معرفی ساده ترین راه های باز کردن لوله فاضلاب

دسترسی سریع

یکی از مشکلاتی که تقریبا در همه خانه ها پیش می آید مشکل گرفتگی چاه و باز کردن لوله فاضلاب است. این مشکل به این دلیل است که قسمت زانویی به دلایل مختلف (زباله، مو و …) دچار گرفتگی می‌شود و در نتیجه عدم کشش آب و زباله را به همراه دارد. از علائم گرفتگی لوله ها می توان به بوی بد و ناخوشایند اشاره کرد. در این مقاله سعی داریم ساده ترین راه های باز کردن لوله فاضلاب را توضیح دهیم.

علت گرفتگی لوله فاضلاب

گرفتگی لوله های فاضلاب شامل موارد مختلفی از جمله لوله فاضلاب حمام، لوله فاضلاب دستشویی، لوله فاضلاب ظرفشویی و … می شود که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و از گرفتگی منحصر به فرد رنج می برند. یعنی هر نوع لوله فاضلاب دچار گرفتگی متفاوتی است و این مسئله به این خاطر است که فاضلاب ورودی به لوله ها متفاوت است. به طور فاضلاب ماشین ظرفشویی معمولاً از فوم، روغن، ضایعات مواد غذایی، تفاله های چای و سایر مواد تشکیل شده است که لوله های ماشین ظرفشویی را مسدود می کند. همچنین لوله فاضلاب حمام به خاطر موادی از قبیل فوم، صابون، مو، تیغ، دستمال کاغذی و مواد دیگری دچار گرفتگی می شوند. در نتیجه تمامی لوله های فاضلاب با توجه به ورودی ای که دارند دارای فاضلاب منحصر به فردی هستند.

کارواش چگونه کار می کند؟

واترجت خانگی کارچر با توجه به شرایط کاربران خانگی طراحی می شود. به این ترتیب که بعد از روشن شدن موتور و سپس پمپ از طریق دریچه ورودی، آب با فشار معمولی وارد پمپ می شود و به دنبال آن جریان آب پرفشار تولید می شود. جریان آب با فشار بالا وارد شیلنگ و لنس شده و در نهایت از نازل دستگاه خارج می شود. با توجه به ساختار و عملکرد پمپ کارواش خانگی کارچر متوجه می شویم که میزان فشار آب و حجم آب خروجی به نوع طراحی و ساخت پمپ بستگی دارد. با فشردن تفنگی کارواش، آب پاشیده می شود و هر چه پمپ بیشتر بچرخد و حجم آب بیشتر شود، آب بیشتری به سمت بیرون پاشیده شده و با سرعت و شدت بالا به آلاینده ها برخورد کرده و آنها را از بین می برد.

انواع روش های باز کردن لوله فاضلاب

انواع روش های باز کردن لوله

پس از گرفتگی فاضلاب های مختلف می بایست از روش هایی برای باز کردن لوله فاضلاب استفاده نمود. همان طور که بیان شد علت گرفتگی لوله فاضبلاب می تواند موارد مختلفی از جمله بوی بد و افت فشار آب و … باشد. روش های مختلفی برای باز کردن لوله فاضلاب وجود دارد:

بازکردن لوله فاضلاب با استفاده از تلمبه دستی

زمانی که لوله ها دچار گرفتگی می شوند اولین راه حلی که به نظر می رسد، استفاده از تلمبه است. برای باز کردن فاضلاب حمام که موها و رسوب مواد شوینده در آن جمع شده است، اولین روش، بکارگیری تلمبه هست. برای استفاده از این روش در ابتدا با باز کردن شیر آب، اجازه دهید مقداری آب در اطراف درب چاه حمام جمع شود، سپس تلمبه را روی دهانه چاه قرار دهید و آن را به صورت متوالی فشار دهید. باز کردن فاضلاب حمام پس از مدتی امکان پذیر است و نتیجه دلخواهمان را ایجاد می کند.

باز کردن لوله فاضلاب با آب جوش

برای باز کردن لوله فاضلاب با این روش، ابتدا کتری را روی اجاق گاز قرار دهید و یا مقداری آب را داخل ماکروویو بگذارید تا به جوش برسد. آب جوش را به آرامی در دو یا سه مرحله داخل لوله بریزید و اجازه دهید آب داغ برای چند ثانیه جاری شود. این روش همیشه ساده ترین و سریع ترین راه حل است. در اکثر موارد لوله قبل از تمام شدن آب جوش باز می شود.

ساده ترین راه های باز کردن لوله فاضلاب

باز کردن لوله فاضلاب با جوش شیرین و سرکه

همان طور که می دانید یکی از دلایل اصلی گرفتگی لوله های حمام و دستشویی، وجود چربی، مو و مواد شوینده رسوب شده در لوله های فاضلاب است. روش دیگری که برای بازکردن لوله می توان از آن استفاده نمود، باز کردن لوله فاضلاب با جوش شیرین و سرکه است. در این روش باید حدود یک ساعت بعد از ورود سرکه و جوش شیرین به فاضلاب صبر کنید و در نهایت به یکباره مقدار زیادی آب داخل چاه بریزید.

نازل لوله باز کن دستگاه واترجت

یکی از لوازم جانبی واترجت خانگی ، نازل لوله باز کن است که باز کردن لوله فاضلاب را با سرعت انجام می دهد. نازل لوله باز کن ابزاری مفید و کاربردی است و یکی از راه های باز کردن لوله هست. در حالت استاندارد، نازل لوله بازکن دارای سه خروجی کوچک است. هنگامی که نازل به خروجی واترجت خانگی متصل می شود و دستگاه روشن می شود، آب فشار قوی از پشت و جلوی نازل خارج شده و آلودگی های داخل لوله را به بیرون می فرستد. هنگامی که آب را به سمت عقب پاشش می کنید، نازل به عمق لوله نفوذ می کند و تمام رسوبات را از بین می برد.

نازل لوله باز کن دستگاه واترجت

مزایای رسوب زدایی و لوله بازکنی با واترجت

برترین، پر سرعت ترین، روش بازکردن لوله فاضلاب، استفاده از دستگاه کارواش خانگی است. برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب ناشی از جرم، چربی و رسوب از دستگاه واتر جت استفاده می شود. به عنوان مثال در تعمیرگاه ها به دلیل استفاده از مواد روغنی، در رستوران ها به دلیل تراکم بالای ظرف ها و غذا ها، چربی و باقی مانده غذا ها عامل اصلی گرفتگی اکثر لوله های فاضلاب است. با جمع شدن چربی ها در دیواره لوله فاضلاب عبور جریان آب از طریق لوله کند و غیر ممکن می شود. به همین دلیل به خصوص در مکان های عمومی، باز کردن لوله فاضلاب دستشویی با استفاده ار دستگاه واترجت به سرعت و با کیفیت بالا انجام می گیرد. از دیگر ویژگی های لوله باز کنی با کارواش خانگی می توان به، تاثیر شگفت انگیزی که در رفع گرفتگی ناودان دارد اشاره کرد. مزایای رسوب زدایی و لوله بازکنی با واترجت خانگی عبارتند از:

_ عملکرد و انعطاف پذیری عالی در رفع گرفتگی ناودان

_ سرعت بالا در باز کردن لوله فاضلاب دستشویی، حمام و …

_ کسب نتیجه مطلوب و کیفیت مناسب

_ صرفه جویی در مصرف آب

_ پایین آمده هزینه های ناشی از باز کردن فاضلاب حمام، دستشویی، ظرفشویی و …

نشانه های گرفتگی لوله فاضلاب

در حمام و سایر قسمت ها بوی نامطبوع ممکن است شروع به شکل گیری کند. در این زمان است که شک به وجود مشکلی در لوله های فاضلاب بیشتر می شود. در بدترین حالت، لوله ها آنقدر مسدود می شوند که تخلیه فاضلاب به طور کامل متوقف می شود. روش های مختلفی برای تشخیص گرفتگی لوله ها وجود دارد. اولین علامت بوی بد فاضلاب است. اگر هنگام ریختن آب در سینک متوجه بوی بد فاضلاب شدید، به احتمال زیاد چربی در لوله تجمع یافته است و باید در اسرع وقت آن را برطرف کنید. یکی دیگر از نشانه های گرفتگی لوله ها، تخلیه کند سینک است. حتی در مواقعی که در حین شستشو آب از زیر سینک یا از روشویی خارج شود، نشانه گرفتگی لوله ها است. پس از به وجود آمدن این علائم به سرعت می بایست نسبت به یکی از موارد باز کردن لوله فاضلاب دستشویی، حمام ، ظرف شویی و … اعم از باز کردن لوله فاضلاب با جوش شیرین، واترجت و … اقدام نمایید تا رفع گرفتگی ناودان، دستشویی و یا سایر فاضلاب ها صورت گیرد.

خرید آنلاین محصولات نظافتی کارچر آلمان از فروشگاه محصولات خانگی ابراهیم

دیدگاهی در مورد “معرفی ساده ترین راه های باز کردن لوله فاضلاب

  1. blank رها مصطفوی گفت:

    اگر خونه لوله های خونه قدیمی باشه بازم میشه از این روشا استفاده کرد مشکلی پیش نمیاد؟

    1. blank پشتیبانی ابراهیم گفت:

      سلام، اگر ساختمان و لوله کشی آن قدیمی است بهتره قبل از استفاده از این روش ها، مشورت های لازم رو از مشاورین دریافت کنید، چون در صورت قدیمی بودن لوله ها، روش های مرسوم لوله باز کنی هم می تواند برای سیستم فاضلاب و لوله کشی ساختمان مشکلات ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید