نحوه برق انداختن و تمیز کردن کفپوش چوبی در کمترین زمان

دسترسی سریع

تراس در خانه محیطی ایده ال برای استراحت و معاشرت با اعضای خانواده و دوستان است. در بیشتر تراس ها از کفپوش چوبی استفاده می شود. استفاده از کف پوش در طراحی تراس علاوه بر زیبایی ظاهری مزایای زیادی دارد. برای مثال چوب به خوبی می تواند نور را بازتاب دهد و تراس را تبدیل به محیطی دلنشین کند. البته چوب در مقایسه با بتن یا سنگ مقاومت کمتری دارد و این می تواند یک ضعف برای آن باشد. به همین دلیل تمیز کردن کفپوش چوبی باید به طور متناوب و با دقت و ظرافت بیشتری صورت گیرد.

چه زمانی باید به تمیز کردن کفپوش چوبی بپردازیم؟

هر نوع کف پوش اعم از چوبی یا سنگی وقتی در فضای باز قرار دارد در معرض عوامل مختلفی مثل باد، باران و نور خورشید قرار می گیرند. رطوبت ناشی از بارش باران در فصل های پاییز و زمستان یا خراشیدگی یا رفت و آمد اعضای افراد خانه می تواند در سطح کفپوش باعث ایجاد لکه، خراش و تغییر رنگ چوب شود. اما بهترین زمان برای تمیزکردن تراس چوبی چه زمانی است؟ پیشنهاد می شود تراس دو بار در سال به طور اساسی در شروع بهار و پاییز صورت بگیرد. به این موضوع توجه کنید که هنگام نظافت حتما باید سطح به طور کامل خشک باشد.   

چه زمانی باید به تمیز کردن کفپوش چوبی بپردازیم؟​

دلایل نیاز به شستن تراس چوبی

دلایل زیادی برای تمیزکردن کفپوش چوبی به طور منظم وجود دارد از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تراس زیبایی خود را حفظ می‌­کند.
  • رسوبات سبز مانند خزه حذف می‌­شوند.
  • لغزندگی­ها را برطرف می­کند.
  • هیچ نقطه غرقابی یا مرطوب ناشی از وجود کثیفی در اطرافش باقی نمی‌­ماند.
  • از تکثیر قارچ­های مضر جلوگیری می­شود.

آماده سازی قبل از نظافت کفپوش چوبی

برای شروع، ابتدا تمام مبلمان، اثاث منزل و گلدان­ها باید برداشته شوند تا امکان دسترسی بدون مانع به هر گوشه­ ای از سطح فراهم شود. برای جمع­‌آوری برگ­های افتاده، سریع­ترین و مؤثرترین روش استفاده از برگ­ جمع ­کن است. بعد از اتمام نظافت ابتدا سطح را به طور کامل خشک نمایید و سپس مبلمان را روی کفپوش قرار دهید.

نحوه تمیز کردن تراس چوبی

مقدار آلودگی های موجود بر روی سطح، نحوه ­ تمیزکردن تراس چوبی را تعیین می‌­کند. اگر تنها مقدار کمی برگ­ یا گرد و غبار جمع شده باشد، می‌توان آن را به سرعت و به راحتی با تی و جاروبرقی خانگی karcher از بین برد این روش نیازی به شویند­ه خاصی ندارد.

برای از بین بردن آلودگی های قوی به تلاش بیشتری نیاز است. برای این کار می توان از زمین شوی و کمی مایع شوینده استفاده کرد. این روش احتیاج به مصرف آب زیادی ندارد. غلتک های برسی دستگاه کف شوی خانگی آلودگی ها را بدون صرف انرژی زیاد از بین می‌برد. این دستگاه قابلیت آن را دارد که بسته به درجه کثیفی میزان آب را به صورت دستی و از طریق شیر تنظیم شود. این موضوع کمک می کند تا مصرف آب کاهش پیدا کند. بعد از جدایی آلودگی ها موتور مکنده آن ها را به مخزن آب کثیف انتقال می دهد.

نحوه تمیز کردن تراس چوبی با کارواش خانگی​

نحوه تمیز کردن تراس چوبی با کارواش خانگی

تمیز کردن تراس چوبی ، می‌توانید از کارواش خانگی هم استفاده کنید. اما باید مطمئن شوید که  با تنظیمات یا لوازم جانبی مناسب آن را بکار می­گیرید. چوب بافتی نرم دارد و بسته به نوع و جنس آن می­تواند کاملاً ظریف هم باشد. بنابراین باید ابزار مورد استفاده را با دقت انتخاب کرد. هنگام تنظیم کارواش کارچر باید عواملی توجه شود. هرچه مواد حساس تر باشد، شدت آب خروجی باید کمتر باشد در غیر این صورت می تواند به سطح آسیب برساند.

مراحل برق انداختن کفپوش تراس با کارواش خانگی، ماده تمیزکننده و اسکرابر برقی به این صورت است:

مرحله ۱: پاک کننده بر روی سطح بریزید

امکان از بین بردن لکه های بزرگ و سرسخت به راحتی با استفاده از مواد شوینده مخصوص چوب فراهم است. با استفاده از کارواش خانگی ماده شوینده را بر روی سطح بپاشید و اجازه دهید بین دو تا پنج دقیه بر روی چوب باقی بماند. شوینده مخصوص شستشوی سطوح چوب نه تنها لکه ها را از بین می برد بلکه با ایجاد یک لایه محافظتی بر روی چوب از آن در برابر اشعه uv نیز محافظت می کند.

مرحله ۲: کف پوش را بر روی به طور کامل بشویید

برای تمیز کردن کفپوش چوبی تراس، ابتدا نازل مخصوص مواد شوینده را جدا کرده و سری مخصوص شستشو را به کارواش خانگی متصل کنید. موهای نازک این سری به شیارهای سطح می­رسند و آلودگی ها از روی سطح جدا می شود. اکنون دستگاه را به طور یکسان به جلو و عقب حرکت دهید و در عین حال آب اضافه کنید.

مرحله ۳: شوینده را دوباره استفاده کنید.

اگر حس کردید میزان آلودگی ها زیاد است و نیاز است می توانید دوباره مرحله یک را تکرار نمایید تا آلودگی های باقی مانده نیز از بین بروند.

مرحله ۴: کفپوش را بشویید.

در مرحله آخر نازل اسپری را به کارواش خانگی متصل نمایید. دقت نمایید. حتما حالت پاشش آب را طوری تنظیم نمایید که شدت فشار آب خروجی مناسب باشد. فاصله ۳۰سانتی ­متری از سطح را حفظ کنید تا به نتیجه ایده ­آل برسید. در انتها نیز اجازه دهید کفپوش خشک شود.

نحوه از بین بردن لکه های کف پوش ناشی از تماس با آب و آفتاب

در آب و هوای مرطوب مثل شمال کشور رسوبات سبز مرطوب باعث ایجاد کثیفی بر روی کفپوش می­‌شود که ظاهر قشنگی ندارد. رشد خزه و سایز گیاهان سبب لغزنده شدن کفپوش می شود و می­‌تواند حادثه‌­آفرین باشد. به همین دلیل خزه‌­ها باید فوراً از روی کفپوش چوبی تمیز شوند. برای این منظور راه­‌حل­های خانگی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می­کنیم:

با استفاده از مقداری آب گرم، نشاسته ذرت و بی­ کربنات می­توان خزه­‌ها و رسوبات را از بین برد. سه قاشق غذاخوری نشاسته ذرت را به حدود ۵۰۰ میلی­لیتر آب گرم اضافه کنید و خوب هم بزنید تا نشاسته حل شود. هنگام مخلوط­کردن مواد دقت کنید که گلوله­‌گلوله نشود. سپس مخلوط خمیری تشکیل شده را در قابلمه ای با ۱۰۰گرم بی­کربنات نوشابه بریزید و به آن ۵ لیتر آب اضافه کنید. مخلوط را روی اجاق گاز به نقطه جوش برسانید. حالا خمیر را روی سطح کفپوش بریزید و آن را با اسکرابر یا برس­ دستی بر روی تمام سطح بمالید. بگذارید مخلوط برای چند ساعت بر روی سطح باقی بماند، سپس آن را با آب بشویید.

نحوه تمیز کردن تراس چوبی

نظافت کفپوش و تخته های چوبی با روش های خانگی

علاوه بر مخلوط سودا و نشاسته، درمان‌­های خانگی دیگری نیز برای نظافت کفپوش چوبی وجود دارد. به عنوان مثال، مایع شستشوی رقیق­‌شده با آب به از بین رفتن لکه­‌های ساده کمک می­‌کند. آن را به سادگی روی تخته‌­های چوبی پخش کنید و سپس با جارو به طور کامل بشویید. در نهایت سطح را با آب تمیز شستشو دهید. برای این کار می‌­توانید از صابون مایع نیز استفاده کنید.

نظافت کفپوش و تخته های چوبی با روش های خانگی ​

پوشش چوبی را با کمک روغن حفظ کنید.

روغن مخصوص به چوب کمک می‌کند رنگ خود را کاملا حفظ کند. ترک‌ها و بی‌نظمی‌های موجود در مواد را نیز تا حد زیادی پوشانده می شود. بعلاوه از آن در برابر رطوبت نیز محافظت می­کند. بنابراین برای آب­بندی چوب و جلوگیری از کثیف­شدن مجدد آن، پس از تمیزکاری می توان از روغن مخصوص چوب استفاده کرد.

خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید