از بین بردن خزه حیاط در سریع ترین زمان

دسترسی سریع

در سطح خاک‌های مرطوب تعداد بسیار زیادی جلبک وخزه یافت می‌شود. سنگ‌ها و صخره‌ها محل‌های دیگری هستند که جلبک‌ها می‌توانند بر روی آن‌ها رشد کنند. تا به حال برای شما هم پیش آمده بعد از مدتی سری به حیاط خلوت، پشت‌بام یا حتی پاسیو و آلاچیق بزنید و چشمتان به خزه‌ها بیفتد و به این فکر کنید که چقدر ظاهر نامطلوبی به محیط بخشیده؟ از بین بردن خزه حیاط هرگز یک کار باغی مورد علاقه نبوده، اما توصیه های عملی و نحوه استفاده از دستگاه کارواش خانگی کارچر توضیح می‌دهد که چگونه آن ها را از بین ببریم و محیطی بدون خزه داشته باشیم.

در بعضی موارد استفاده‌ی تنها و کافی با آب خروجی از شلنگ کارساز نیست و نیاز به صرف نیرو و قدرتی بیشتری برای زدودن این گیاهان است. در چنین شرایطی استفاده از  دستگاه کارواش خانگی که با خروجی آب پرفشار به خوبی از پس این آلودگی‌های مزاحم برمی‌آید اکیدا توصیه می‌شود. بطور خلاصه شستشوی لوازم باغبانی با دستگاه کارواش خانگی به راحتی و در سریع‌ترین زمان ممکن و با صرف کمترین انرژی انجام می‌گیرد.

در این مقاله قصد داریم به بررسی چند موضوع بپردازیم:

 • اهمیت از بین بردن خزه و جلبک از روی سطوح مختلف
 • از بین بردن خزه روی سنگ
 • از بین بردن خزه در باغچه
 • از بین بردن خزه روی موزاییک
 • از بین بردن جلبک حیاط
 • انواع پاک‌کننده‌ها‌ی جلبک و خزه
 • از بین بردن جلبک با کارواش خانگی


خرید دستگاه کارواش خانگی

اهمیت از بین بردن خزه و جلبک از روی سطوح مختلف

خزه و جلبک‌ها در شرایط آب و هوایی مرطوب به خوبی رشد می‌کنند. پس طبیعتا ساکنین مناطق پرباران بیشتر از هرجای دیگری با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند. از بین بردن این دست آلودگی زمانی اهمیت پیدا می‌کند که آگاه باشیم باقی ماندن طولانی مدت این خزه‌ها بر روی سقف خانه‌ها و سطوح مختلف از جمله، سنگ و موزاییک و حتی داخل باغچه و استخرها به بافت آن‌ها آسیب خواهد رساند.

از بین بردن خزه روی سنگ

مهم‌ترین نکته‌ای که از رویش خزه و جلبک جلوگیری می‌کند، بودن در معرض نور مستقیم خورشید است. گفتیم که خزه‌ها برای رشد و تکثیر احتیاج به محیطی مرطوب دارند، بنابراین نور خورشید باعث خشک‌ماندن دائمی سطح سنگ شده و در وهله‌ی اول از بروز جلبک بر روی سطح جلوگیری می‌کند.

اما با فرض اتفاق افتادن این ماجرا به منظور از بین بردن خزه حیاط به خصوص از جنس سنگ، می‌توان از یک ظرف حدودا ده لیتری آب داغ و مقداری صابون سبز و سودا استفاده کرد. برای از بین بردن خزه روی سنگ، این محلول را روی سطح بریزید و بعد از یک ساعت تمام خزه‌های جداشده از سطح را جارو بکشید. بهتر است این کار را در یک روز گرم و آفتابی انجام دهید تا حیاط به سرعت خشک شود.

رویش خزه بر روی سطوح

از بین بردن خزه در باغچه

وجود خزه‌ها روند فرسایش خاک را کندتر می‌کند اما رویش بیش از حد آن‌ها می‌تواند در بسیاری موارد در رشد گیاهان باغچه تاثیر منفی به جا بگذارد. اما از آن‌جایی که از منظر زیبایی‌شناسی نیز نمی‌توان از تاثیر وجود این گیاهان صرف‌نظر کرد. بنابراین بسیاری از باغبانان سعی دارند تا رشد خزه‌ها در باغچه را تا حد معمول کنترل کنند. با این‌حال بسیاری موارد نیز وجود دارد که نیاز است باغچه را از وجود خزه‌ها و دیگر رسوبات پاک کنیم. برای این منظور روش‌هایی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • به کمک ماشین چمن‌زن یا چنگک، می‌توانید به روشی فیزیکی خزه‌های موجود در باغچه‌تان را از بین ببرید.
 • یک راهکار شیمیایی برای از بین بردن خزه در باغچه، استفاده از انواع علف‌کش‌‌ها مانند گلایفوزیت است که از طریق برگ‌ها جذب شده به ریشه می‌رسد.
 • خزه‌ها رطوبت‌دوست هستند. بنابراین می‌توان شرایط را طوری برای باغچه محیا کرد که بطور دائم و مستقیم در معرض نور خورشید باشد و بیش از حد باغچه را آب‌دهی نکنید.
 • یکی از ابزاری که به منظور تقویت چمن‌ها استفاده می‌شود، ماشین هوادهی می‌باشد.
 • با چمن‌کاری قسمت‌های بدون پوشش یاغچه، فضای رشد خزه‌ها را از بین ببرید.


صفر تا صد نظافت باغ

از بین بردن خزه روی موزاییک

برای از بین بردن خزه روی موزاییک هم می‌توان از صابون سبز و سودا که به منظور از بین بردن خزه روی سنگ گفته شد هم استفاده کنید. اما روش دیگری هم برای از بین بردن خزه روی موزاییک وجود دارد و آن استفاده از سرکه است. اگرچه این روش به سرعت جواب نمی‌دهد اما قطعا تاثیرات مثبت و چشمگیر آن را در طی یک هفته مشاهده خواهید کرد.

برای این کار لازم است در یک روز آفتابی، سطلی را از یک لیتر از آب و یک لیتر از سرکه پر کنید و قبل از استفاده از آن سطح موزاییک را به خوبی از آشغال و برگ و چیزهای اضافه پاک کرده و بعد محلول را روی سطح بریزید و یک ساعت اجازه دهید تا رسوبات از سطح جدا شوند. در مرحله‌ی بعد می‌توانید مانند روش سودا و صابون، سطح را جارو بزنید.

از بین بردن خزه از سطوح سنگ و سرامیک

از بین بردن جلبک حیاط

برای از بین بردن خزه حیاط و رسوبات زننده‌اش روش‌های مرسوم و خانگی بسیاری وجود دارد که می‌تواند جلا و منظره‌ی زیبا و مرتبی به حیاط شما ببخشد. البته لازم به ذکر است که قبل از استفاده از هر کدام از موادی که در ادامه گفته می‌شود بهتر است ابتدا کمی از آن مواد را بر روی گوشه‌ای از سطح خود امتحان کنید تا نسبت به بی‌خطر بودن و آسیب نرساندن آن ماده به سطحتان اطمینان حاصل فرمایید.

جوش شیرین پاک‌کننده‌ای قوی برای از بین بردن جلبک حیاط

محلول جوش شیرین و آب ولرم به کمک یک برس شستشو، تنها ظرف پانزده دقیقه انواع لکه‌ها و آلودگی‌ها را از روی سطوح حیاط پاک خواهد کرد. برای آبکشی هم می‌توانید از یک سطل آب استفاده کنید. از دیگر مزیت‌‌های استفاده از جوش شیرین، سفید کردن دوغاب و جلا دادن به رنگ کاشی‌ها و موزاییک‌های حیاط می‌توان اشاره کرد.

کف‌سابی راهی برای از بین بردن جلبک حیاط

یکی از دیگر روش‌های خلاصی از جلبک و خزه‌های روییده بر روی سطح حیاط، استفاده از دستگاهی به نام کف‌ساب می‌باشد. روش کار این دستگاه بدین گونه است که لایه‌ی نازکی از سطح موزاییک و سنگ را می‌تراشد و سابیدن سنگ کهنه، سنگ جدید زیرش را نمایان می‌کند. از طرفی در این روش رنگ‌گرفتگی‌ها، رد روغن و همچنین رسوبات سخت جلبک و خزه را از سطح جدا می‌کند.

استفاده از شوینده‌های بازاری برای از بین بردن جلبک حیاط

امروزه محصولات متنوع و شیمیایی برای از بین بردن خزه حیاط از روی سطوح بسیار متداول گشته و استفاده از آن‌ها برای زدودن رسوبات از روی انواع سطوح طبیعی و مصنوعی را ممکن می‌سازد. همچنین مواد سازنده‌ی این شوینده ها دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند با ایجاد لایه‌ای محافظتی از بروز مجدد این رسوبات جلوگیری کنند. شوینده‌ها برای تمیز کردن انواع سطوح، گرانیتی، مرمری، ماسه سنگ، سفالی، بتنی و غیره قابل استفاده هستند.

تمیز کردن حیاط با دستگاه کارواش خانگی

از بین بردن جلبک با کارواش خانگی

مؤثرترین و سریع‌ترین روشی که به کمک آن می‌توان تمامی آلودگی‌ها را از سطوح جدا و پاک کرد استفاده از دستگاهی قوی است که با بهره‌گیری از قدرت پاشیدن آب تحت فشار می‌تواند با اعمال نیرویی مضاعف انرژی لازم برای جدا کردن رسوبات از سطوح را تامین کند. هنگام تمیز کردن به کمک دستگاه کارواش خانگی به این نکته توجه داشته باشید که فشار آب در جلوی نازل بیشتر است؛ این بدان معناست که خاک و خزه‌های سرسخت باید در فاصله نزدیک‌تری شسته شوند، در حالی که خاک سبک یا سطوح حساس در فاصله‌ی بیشتر نیز تمیز خواهند شد.

خزه نه تنها یک لایه ضخیم روی سطوح سنگفرش شده ایجاد می‌کند ، بلکه در منافذ سنگ‌فرش‌ها نیز باقی می‌ماند. بهتر است به منظور حذف موثر آن، از نازل چرخشی دستگاه استفاده کنید و یا در صورت تمایل می‌توانید نازل Full Control را برای هدایت فشار مناسب و اطمینان از نظافت قوی‌تر بکار بگیرید.

استفاده از نازل چرخشی برای افزایش کارایی

نازل چرخشی قدرت تمیزکردن یک نازل نقطه‌ای متمرکز را با عملکرد نازل جریان مستقیم ترکیب می‌کند. جت فشار قوی را به صورت عمودی روی سطح مورد نظر نگه دارید و به آرامی از یک لبه منطقه پوشیده از خزه به طرف دیگر در فاصله حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر شستشو دهید. خواهید دید که از بین بردن خزه حیاط و باقی آلودگی‌ها از این روش به چه آسانی و سرعت بالایی انجام خواهد شد.

خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “از بین بردن خزه حیاط در سریع ترین زمان

 1. غلامی گفت:

  تفاوت نازل های مختلف دستگاه کارواش خانگی چی هستن؟ هرکدوم برای نظافت چه سطحی مورد استفاده هستن؟

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام وقت بخیر، هر یک از نازل های دستگاه کارواش برای نظافت زاویه پاشش خاصی دارند، که به افزایش کیفیت شستشو کمک میکند. استفاده از نازل های تیغه ای ۱۵ تا ۴۵ درجه برای شستشوی بدنه خودرو، سطوح سنگ و سرامیک و دیواره ها کاربردی است و علاوه بر ارتقا کیفیت شستشو، از آسیب دیدن سطح جلوگیری میکند. نازل های صفر درجه برای شستشوی سطوح بسیار سخت و یا فرایند لایه برداری، رسوب زدایی و رنگ بری از سطوح مورد استفاده قرار میگیرند که قدرت نفوذ بالایی دارند و در صورت استفاده روی سطوح حساس میتوانند خرابی و خوردگی ایجاد کنند. نوع دیگر نازل، نازل کف پاش و نازل دوار یا توربو هستند که به ترتیب برای استفاده همراه با مواد شوینده و رسوب زدایی و نظافت سنگ و سرامیک به کار گرفته می شوند.

 2. hamid bahrami گفت:

  با کارواش خانگی دیگه چه کارایی میشه کرد؟

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام، انواع فرایند های شستشوی سطوح، قطعات و ماشین آلات، لایه برداری، رسوب زدایی، رنگ بری از سطوح، از جمله موارد استفاده از دستگاه کارواش خانگی به شمار می آیند.

 3. جواد کوهکن گفت:

  سلام برای حیاط موزاییکی فشار آب کارواش باعث آسیب به موزاییکا نمیشه؟

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام دوست عزیز، خیر قدرت آب قابل تنظیم است و نیاز به نگرانی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید