راهکارهای ساده برای نظافت موی حیوانات خانگی

دسترسی سریع

نگه‌داری حیوانات خانگی برای انسان‌ تجربه‌ای لذت بخش است. ما این موجودات را دوست داریم، به آن‌ها غذا‌ می‌دهیم و از آن‌ها مراقبت می‌کنیم. اما نمیشه از این موضوع چشم‌پوشی کرد که حضور این حیوانات در کنار انسان با چالش‌هایی مثل نظافت موی حیوانات همراه است. بازیگوشی حیوانات خانگی می‌تواند ایجادکننده یا انتشاردهنده آلودگی در محیط‌ خانه باشند. این موضوع، مسئله‌ای غیرقابل حل نیست و با رعایت برخی نکات و ترفندها می‌توان نظافت خانه با وجود حیوانات خانگی را حفظ کرد.

آلودگی های رایج در خانه با وجود حیوان خانگی

با وجود پت در محیط زندگی فعالیت‌های نظافتی بیشتری باید صورت گیرد. آلودگی‌های مختلفی توسط این حیوانات ایجاد می‌شود. آلودگی‌هایی مثل رد پا، موی ریخته شده یا باقیمانده غذا، پاکیزگی محیط خانه را تهدید می‌کند. همچنین حضور این حیوانات خانگی امکان رشد باکتری‌های ناقل بیماری افزایش می‌دهد. تمام این موضوعات باعث می‌شود تا برای پاک شدن آلودگی‌ها نیاز به انجام فعالیت بیشتری داشته باشیم. از آنجا که پاکیزگی محیط، هم سلامت انسان و هم پت را تضمین می‌کند، بهتر است برای نظافت راحت خانه باید ابزار و تکنولوژی مناسب انتخاب کنیم.

نظافت موی حیوانات خانگی از روی سطوح مختلف

مشاهده و تماس مستقیم با موهای حیوانات خانگی تجربه‌ی خوشایندی نیست. بهتر است برای پیگشیری از ریزش موی مرتبا موی‌ حیوان خانگی را برس کشید. البته باید این نکته توجه داشت که ریزش موی حیوانات می‌تواند دلیل خاصی داشته باشد. اگر ریزش موهای حیوان شما غیر عادی است بهتر است به دامپزشک مراجعه نمایید اما اگر مطمئن هستید که حیوان خانگی شما مشکل جدی ندارد، می‌توانید برای نظافت موی حیوانات از روش هایی که در ادامه گفته شده است استفاده کنید. صاحبان حیوان خانگی با دقت ویژه‌ای باید تجهیزات نظافتی و مواد شوینده مورد استفاده خود را انتخاب کنند. به دلیل حساس بودن بسیاری از حیوانات خانگی نسبت به مواد شوینده، احتمال دارد حیوانات خانگی هنگام بازی با مواد تمیزکننده باقی مانده بر روی زمین تماس پیدا کنند. حتی بو ممکن است برای بینی ظریف آنها مشکل ایجاد کند. در چنین مواردی می‌توانید بخارشوی را جایگزین استفاده از مواد شوینده شیمیایی کنید تا بدون نیاز به هیچ ماده شوینده‌ای سطح زمین مانند پارکت، لمینت، سنگ یا کاشی‌های سرامیکی را نظافت کنید. خرید بخارشوی کارچر و استفاده از آن در نظافت نه تنها آلودگی‌های ظاهری، بلکه تا ۹۹ درصد باکتری‌های و ویروس‌های روی سطوح را هم از بین می‌برد.

نظافت ردپای حیوانات خانگی از روی سطوح مختلف

نظافت موی حیوانات از روی فرش با استفاده از فرش شوی خانگی

یکی از بهترین گزینه های برای خلاصی از موی حیوانات در خانه، استفاده از فرش شوی خانگی است. برای سطوحی مثل فرش، جارو برقی بی سیم یا خرید فرش شوی خانگی کارچر انتخاب مناسبی به شمار می رود. برس چرخشی این دستگاه به خوبی می‌تواند موی سگ و گربه را از روی محیط پاک کند. باید به این نکته اشاره کنیم که نه تنها موی حیوانات بلکه انواعی از لکه ها را می‌توانید با استفاده از فرش شوی بطور کامل شست. به همین دلیل خرید این دستگاه ارزش بالایی دارد.

استفاده از پرزگیر رولی

ابرای از جمع‌آوری موهای حیوانات خانگی از روی سطوحی مثل مبلمان می‌توان از پرزگیر رولی استفاده کرد. این وسیله روش کم دردسری برای پاک کردن موی حیوانات از روی فرش می باشد. البته اگر متراژ منزل شما زیاد باشد، استفاده از پرزگیر رولی کار پر دردسری است و بهتر است که از روش های دیگری برای این کار استفاده کنید. هنگام استفاده از برس‌مو، حتما باید برس را کمی در فرش فرو کنید که موهای ریخته شده در لا‌به‌لای نخ‌های فرش نیز به خوبی به واسطه برس‌مو برداشته شود. نکته بسیار مهمی که در خصوص با پرزگیر رولی وجود دارد این است که سعی کنید از برس‌هایی استفاده کنید که آسیبی به مبل و یا فرش نرسانند. در واقع بهتر است از نمونه های پلاستیکی و نه فلزی استفاده کنید چراکه پلاستیک استفاده شده در این نوع به خوبی موها را به خود جذب می‌کند و خراشیدگی و یا آسیب برای مبل یا فرشتان به وجود نمی‌آورد.

راهکار ساده برای نظافت خانگی با .جود حیوانات خانگی مثل گربه

استفاده از دستکش لاستیکی

مکان هایی در خانه وجود دارد که نمی‌توان به راحتی و بدون دستکش آن‌ها را تمیز کرد. در این شرایط می‌توانید از دستکش‌های پلاستیکی برای پاک کردن موی حیوانات از روی فرش استفاده کنید. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که حتما دستکشی را خریداری کنید که در آن از شیارهایی برای جمع‌آوری انواعی از اجسام طراحی شده است. در واقع بهتر است که از دستکش‌های لاتکس و یا دستکش‌های ساده روزمره برای نظافت موی حیوانات استفاده نکنید چرا که این کار با این نوع از دستکش‌ها بی فایده خواهد بود. خرید زمین شوی باطری دار و استفاده از آن برای دسترسی راحت تر در نظافت این بخش ها نیز راه حلی مکانیزه برای ارتقا کیفیت نظافت به حساب می آید.

انجام روزانه کارهای نظافت

وقتی سگ، گربه، خوکچه هندی، همستر یا خرگوش در خانه نگه‌داری می‌کنید باید دوره های نظافت را کوتاه‌تر کنید و بیشتر از یک یا دو روز به نظافت خانه بپردازید. نیاز است بخشی از وقت از وقت روزانه خود را برای جمع‌آوری موهای حیوان خانگی، بقایای مواد غذایی و رد پا اختصاص دهید. بیشتر آلودگی‌ها معمولا تنها یک منطقه خاص محدود می‌شود. برای مثال آلودگی که سگ از محیط بیرون خانه به داخل می‌آورد عموماً در اطراف محوطه ورودی است. در این مواقع، خوب است یک گردگیر و برس درکنار آن محوطه داشته باشید. یک جارو شارژی دستی یا جارو برقی خانگی کارچر این کار را به خوبی انجام می‌دهد و بسیاری از ذرات آلوده کننده سبک را در یک لحظه جمع آوری می‌کند.

پاک کردن ردپای باقی مانده حیوانات از روی سطوح کف

گربه‌‌ها و سگ‌ها معمولا هر روز نیاز دارند تا در فضای باز قرار بگیرند. هنگام برگشت به خانه رد پای آن‌های ممکن است کف خانه را آلوده کند. اگر بیرون، زمین خیس و گل‌آلود باشد اوضاع بدتر هم می‌شود. می‌توانید خاک درشت پنجه‌های سگ را در راهرو تمیز کنید یا مستقیماً زیر دوش بشویید و سپس آنها را خشک کنید. البته گربه‌ها معمولاً اجازه این کار را نمی دهند. برای رفع این مشکل می‌توان از جلودری مخصوص استفاده کنید. این کفپوش‌ها تا حد زیادی می‌توانند از انتقال آلودگی به داخل خانه جلوگیری کنند. در صورتی کثیف شدن سطوح سخت داخلی با جای پای حیوانات خانگی هم جای نگرانی نیست. بعد از خشک شدن لکه‌های درشت روی کف را با آب پاک کنید و یا میتوانید از زمین شوی خانگی کارچر کمک بگیرید . در صورتی که استفاده از آب در از بین بردن لکه ها موثر نبود می‌توان از اسپری پاک‌کننده برای تمیز کردن اثاث یا لوازم داخلی استفاده کرد. با این کار به نظافت خانه با وجود حیوانات خانگی راحتی تضمین می‌شود.

راهکاری برای نظافت خانه با وجود حیوانات خانگی مثل سگ

نحوه نظافت آثار پنجه حیوانات بر روی شیشه

پاک کردن پنجره‌های لیسیده شده توسط سگ یا گربه و اثر بینی و پنجه روی شیشه و سایر سطوح صاف بخشی از زندگی روزمره صاحبان حیوانات خانگی است. کاربرد دستگاه شیشه‌شوی راه مناسبی برای حل این مشکل است. بیشتر افراد از اسپری برای شتستشوی لکه‌های روی شیشه استفاده می‌کنند. شیشه‌شوی خانگی هم ابزار دیگری است که برای نظافت شیشه کاربرد دارد. دستگاه شیشه‌ شوی خانگی کارچر با برخورداری از تیغه لاستیکی به طور کامل سطح را تمیز می‌کند و هیچ ردآبی باقی نمی‌ذارد.

خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید