده از محیط و موارد بسیار دیگری نیز در انتخاب دوره گردگیری محیط نقش مهمی دارد. اگر به تنهایی زندگی می کنید و زمان زیادی را بیرون از خانه می گذرانید، فاصله خانه تکانی اتاق نشیمن شما می تواند طولانی تر از یک خانواده چهار نفره است باشد. به عنوان یک قاعده کلی، در اکثر موارد خانوارها باید هفته ای یک بار گرد و غبار کنند. شاید در بعضی روزها گرد و غبار همچنان قابل مشاهده باشند، اما میزان کثیفی هنوز برای اکثر افراد قابل قبول است.

گردگیری با نرم کننده

گردگیری با نرم کننده یکی از روش هایی که می توان از آن استفاده کرد و با آن از شر گرد و غبار خلاص شد. برای استفاده از نرم کننده کافی است ابتدا دستمال خود را آغشته به نرم کننده کنید و آن را بر روی سطح بکشید. نرم کننده تا چند روز می تواند از نشست گرد و غبار بر روی سطح جلوگیری کند.

خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “روش صحیح گردگیری خانه چیست؟

 1. amir karami گفت:

  حتما حواستون به جنس سطحی که تمیز می کنید باشه. اگه جنستون اون سطح نسبت به مواد شوینده حساسیت داشته باشه میتونه آسیب بزنه

 2. علی گفت:

  سلام امکان استفاده از مبل شو برای کف پارکت وجود داره ؟

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام دوست عزیز، بهتره اول به کمک یک جارو اول پارکت ها را تمیز کنید بعد به کمک دستگاه شروع به گرد گیری و نظافت کنید.

 3. رامین گفت:

  یکبار برای همیشه بخارشوی SV7 بخرید چون با یک تیر سه نشون می زنید کار جاروبرقی و بخارشوی و خشک کردن کردن زمین و سطوح هم انجام میده چی از این بهتر ارزش داره تا اینکه هر کدوم جد ا بخرید و فضای خونه اشغال کنید

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام دوست عزیز، ممنون از نظرات خوبتون بله قطعا همینطوره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید