۴ راهکار ساده برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

دسترسی سریع

گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه در منازل اغلب امر طبیعی و عادی تلقی می شود. اما تکرار شدن آن و باقی ماندن گرفتگی برای مدت طولانی میتواند آزار دهنده باشد و کار در آشپزخانه را دچار مشکل کند. مشکلاتی که گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه به دنبال دارد اغلب مشکلاتی نظیر عدم تخلیه درست سینک و یا به وجود آمدن بوی نامطبوع می باشد. در چنین شرایطی بهتر است سریع دست به کار شوید و اقدامات لازم برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه را انجام دهید. اما این امر بدین معنی نیست که حتما باید از روش های تخصصی و یا فراخواندن یک متخصص استفاده کنید. روش ها و نکات کاربردی خانگی وجود دارند که به شما در رفع این نوع گرفتگی لوله فاضلاب، بدون آسیب وارد کردن به سیستم تخلیه فاضلاب کمک شایانی می کنند. 

علت گرفتگی لوله فاضلاب

موارد مختلفی میتواند باعت گرفتگی لوله فاضلاب شود اما از عصلی ترین علت های گرفتگی لوله فاضلاب میتوان به مواردی همچون چربی و باقیمانده مواد غذایی در آشپزخانه، صابون، محصولات مراقبتی و مو در حمام اشاره داشت. این مواد به طور روزانه، از طریق ورودی فاضلاب وارد لوله های تخلیه شده و به مرور زمان رسوباتی در لوله ها ایجاد می کند. اگر این رسوبات به طور مرتب حذف نشوند، میتوانند منجر به انسداد و گرفتگی لوله فاضلاب شده و از تخلیه درست آب جلوگیری کنند.

۴ روش رفع گرفتگی لوله فاضلاب

روش ها و شیوه های تخصصی مختلفی برای رفع گرفتگی لوله ها وجود دارند. مغازه ها و فروشگاه ها پر از محصولات شیمیایی، ژل ها و فوم های مختلف هستند که ادعا می کنند به شما در رفع گرفتگی فاضلاب در کمترین زمان کمک میکنند. با این حال، این پاک کننده های شیمیایی اغلب پس از مدتی استفاده میتواند به فرسودگی لوله ها و خرابی بیشتر در سیستم فاضلاب و تخلیه سینک شما منجر شود. در اینجا ۴ تا از کاربردی ترین و موثر ترین روش های خانگی آزمایش شده را به شما معرفی میکنیم تا بتوانید به سادگی و با کمترین هزینه سیستم فاضلاب و تخلیه لوله های مسدود شده را تمیز کنید.

رفع گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه با روش های سنتی

تمیز کردن فاضلاب با روش های خانگی

باقیماندن طولانی مدت موادی که باعث ایجاد گرفتگی لوله های فاضلاب آشپزخانه و حمام میشوند میتواند برای سلامت افراد و محیط زیان آور باشند. اگر لوله تخلیه به طور کامل مسدود نشده باشد، آب همچنان می تواند به آرامی تخلیه شود، استفاده از روش های خانگی نظافت علاوه بر استفاده از تجهیزات حرفه ای مانند دستگاه بخارشوی خانگی و یا روش های خانگی طبیعی جایگزین بی خطری به جای مواد شیمیایی برای محیط زیست در از بین بردن رسوبات و گرفتگی لوله فاضلاب هستند. 

باز کردن لوله فاضلاب با جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین به عنوان راه حل گرفتگی لوله فاضلاب حمام، آشپزخانه و توالت در خانه یکی از روش های کم هزینه، سریع و فوری است. این ماده را میتوان قویترین محلول خانگی در برطرف کردن گرفتگی لوله دانست که هیچگونه خطری برای انسان، طبیعت و لوله های فاضلاب ندارد.

جوش شیرین یا بیکربنات سدیم یک ترکیب معدنی طبیعی است که با کمی خاصیت اسیدی میتواند به راحتی چربی را در خود حل کند. به علاوه خواص ضد عفونی کننده این محلول قادر است قارچ ها و باکتری ها را نابود کند.

در استفاده از جوش شیرین برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب به نکات زیر توجه داشته باشید:

  1. در درست کردن محلول شوینده با جوش شیرین هرگز بیش از حد جوش شیرین ترکیب نکنید، چون امکان انتشار گاز بر اثر ترکیب دو ماده قلیایی و پایه یعنی سرکه و جوش شیرین وجود دارد.
  2. اگر داخل لوله فاضلاب مواد اسیدی شوینده ریخته اید، به هیچ عنوان بعد از آن از محلول لوله بازکن جوش شیرین استفاده نکنید.
  3. از محلول جوش شیرین میتوانید برای باز کردن گرفتگی توالت، حمام و آشپزخانه و همچنین باز کردن لوله فاضلاب آشپزخانه استفاده کنید.
  4. اگر با یک بار استفاده از محلول جوش شیرین، گرفتگی لوله فاضلاب برطرف نشد، نباید بیش از دو بار این محلول را داخل لوله بریزید.
  5. در صورت عدم رفع گرفتگی با دو بار استفاده از محلول جوش شیرین، گرفتگی شدید است و باید از خدمات رفع گرفتگی لوله فاضلاب استفاده نمایید.

باز کردن لوله آشپزخانه با اسید

یکی دیگر از روش ها برای رفع گرفتگی استفاده از مواد شیمیایی است. اسید ها یکی از رایج ترین شیوه های باز کردن لوله فاضلاب خانگی هستند. همانطور که از نامش مشخص است خاصیت شیمیایی و خورندگی اسید و ریختن آن داخل لوله باعث می شود گرفتگی داخل لوله فاضلاب از بین برود. اما نکته قابل توجه در استفاده از این روش، این است که محلول در کنار باز کردن لوله فاضلاب میتواند خود لوله را هم از بین برد و دچار خوردگی کند. البته آسیب وارده به لوله فاضلاب به قدری نیست که آن را از بین ببرد اما استفاده مداوم از این محلول های اسیدی مخصوص لوله بازکنی می تواند لوله را دچار فرسودگی و خرابی کند.

در حین استفاده از اسید لوله بازکن به نکات ایمنی استفاده از این مواد توجه کنید تا از آسیب رسانیدن به خودتان پیشگیری نمایید. پیش از بکار گرفتن اسید ها، دستکش و لباس مناسب بپوشید و از وجود تهویه کارآمد در محیط اطمینان حاصل کنید.

رفع گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه با بخارشوی

همانطور که گفته شد روش های مختلفی به منظور رفع گرفتگی لوله فاضلاب مورد استفاده قرار میگیرد. کاربرد دستگاه بخارشوی خانگی نیز یکی دیگر از شیوه های کارآمد برای تمیز کردن آلودگی و گرفتگی از لوله های تخلیه فاضلاب در آشپزخانه و حمام است. با استفاده از ترکیب بخار آب و دمای بالا، حتی سرسخت ترین کثیفی ها و آلودگی های چرب را در عرض چند ثانیه حل و برطرف می سازد. بخار آب همچنین با نفوذ به گوشه های دور از دسترس به سادگی در رفع گرفتگی لوله فاضلاب تاثیر خواهد داشت.

استفاده از دستگاه بخارشوی خانگی در رفع انسداد و گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

برای استفاده از بخارشوی خانگی در باز کردن گرفتگی لوله ظرفشویی یا سینک تخلیه فاضلاب نازل بخارشوی را در محل ورودی تخلیه نگه دارید و با آزاد کردن فشار بخار آب، آن را به داخل لوله هدایت کنید. در حین انجام این کار، یک پارچه میکروفیبر را روی لوله فاضلاب نگه دارید تا از خروج هرگونه آلودگی که به عقب پاشیده می شود جلوگیری کنید. مراقب باشید که هنگام تمیز کردن لوله، قطعات پلاستیکی زیر صافی سینک مستقیما با بخار داغ تماس نداشته باشند، زیرا ممکن است در دمای بیش از حد به ساختار آنها آسیب وارد نماید.

در نظافت فاضلاب آشپزخانه ها و حمام ها باید به طور منظم با استفاده از بخار استفاده کنید. این کار از تجمع رسوبات و ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری می کند. همچنین می‌توانید با استفاده از نازل باریک دستگاه بخارشوی خانگی در تمیز کردن سینک ظرفشویی استفاده کنید.

روش های سنتی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

رفع گرفتگی لوله فاضلاب با تلمبه دستی

به دلیل پیچیده بودن و وجود خم های U شکل در سیستم  تخلیه فاضلاب آشپزخانه، در صورت انسداد شدید در مجرای فاضلاب، استفاده از یک تلمبه دستی در رفع گرفتگی فاضلاب توصیه میشود. تغییر مداوم فشاری که توسط تلمبه دستی ایجاد می شود، کثیفی و آلودگی هایی همچون مو، چربی یا باقی مانده مواد غذایی را به حرکت در آورده و انسداد لوله را برطرف می سازد. برای انجام این کار، تلمبه را در مرکز دریچه فاضلاب نگه دارید و آن را محکم به سمت پایین در برابر خروجی تخلیه سینک ظرفشویی فشار دهید. اجازه دهید آب در سینک برود تا زمانی که روی تلمبه دستی کاملا پوشانده شود و سپس تلمبه را بدون اینکه کاملاً از آب بیرون بیاورید به بالا و پایین حرکت دهید. پس از چند بار انجام این کار، بررسی کنید که آیا آب از طریق خروجی فاضلاب تخلیه می شود یا خیر. در غیر این صورت، این روند را تکرار کنید تا زمانی که فاضلاب به طور کامل باز و گرفتگی آن برطرف شود.

استفاده از فنر دستی

ابزارهای مکانیکی دیگری که برای رفع انسداد لوله فاضلاب آشبزخانه یا حمام مورد استفاده قرار میگیرد، استفاده از فنر های انعطاف پذیر است. اگر امکان برداشتن قسمت روی لوله فاضلاب امکان پذیر است، تمیز کردن جداگانه آن نیز نسبتا آسان بوده و در کاهش احتمال به وجود آمدن گرفتگی مجدد موثر خواهد بود.

راه های جلوگیری از گرفتگی لوله فاضلاب

چگونه از انسداد دریچه فاضلاب جلوگیری کنیم؟

برای کاهش احتمال گرفتگی لوله فاضلاب در محیط خانه و آشپزخانه توجه داشتن به چند کار در برنامه روزانه می تواند تاثیر گذار بوده و به شما در جلوگیری از انسداد سرسخت لوله فاضلاب در حمام و آشپزخانه کمک کند:

  • شستشوی منظم با آب جوش: رسوبات کوچک در لوله تخلیه تخلیه می شود و بنابراین زهکش برای همیشه پاک نگه داشته می شود.
  • جلوگیری از ورود مواد غذایی به فاضلاب آشپزخانه.
  • با استفاده از یک صافی، از محل ورودی فاضلاب سینک داخل دستشویی، حمام و وان محافظت کنید.
  • نظافت منظم لوله فاضلاب آشپزخانه، استفاده منظم از دستگاه بخارشوی خانگی در نظافت لوله فاضلاب آشپزخانه، می تواند به جلوگیری از گرفتگی فاضلاب در طولانی مدت کمک کرده و شما را از انجام نظافت و رفع گرفتکی لوله فاضلاب نجات دهد.
خرید آنلاین محصولات نظافتی کارچر آلمان از فروشگاه محصولات خانگی ابراهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید