۳ ترفند موثر تمیزکردن رسوب شیرآلات در سریع ترین زمان ممکن

دسترسی سریع

اغلب شیرآلات در محیط آشپزخانه و حمام با مشکل جرم گرفتگی و رسوب گذاری مواجه هستیم. این آهک و رسوب به دلیل املاح و ذرات ریز داخل آب و به مرور زمان ایجاد می شوند. باقیماندن آنها بر روی شیر آلات نه تنها نمای جالبی به وجود نمی آورند، بلکه در کاهش فشار آب هم میتواند تاثیر گذاری مستقیم داشته باشد. به همین منظور استفاده از روش های مختلف خانگی و یا شوینده های شیمیایی راهکاری است که اغلب مورد استفاده قرار میگیرد. اما سوال اینجاست که کدام روش تاثیر گذاری بیشتری دارد و در مدت زمان کوتاه تری صورت میپذیرد؟ در این مقاله به معرفی ۳ ترفند ساده و موثر در نظافت و رسوب زدایی شیرآلات خانگی میپردازیم، که با این نکات می توانید این کار را در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون هیچ گونه دردسر انجام دهید.

دلایل ایجاد رسوب و جرم بر روی شیرآلات

همانطور که اشاره شد، رسوبات و جرم های شیر آلات به علت وجود املاح داخل جریان آب و به مرور زمان ایجاد می شوند. استفاده از برخی تجهیزات رسوب گیر در سیستم آبرسانی خانگی میتواند از ایجاد این رسوب ها در شیرآلات جلوگیری کند، اما در صورتی که با این جرم ها روی شیرآلات مواجه شدیم، چگونه آنها را برطرف نماییم؟ باقیماندن طولانی مدت ارسوب روی شیرآلات جدا کردن آن را سخت تر میکند. این امر میتواند منجر به کند شدن جریان آب خروجی نیز بشود و یا موجب پاشیده شدن آب به جهت های مختلف گردد. بدتر از آن، رسوبات آهکی محل رشد باکتری ها هستند که ممکن است مشکلات بهداشتی و سلامت به همراه داشته باشد. بنابراین تمیز کردن مرتب شیر آب و رسوب زدایی آن پیش از تجمع حجم زیاد جرم، بهترین راه حل جلوگیری از این مشکلات خواهد بود. 

رفع جرم و رسوب شیر آلات با روش های خانگی

چگونه رسوب شیرآلات پاک کنیم

رفع رسوب از شیرآلات خانگی به روش های مختلفی امکان پذیر است. در برخی ازین روش ها استفاده از تجهیزات تخصصی، در برخی دیگر مواد شیمیایی و یا روش های خانگی موثر در برطرف سازی جرم و رسوب شیرآلات انجام میگیرد. شما با بررسی این شیوه ها و استفاده از مناسب ترین آنها با محیط و شرایط خود قادر هستید بهترین نتیجه از فرایند رسوی زدایی را کسب نمایید.

انواع روش تمیزکردن شیرآلات با مواد در دسترس

برای آب مخصوصاً آهکی در خانه، توصیه می کنیم به طور مرتب شیر آب را با روش های خانگی که به راحتی در دسترس شما قرار دارند رسوب زدایی کنید. در انجام این کار، تنها استفاده از مواد خانگی نیاز است.

اما برای افزایش کیفیت رسوب زدایی، استفاده از روش هایی که بتواند داخل لوله های آبرسان را نیز جرم گیری نماید تاثیر بیشتری در افزایش کیفیت نظافت و رسوب زدایی خواهد داشت. 

از بین بردن رسوبات با سرکه سفید

اغلب اینگونه تصور می شود که استفاده از سرکه سفید تنها در از بین بردن رسوب کتری کاربرد دارد. این در حالی است که قابلیت از رسوب زدایی سرکه در شیرآلات هم کیفیت مطلوب و نتیجه قابل قبولی به همراه دارد.  استفاده از سرکه سفید به عنوان پاک کننده رسوب شیرآلات برای تمیز کردن و از بین بردن رسوب شیرآلات به خوبی عمل می‌کند. توجه داشته باشید که بو و بخار سرکه ممکن است برای برخی زننده باشد، پس حتما از وجود تهویه مناسب اطمینان حاصل نمایید. موارد زیر را آماده کنید:

  • سرکه سفید مقطر
  • آب
  • پارچه نرم

دستورالعمل:

پارچه را به محلول آب و سرکه آغشته کرده و به آهستگی روی رسوب بمالید. همچنین میتوانید سر شیر را باز کرده و در ظرفی حاوی این محلول قرار دهید. اگر محلول در حال جوش یا با دمای بالا باشد نتیجه سریع تر حاصل خواهد شد. پس از مدتی که نتیجه رسوب زدایی را مشاهده کردید، شیرآلات باز شده را آبکشی و در جای خود قرار دهید.

تمیز کردن رسوب شیرآلات با استفاده ‌از آب لیمو

مواد شوینده شیمیایی و اسیدی اغلب حاوی اسید فسفریک هستند. این ماده به طور طبیعی در آب لیمو وجود دارد که میتواند یک جایگزین مناسب و طبیعی برای این مواد شیمیایی به حساب آید. لیمو حاوی اسید سیتریک است و یک محلول غیر سمی عالی برای رسوب زدایی شیرآلات آشپزخانه و برق انداختن شیرآلات قدیمی به شمار می‌رود.

برای این کار یک لیمو تازه را به دو نیم تقسیم کنید و با انگشت خود سوراخی را در مرکز یکی از نیمه‌ها باز کنید. لیمو را به سمت بالا روی شیر آف فشرده و اطراف شیر آب را بپوشانید و درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. کیسه را نیز با یک کش روی سر شیر ببندید.

بگذارید برای چند ساعت در جای خود بماند تا اسید سیتریک رسوب زدایی شیرآلات را انجام دهد. پس از آن کیسه و لیمو را بردارید و با استفاده از یک پد نظافت انتهای شیر را از جرم و ذرات رسوب پاک کنید. 

تمیز کردن جرم شیرآلات با جوش شیرین

اگر از افرادی که در زمینه نظافت و رسوب زدایی شیرآلات آشپزخانه و سطوح استیل تجربه و مهارت کافی را دارند، بپرسید پاسخی که دریافت میکنید، استفاده از جوش شیرین به عنوان پاک کننده رسوب شیرآلات خواهد بود. جوش شیرین یکی از پرکاربردترین موادی است که در نظافت و جرمگیری از سطوح مختلف به ویژه شیرآلات آشپزخانه، نگهداری و نظافت از سینک، اجاق گاز و سایر تجهیزات آشپزخانه مورد استفاده قرار میگیرد. برای رسوب زدایی شیرآلات با استفاده از جوش شیرین، به روش زیر اقدام کنید:

  1. یک چهارم فنجان جوش شیرین با مقداری آب ترکیب کنید، آن را هم بزنید تا زمانی که مخلوطی خمیری بدست آورید.
  2. خمیر حاصل را با استفاده از مسواک یا اسفنج نرم روی تمامی قسمت های شیرآلات رسوب گرفته بمالید.
  3. در آخر شیرآلات را با آب سرد بشویید و سطوح آن را با حوله یا پارچه نرم خشک کنید.

استفاده از این شیوه ها و روش های خانگی نظافت شیرآلات جلوه و زیبایی مجدد به این تجهیزات بخشیده و آنها را دوباره مانند ابتدا نو خواهد نمود.

رسوب زدایی شیرآلات بدون ابزار های تخصصی

رسوب زدایی شیرآلات با مواد شوینده

در صورتی که بخواهید با روش های شیمیایی و مواد شوینده، یا پاک کننده رسوب شیرآلات فرایند نظافت و رسوب زدایی شیرآلات آشپزخانه را به انجام برسانید، باید به میزان سختی این رسوبات و توجه به اسیدی یا قلیایی بودن ماده شوینده این فرایند را به انجام برسانید. اگر می خواهید در موارد جرم و رسوب سنگین از مواد شوینده استفاده کنید، باید از یک پاک کننده بهداشتی اسیدی استفاده کنید و اتصالات را با یک اسفنج نرم یا یک پارچه میکروفیبر به دقت تمیز کنید. شما باید با مواد تمیز کننده با دقت برخورد کنید زیرا ذرات ساینده ریز موجود در آنها ممکن است سطوح ظریف آلومینیومی و کرومی را خراش دهند. در هنگام استفاده از مواد شوینده شیمیایی حتما از تجهیزات حفاظتی و ایمنی استفاده کنید تا از بروز آسیب به خودتان پیشگیری کنید.

بهترین روش جرم گیری شیرآلات

همواره استفاده از روش های مختلف کارآیی و کیفیت یکسان نظافت برای شما به همراه ندارد. بدین ترتیب استفاده از شیوه های مکانیزه، شیمیایی و خانگی نظافت کیفیت، سرعت و نتیجه های مختلفی برای شما به ارمغان می آورند. در این بین انتخاب با شماست که به چه نحوی میخواهید فرایند تمیز کردن شیرآلات را انجام دهید. با توجه به تنوع قیمت بخارشو کارچر، این دستگاه یکی از تجهیزات کاربردی در نظافت خانگی و فرایند جرم گیری و رسوب زدایی شیرآلات است. این ابزار نظافت خانگی میتواند با استفاده از فشار بخار آب و حرارت، آلودگی و جرم را نرم کرده و به سادگی با استفاده از یک دستکمال میکروفایبر آنها را برطرف نماید.

شناخت روش ها و شیوه های متنوع رسوب زدایی به شما کمک میکند تا با استفاده از بهترین روش جرمگیری شیرآلات، برترین نتیجه و کیفیت را از نظافت کسب نمایید.

خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید