بهترین روش باز کردن لوله فاضلاب چیست؟

دسترسی سریع

گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه در منازل اغلب امر طبیعی و عادی تلقی می شود. اما تکرار شدن آن و باقی ماندن گرفتگی برای مدت طولانی میتواند آزار دهنده باشد و کار در آشپزخانه را دچار مشکل کند. مشکلاتی که گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه به دنبال دارد اغلب مشکلاتی نظیر عدم تخلیه درست سینک و یا به وجود آمدن بوی نامطبوع است. در چنین شرایطی بهتر است سریع دست به کار شوید و با انتخاب بهترین روش باز کردن لوله فاضلاب اقدامات لازم برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه را انجام دهید. اما این امر بدین معنی نیست که حتما باید از روش های تخصصی و یا مشورت با یک متخصص استفاده کنید. روش ها و نکات کاربردی خانگی وجود دارند که آشنایی با این روش ها و استفاده از ان ها به شما در رفع این نوع گرفتگی لوله فاضلاب، بدون آسیب وارد کردن به سیستم تخلیه فاضلاب کمک شایانی می کنند. 

علت گرفتگی لوله فاضلاب

گرفتگی لوله های فاضلاب می تواند در قسمت های مختلف آن مانند حمام، لوله فاضلاب دستشویی، لوله فاضلاب ظرفشویی و … ایجاد شود. هر کدام از این لوله ها با نوع خاصی دچار گرفتگی می شوند. یعنی هر نوع لوله فاضلاب دچار گرفتگی متفاوتی است و این مسئله به این خاطر است که مواد ورودی به فاضلاب لوله ها متفاوت است. برای مثال فاضلاب ماشین ظرفشویی معمولاً از فوم، روغن، ضایعات مواد غذایی، تفاله های چای و سایر مواد تشکیل شده است که لوله های ماشین ظرفشویی را مسدود می کند. همچنین لوله فاضلاب حمام به خاطر موادی از قبیل فوم، صابون، مو، تیغ، دستمال کاغذی و مواد دیگری دچار گرفتگی می شوند. در نتیجه تمامی لوله های فاضلاب با توجه به ورودی ای که دارند دارای فاضلاب منحصر به فردی هستند.  اگر این رسوبات به طور مرتب حذف نشوند، میتوانند منجر به انسداد و گرفتگی لوله فاضلاب شده و از تخلیه درست آب جلوگیری کنند.

آشنایی با انواع روش های رفع گرفتگی لوله فاضلاب

راههای باز کردن لوله فاضلاب آشپزخانه یا سایر بخش های خانه تنوع زیادی دارد. مغازه ها و فروشگاه ها پر از محصولات شیمیایی، ژل ها و فوم های مختلف هستند که ادعا می کنند به شما در رفع گرفتگی فاضلاب در کمترین زمان کمک میکنند. با این حال، این پاک کننده های شیمیایی اغلب پس از مدتی استفاده میتواند به فرسودگی لوله ها و خرابی بیشتر در سیستم فاضلاب و تخلیه سینک شما منجر شود. در اینجا چند مورد از کاربردی ترین و موثر ترین روش های خانگی آزمایش شده را به شما معرفی میکنیم تا بتوانید به سادگی و با کمترین هزینه سیستم فاضلاب و تخلیه لوله های مسدود شده را تمیز کنید.

تمیز کردن فاضلاب با روش های خانگی

باقیماندن طولانی مدت موادی که باعث ایجاد گرفتگی لوله های فاضلاب آشپزخانه و حمام میشوند میتواند برای سلامت افراد و محیط نیز زیان آور باشند. اگر لوله تخلیه به طور کامل مسدود نشده باشد، آب همچنان می تواند به آرامی تخلیه شود، استفاده از روش های خانگی نظافت علاوه بر استفاده از تجهیزات حرفه ای مانند بخارشوی کارچر و یا روش های خانگی طبیعی جایگزین بی خطری به جای مواد شیمیایی برای محیط زیست در از بین بردن رسوبات و گرفتگی لوله فاضلاب هستند. 

باز کردن لوله فاضلاب با جوش شیرین

 استفاده از جوش شیرین برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام، آشپزخانه و توالت در خانه یکی از روش های کم هزینه، سریع و فوری است. این ماده را میتوان قویترین محلول خانگی در برطرف کردن گرفتگی لوله دانست که هیچگونه خطری برای انسان، طبیعت و لوله های فاضلاب ندارد.

جوش شیرین یا بیکربنات سدیم یک ترکیب معدنی طبیعی است که با کمی خاصیت اسیدی میتواند به راحتی چربی را در خود حل کند. به علاوه خواص ضد عفونی کننده این محلول قادر است قارچ ها و باکتری ها را نابود کند.

در استفاده از جوش شیرین برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. در درست کردن محلول شوینده با جوش شیرین هرگز بیش از حد جوش شیرین ترکیب نکنید، چون امکان انتشار گاز بر اثر ترکیب دو ماده قلیایی و پایه یعنی سرکه و جوش شیرین وجود دارد.
 2. اگر داخل لوله فاضلاب مواد اسیدی شوینده ریخته اید، به هیچ عنوان بعد از آن از محلول لوله بازکن جوش شیرین استفاده نکنید.
 1. از محلول جوش شیرین میتوانید برای باز کردن گرفتگی توالت، حمام و همچنین باز کردن لوله فاضلاب آشپزخانه استفاده کنید.
 2. اگر با یک بار استفاده از محلول جوش شیرین، گرفتگی لوله فاضلاب برطرف نشد، نباید بیش از دو بار این محلول را داخل لوله بریزید.
 3. در صورت عدم رفع گرفتگی با دو بار استفاده از محلول جوش شیرین، گرفتگی شدید است و باید از خدمات رفع گرفتگی لوله فاضلاب استفاده نمایید.

باز کردن لوله آشپزخانه با اسید

یکی دیگر از روش ها برای رفع گرفتگی استفاده از مواد شیمیایی است. استفاده از اسید به عنوان یک روش باز کردن لوله فاضلاب آشپزخانه نزد بسیاری از افراد پذیرفته شده است. همانطور که از نامش مشخص است خاصیت شیمیایی و خورندگی اسید و ریختن آن داخل لوله باعث می شود گرفتگی داخل لوله فاضلاب از بین برود. اما نکته قابل توجه در استفاده از این روش باز کردن لوله فاضلاب ، این است که محلول در کنار باز کردن لوله فاضلاب میتواند خود لوله را هم از بین برد و دچار خوردگی کند. البته آسیب وارده به لوله فاضلاب به قدری نیست که آن را از بین ببرد اما استفاده مداوم از این محلول های اسیدی مخصوص لوله بازکنی می تواند لوله را دچار فرسودگی و خرابی کند.

در حین استفاده از اسید لوله بازکن به نکات ایمنی استفاده از این مواد توجه کنید تا از آسیب رسانیدن به خودتان پیشگیری نمایید. پیش از بکار گرفتن اسید ها، دستکش و لباس مناسب بپوشید و از وجود تهویه کارآمد در محیط اطمینان حاصل کنید.

باز کردن لوله

رفع گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه با بخارشوی

همانطور که گفته شد ، روش های مختلفی به منظور رفع گرفتگی لوله فاضلاب مورد استفاده قرار میگیرد. کاربرد دستگاه بخارشوی خانگی نیز یکی دیگر از شیوه های کارآمد برای تمیز کردن آلودگی و گرفتگی از لوله های تخلیه فاضلاب در آشپزخانه و حمام است. با استفاده از ترکیب بخار آب و دمای بالا، حتی سرسخت ترین کثیفی ها و آلودگی های چرب را در عرض چند ثانیه حل و برطرف می سازد. بخار آب همچنین با نفوذ به گوشه های دور از دسترس به سادگی در رفع گرفتگی لوله فاضلاب تاثیر خواهد داشت.

برای استفاده از بخارشوی خانگی در باز کردن گرفتگی لوله ظرفشویی یا سینک تخلیه فاضلاب نازل بخارشوی را در محل ورودی تخلیه نگه دارید و با آزاد کردن فشار بخار آب، آن را به داخل لوله هدایت کنید. در حین انجام این کار، یک پارچه میکروفیبر را روی لوله فاضلاب نگه دارید تا از خروج هرگونه آلودگی که به عقب پاشیده می شود جلوگیری کنید. مراقب باشید که هنگام تمیز کردن لوله، قطعات پلاستیکی زیر صافی سینک مستقیما با بخار داغ تماس نداشته باشند، زیرا ممکن است در دمای بیش از حد آسیب ببینند.

در روش باز کردن لوله فاضلاب آشپزخانه و حمام ها باید به طور منظم با استفاده از بخار استفاده کنید. این کار از تجمع رسوبات و ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری می کند. همچنین می‌توانید با استفاده از نازل باریک دستگاه بخارشوی خانگی در تمیز کردن سینک ظرفشویی استفاده کنید.

رفع گرفتگی لوله فاضلاب با تلمبه دستی

یکی از راههای باز کردن لوله فاضلاب آشپزخانه استفاده از تلمبه دستی است. به دلیل پیچیده بودن و وجود خم های U شکل در سیستم  تخلیه فاضلاب آشپزخانه، در صورت انسداد شدید در مجرای فاضلاب، استفاده از یک تلمبه دستی در رفع گرفتگی فاضلاب توصیه میشود. تغییر مداوم فشاری که توسط تلمبه دستی ایجاد می شود، کثیفی و آلودگی هایی همچون مو، چربی یا باقی مانده مواد غذایی را به حرکت در آورده و انسداد لوله را برطرف می سازد. برای انجام این کار، تلمبه را در مرکز دریچه فاضلاب نگه دارید و آن را محکم به سمت پایین در برابر خروجی تخلیه سینک ظرفشویی فشار دهید. اجازه دهید آب در سینک برود تا زمانی که روی تلمبه دستی کاملا پوشانده شود و سپس تلمبه را بدون اینکه کاملاً از آب بیرون بیاورید به بالا و پایین حرکت دهید. پس از چند بار انجام این کار، بررسی کنید که آیا آب از طریق خروجی فاضلاب تخلیه می شود یا خیر. در غیر این صورت، این روش باز کردن لوله فاضلاب را تکرار کنید تا زمانی که فاضلاب به طور کامل باز و گرفتگی آن برطرف شود

استفاده از فنر دستی

باز کردن فاظلاب

بزارهای مکانیکی دیگری که برای رفع انسداد لوله فاضلاب آشبزخانه یا حمام مورد استفاده قرار میگیرد، استفاده از فنر های انعطاف پذیر است. اگر امکان برداشتن قسمت روی لوله فاضلاب امکان پذیر است، تمیز کردن جداگانه آن نیز نسبتا آسان بوده و در کاهش احتمال به وجود آمدن گرفتگی مجدد موثر خواهد بود.

باز کردن لوله به وسیله نازل لوله باز کن کارواش خانگی

یکی از لوازم جانبی کارواش خانگی کرشر ، نازل لوله باز کن است که امکان رفع گرفتگی لوله را فراهم می کند. نازل لوله باز کن ابزاری مفید و کاربردی است و یکی از راه های باز کردن لوله هست. در حالت استاندارد، نازل لوله بازکن دارای سه خروجی کوچک است. هنگامی که نازل به خروجی واترجت خانگی متصل می شود و دستگاه روشن می شود، آب فشار قوی از پشت و جلوی نازل خارج شده و آلودگی های داخل لوله را به بیرون می فرستد. هنگامی که آب را به سمت عقب پاشش می کنید، نازل به عمق لوله نفوذ می کند و تمام رسوبات را از بین می برد

از جمله مزایای این روش باز کردن لوله فاضلاب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برترین، پر سرعت ترین، روش بازکردن لوله فاضلاب، استفاده از دستگاه کارواش خانگی است. برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب ناشی از جرم، چربی و رسوب از دستگاه واتر جت استفاده می شود. به عنوان مثال در تعمیرگاه ها به دلیل استفاده از مواد روغنی، در رستوران ها به دلیل تراکم بالای ظرف ها و غذا ها، چربی و باقی مانده غذا ها عامل اصلی گرفتگی اکثر لوله های فاضلاب است. با جمع شدن چربی ها در دیواره لوله فاضلاب عبور جریان آب از طریق لوله کند و غیر ممکن می شود. به همین دلیل به خصوص در مکان های عمومی، باز کردن لوله فاضلاب دستشویی با استفاده ار دستگاه واترجت به سرعت و با کیفیت بالا انجام می گیرد. از دیگر ویژگی های لوله باز کنی با کارواش خانگی می توان به، تاثیر شگفت انگیزی که در رفع گرفتگی ناودان دارد اشاره کرد. مزایای رسوب زدایی و لوله بازکنی با واترجت خانگی عبارتند از:

_ عملکرد و انعطاف پذیری عالی در رفع گرفتگی ناودان

_ سرعت بالا در باز کردن لوله فاضلاب دستشویی، حمام و …

_ کسب نتیجه مطلوب و کیفیت مناسب

_ صرفه جویی در مصرف آب

_ پایین آمده هزینه های ناشی از باز کردن فاضلاب حمام، دستشویی، ظرفشویی و …

باز کردن لوله به بهترین روش

باز کردن لوله فاضلاب با آب جوش

برای باز کردن لوله فاضلاب با این روش، ابتدا کتری را روی اجاق گاز قرار دهید و یا مقداری آب را داخل ماکروویو بگذارید تا به جوش برسد. آب جوش را به آرامی در دو یا سه مرحله داخل لوله بریزید و اجازه دهید آب داغ برای چند ثانیه جاری شود. این روش همیشه ساده ترین و سریع ترین راه حل است. در اکثر موارد لوله قبل از تمام شدن آب جوش باز می شود.

چگونه از انسداد دریچه فاضلاب جلوگیری کنیم؟

برای کاهش احتمال گرفتگی لوله فاضلاب در محیط خانه و آشپزخانه توجه داشتن به چند کار در برنامه روزانه می تواند تاثیر گذار بوده و به شما در جلوگیری از انسداد سرسخت لوله فاضلاب در حمام و آشپزخانه کمک کند:

 • شستشوی منظم با آب جوش: رسوبات کوچک در لوله تخلیه تخلیه می شود و بنابراین زهکش برای همیشه پاک نگه داشته می شود.
 • جلوگیری از ورود مواد غذایی به فاضلاب آشپزخانه.
 • با استفاده از یک صافی، از محل ورودی فاضلاب سینک داخل دستشویی، حمام و وان محافظت کنید.
 • نظافت منظم لوله فاضلاب آشپزخانه، استفاده منظم از دستگاه بخارشوی خانگی در نظافت لوله فاضلاب آشپزخانه، می تواند به جلوگیری از گرفتگی فاضلاب در طولانی مدت کمک کرده و شما را از انجام نظافت و رفع گرفتکی لوله فاضلاب نجات دهد.

نشانه های گرفتگی لوله فاضلاب

در حمام و سایر قسمت ها بوی نامطبوع ممکن است شروع به شکل گیری کند. در این زمان است که شک به وجود مشکلی در لوله های فاضلاب بیشتر می شود. در بدترین حالت، لوله ها آنقدر مسدود می شوند که تخلیه فاضلاب به طور کامل متوقف می شود. روش های مختلفی برای تشخیص گرفتگی لوله ها وجود دارد. اولین علامت بوی بد فاضلاب است. اگر هنگام ریختن آب در سینک متوجه بوی بد فاضلاب شدید، به احتمال زیاد چربی در لوله تجمع یافته است و باید در اسرع وقت آن را برطرف کنید. یکی دیگر از نشانه های گرفتگی لوله ها، تخلیه کند سینک است. حتی در مواقعی که در حین شستشو آب از زیر سینک یا از روشویی خارج شود، نشانه گرفتگی لوله ها است. پس از به وجود آمدن این علائم به سرعت می بایست نسبت به یکی از موارد باز کردن لوله فاضلاب دستشویی، حمام ، ظرف شویی و … اعم از باز کردن لوله فاضلاب با جوش شیرین، واترجت و … اقدام نمایید تا رفع گرفتگی ناودان، دستشویی و یا سایر فاضلاب ها صورت گیرد.

گرفتگی لوله ها امری اجتناب ناپذیر است و دیر یا زود لوله های دچار گرفتگی می شوند. بهترین کار برای مقابله با این موضوع آشنایی با بهترین روش های رفع گرفتگی است و سپس انتخاب مناسب ترین شیوه مناسب با گرفتگی مدنظرتان است.

خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “بهترین روش باز کردن لوله فاضلاب چیست؟

 1. رها مصطفوی گفت:

  اگر خونه لوله های خونه قدیمی باشه بازم میشه از این روشا استفاده کرد مشکلی پیش نمیاد؟

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام، اگر ساختمان و لوله کشی آن قدیمی است بهتره قبل از استفاده از این روش ها، مشورت های لازم رو از مشاورین دریافت کنید، چون در صورت قدیمی بودن لوله ها، روش های مرسوم لوله باز کنی هم می تواند برای سیستم فاضلاب و لوله کشی ساختمان مشکلات ایجاد کند.

 2. سعید میرایی گفت:

  سلام بازکردن لوله فاضلاب با کارواش آسون؟ نیاز به تخصص خاصی نداره؟ چون ممکن باعث آسیب به لوله یا خود نازل بشیم چطور با کارواش لوله بدون تخصص باز کنیم؟

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام آقای میرایی ، بله حرف شما کاملا درسته اما میزان قدرت دستگاه قابل اندازه گیریه و شما میتوانید قدرت آن را تنظیم کنید همینطور شما میتونید در صورت نیاز از افراد کاربلد کمک بگیرید.

 3. کیوان گفت:

  سلام چاه آشپزخونه ما همش بالا میزنه کارواش می تونه به کارمون بیاد گرفتگیش از بین میبره؟

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام دوست عزیز، بله میتوانید با شماره تلفن ۸۷۱۸۵۱۱۱-۰۲۱ تماس بگیرید و از مشاورین ما برای اطلاعات دقیق تر کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید