اصلی ترین دلایل داغ کردن جاروبرقی

دسترسی سریع

هنگامی که مشغول جارو کردن محیط خانه هستید و ناگهان متوجه می‌شوید کارآیی و مکش جاروی شما کم شده است. ممکن است که با لمس بدنه جارو ببینید که بیش از اندازه داغ شده و یا حتی بوی نامطبوع سوختگی نیز به مشام شما برسد. در این مواقع احتمالا این پرسش در ذهن شما مطرح می‌شود که چرا جاروبرقی داغ میکنه ؟ دن اندک موتور جاروبرقی طبیعی است و جای نگرانی نیست. با این حال، جاروبرقی‌ها برای حفظ یکپارچگی عملکرد خود نیاز به مراقبت و تمیز کردن منظم دارند. اگر گرمای موتور برای سوختگی برخی قطعات و روکش سیم‌ها و تولید دود کافی باشد، احتمالا با مشکل جدی‌تری مواجهید و ممکن است نشان دهنده پایان عمر کار جاروبرقی شما باشد. نمایندگی کارچر در این مقاله شما را با علل و عواملی که ممکن است در داغ شدن بیش از اندازه دستگاه خود با آن روبرو شوید یاری می‌کند.

دلایل داغ کردن جاروبرقی

موتورهای الکتریکی در هنگام کار گرما تولید می‌کنند زیرا مجموعه موتور دارای قطعات متحرک است. این حرکت باعث ایجاد اصطکاک اجزاء مختلف می‌شود و هوای مجاور را گرم می‌کند. هرچه توان و وات مصرفی یک موتور بالاتر باشد، به طور کلی به این معنی است که گرمای بیشتری هم تولید می‌کنند. با این حال، موتور قوی‌تر لزوماً به معنای مکش بهتر نیست. معمولا موتورهای جاروبرقی خانگی توسط سیستم‌های خودکار قطع حرارتی از گرم شدن بیش از حد دستگاه محافظت می‌کنند. ممکن است متوجه شوید که جاروبرقی شما صداهای عجیبی تولید می‌کند، یا بوی سوختگی از آن به مشام می‌رسد. این‌ها نشانه‌هایی هستند که نشان می‌دهد جاروبرقی شما نه تنها بیش از حد گرم می‌شود. یا حتی جاروبرقی شما به سادگی آنطور که باید اصلاً کار نمی‌کند. پس از استفاده بیش از حد و یا افزایش سن، ممکن است این اتفاق به دلیل ساییدگی و پارگی موتور و سایر قطعات دیگر دستگاه اتفاق بیفتد. هرچه موتور بیشتر و بیشتر کار می‌کند، گرم‌تر و داغ‌تر می‌شود. احتمالا در این هنگام است که شما صداهای ناجور و یا بوی غیرعادی را احساس خواهید کرد. اگر خوش شانس باشید، جاروبرقی پس از خنک شدن دوباره قابل استفاده است اما در غیر این‌صورت ممکن است نیاز به تعمیرات اساسی و یا حتی تعویض آن داشته باشید. دلایل متعددی برای اینکه چرا جاروبرقی داغ می‌کند وجود دارد. بهتر است قبل از هر اقدامی این دلایل را به خوبی بشناسید. تمام این عوامل را بررسی خواهیم کرد و راه‌کارهای مربوط به هر کدام را در ادامه ذکر می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: چرا جاروبرقی روشن نمیشه و روش حل این مشکل

هشدار: قبل از اینکه کاری با دستگاه خود انجام دهید، مطمئن شوید که آن را از منبع تغذیه جدا کرده‌اید زیرا خطر برق گرفتگی وجود دارد.

۱. جاروبرقی کثیف است

ممکن است گرمای بیش از اندازه جاروبرقی ناشی از کثیفی آن باشد. اگر جاروبرقی شما اجازه می‌دهد، آن را با آب و صابون تمیز کنید و قبل از استفاده مجدد مطمئن شوید که کاملا خشک شده است. برای خلاص شدن از شر بوی بد جاروبرقی، می توانید از بی کربنات سودیم استفاده کنید. برای این کار دو قاشق روی زمین بپاشید و با جاروبرقی آن را از روی زمین تمیز کنید. هر بار که کیسه گرد و غبار را تعویض می‌کنید یا مخزن گرد و غبار را خالی می‌کنید، باید این روش را تکرار کنید.

از روغن‌های ضروری برای خوشبو کردن هوای خارج شده توسط جاروبرقی خود استفاده کنید. عطری را که دوست دارید انتخاب کنید و چند قطره از آن را روی یک تکه کاغذ یا مقوای کوچک و خرد شده بریزید، سپس آن را با جاروبرقی بکشید. دستگاه شما هر بار که از آن استفاده می‌کنید بوی مطبوعی از خود متصاعد می کند.

بهترین جاروبرقی کارچر جهت نظافت

۲. لوله تلسکوپی یا شلنگ انعطاف‌پذیر مسدود شده است

لوله تلسکوپی فولادی ضد زنگ و شیلنگ پلاستیکی انعطاف‌پذیر در جاروبرقی شما یا در کنار هم قرار می‌گیرند یا طراحی قالبی دارند. از آنجایی که لوله دارای بخشی منحنی به همراه یک شیلنگ انعطاف‌پذیر است، کاغذ و سایر مواد زائد گاهی اوقات ممکن است داخل آن گیر کنند. اگر این اتفاق بیفتد، جاروبرقی برای تولید مکش به مشکل برمی‌خورد و موتور نمی‌تواند هوا را به درستی تخلیه کند.گرمای ایجاد شده تحت این عنوان، اصلی‌ترین و رایج‌ترین جواب برای مشکل اینکه چرا جاروبرقی مکش ندارد خواهد بود. سعی کنید با استفاده از یک چوب لباسی فلزی باز نشده یا یک قطعه سیم مفتول سفت، جسم گیر کرده را از جای خود خارج کنید.

۳. کیسه گرد و غبار پر است

کیسه گرد و غبار تمام زباله انباشته شده و سایر زباله‌هایی را که جاروبرقی از کف و سطوح می‌مکد در خود جمع می‌کند. اجازه ندهید که کیسه بیش از اندازه پر شود تا بعد به خالی کردن آن اقدام کنید. اگر کیسه زباله بیش از اندازه پر شود، هوا دیگر قادر به گردش در داخل آن نخواهد بود، و درنتیجه باعث می‌شود موتور بیش از حد تحت فشار قرار بگیرد و به سختی کار کند. گرم شدن موتور منجر به گرم شدن بیش از اندازه دستگاه شده و احساس می‌کنید هوای خروجی داغ شده و بوی نامطبوعی را استشمام می‌کنید.

۴. فیلترها مسدود شده‌اند

دیگر عاملی که شما را به پاسخ سوال چرا جاروبرقی داغ میکنه می‌رساند مربوط به فیلترهاست. فیلترها با گذشت زمان غبار گرفته و مسدود می‌شوند. گرد و غبار می‌تواند در مراحل و نقاط مختلف سیستم فیلتر جاروبرقی راه خود را پیدا کند و باعث ایجاد رسوبات در همه جای دستگاه شود. هنگامی که با رطوبت موجود در هوا ترکیب می‌شود و می‌تواند توده هایی ایجاد کند که به تدریج ضخیم‌تر می‌شوند. این ذرات با راه پیدا کردن به همه نقاط جاروبرقی، با مسدود کردن فیلترها از عملکرد صحیح آن‌ها جلوگیری می‌کنند. این اتفاق همچنین بر توانایی موتور برای خنک شدن دائمی در حین کار تأثیر منفی می‌گذارد و باعث می‌شود کارایی آن کمتر شود و احتمالاً با گرم شدن بیش از حد آن بوی سوختگی ایجاد می‌کنند. تا جایی که برایتان مقدور است تلاش کنید که به صورت مرتب فیلترهای جاروبرقی خود را تعویض کنید. این کار باعث می‌شود موتور دستگاه در وضعیت خوبی قرار گیرد.

موارد استفاده از جاروبرقی کارچر

۵. مدار الکتریکی موتور دچار اتصال کوتاه شده است

به دلیل قرار گرفتن در معرض گرما و کار در شرایط نامطلوب، قسمت‌های عایق موتور ممکن است بیش از حد داغ شده و خراب شود و باعث اتصال کوتاه بین مدارهای دستگاه شود. این ایراد می‌تواند به حدی جدی باشد که موتور را از کار بی‌اندازد. با رخ دادن این آسیب، یک یا چند قسمت از موتور مانند روتور یا کموتاتور ممکن است آسیب ببیند یا به طور کامل از کار بیفتد. تشخیص این مسئله آسان است، زیرا از جاروبرقی به سرعت بوی پلاستیک سوخته همراه با دود از خود خارج خواهد کرد.

نحوه حل مشکل داغ کردن جاروبرقی

هر وسیله‌ای در خانه نیازمند مراقبت و نگهاری دائم است تا به بهترین نحو ممکن عمل کند و کارآیی کافی داشته باشد. اما هنگامی که به مشکلی برمی‌خورد، لازم است بدانید که مشکل از چه چیزی ناشی شده و چگونه تا حد ممکن خود شما به تنهایی می‌توانید آن را رفع کنید. پس از اینکه دانستید چرا جاروبرقی داغ میکنه ، فارغ از اینکه از یک جاروبرقی اب و خاک استفاده می‌کنید یا یک جاروبرقی معمولی، حال لازم است مراحلی را دنبال کنید که با کمک آن می‌توانید مشکل جاروی خود را برطرف کنید.

۱. تمیز کردن کیسه گرد و غبار

کپسول یا کیسه گرد و غبار را تمیز کنید. در حالت ایده آل، کپسول گرد و غبار باید پس از هر بار استفاده تمیز شود. اگر جاروبرقی شما از کیسه کثیفی استفاده می‌کند، باید زمانی که تقریباً ۷۵ درصد پر شد آن را تعویض کنید. عدم انجام این کار می‌تواند منجر به پر شدن بیش از حد قوطی یا کیسه شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، جایی برای حرکت گرد و غبار و خاک وجود ندارد. در نتیجه، راه خود را به قسمت‌های داخلی جارو از جمله موتور باز می‌کند و در عین حال قدرت مکش آن کاهش پیدا می‌کند. ممکن است زباله‌ها در داخل موتور جمع شوند یا دستگاه را مسدود کنند و در نهایت، جاروبرقی گیر کند، داغ شده و خاموش شود. بنابراین، با خالی کردن قوطی یا کیسه، ممکن است بتوانید به سرعت و به راحتی جاروبرقی خود را دوباره به کار بیادازید. در صورتی که این کار جواب داد، مطمئن شوید که آن را به عنوان بخشی از تعمیر و نگهداری معمول خود در هنگام جاروبرقی اضافه خواهید کرد تا از بروز مجدد این مشکل جلوگیری کنید.

۲. بررسی فیلتر

فیلتر را بررسی کنید. فیلتر هوا برای تمیز کردن هوای وارد شده به خلاء طراحی شده است. همچنین اگر ذرات گرد و غبار و کثیفی وارد دستگاه شوند را جذب می‌کند. مانند انواع دیگر فیلترهای هوا، در طی یک دوره زمانی کثیف و مسدود می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، کارایی جارو کاهش می‌یابد و در نتیجه موتور سخت‌تر کار می‌کند. اگر فیلتر هوا مسدود شده باشد و به موقع تعویض نشود، احتمالاً موتور بیش از حد گرم می‌شود. برای حل این مشکل، بسته به نوع و مدل جاروبرقی خود، از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن فیلتر هوا یا تعویض آن استفاده کنید. قبل از قرار دادن مجدد فیلتر در دستگاه، اجازه دهید تا کاملا خشک شود. برای بهترین دستورالعمل‌های مراقبت در مورد فیلتر هوای جاروبرقی، توصیه همیشگی ما به شما مراجعه به دفترچه راهنمای دستگاه است. برخی از فیلترها غیرقابل شستشو هستند، به این معنی که باید آن‌ها را تعویض کنید. نگهداری از فیلتر هوا نه تنها از گرمای بیش از حد در آینده جلوگیری می‌کند، بلکه طول عمر جاروبرقی شما را نیز افزایش می دهد.

نکات نگهداری صحیح جاروبرقی

۳. نبودن موانع در اتصالات

موانع احتمالی را بررسی کنید. جریان هوای کافی برای کارکرد جاروبرقی شما مهم‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. هنگامی که جریان هوای کافی وجود نداشته باشد، می‌تواند منجر به گرم شدن بیش از حد موتور شود. برای یافتن موانع هر گونه مانعی که ممکن است باعث جریان ناکافی هوا شود را بررسی کنید. یکی از دلایل جریان ناکافی هوا، انسداد مسیرهای مختلف جاروبرقی است. اگر چیزی در شیلنگ یا اتصال گیر کرده باشد، مانع از رسیدن هوا به قسمت‌های ضروری دستگاه می‌شود. برای بررسی موانع، به تمام شیلنگ‌ها، برس‌ها و ضمیمه‌ها نگاهی دقیق بیندازید. به دنبال هر گونه نشانه‌ای از تکه‌های بزرگ زباله، گلوله‌های مو، کثیفی‌های جمع‌شده و غیره باشید. به برس‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید، زیرا پرزهای فرش، مو، ریسمان و نخ‌ها می‌توانند در آنها گیر کرده و از غلتیدن آن‌ها به نحو درست جلوگیری کنند.

۴. بررسی سلامت تسمه

اگر در جاروبرقی شما مانند برخی از مدل‌های جاروبرقی ایستاده نیروی مکش یا چرخش غلتک برس‌ها از طریق یک تسمه توسط موتور تامین می‌شود، وضعیت تسمه را بررسی کنید. این احتمال وجود دارد که تسمه پاره شده باشد و در نتیجه دور موتور بیش از حد بالا رفته و بیش از حد گرم شود. این دلیل اتفاق به این دلیل است که در صورت وجود تسمه، هیچ مقاومتی روی موتور از جانب تسمه و برس غلتکی وجود ندارد. گاهی در اثر انسداد جسمی، تسمه پاره می‌شود یا می‌شکند. البته ممکن است به دلیل افزایش سن و استفاده بیش از حد، تسمه‌ها به مرور زمان فرسوده شوند. صرف نظر از این، وضعیت تسمه را بررسی کنید تا مشخص شود که آیا نیاز به تعویض دارد یا خیر، زیرا اگر هیچ یک از راه‌حل‌های قبلی کارایی نداشته است، می‌تواند مشکل گرمای بیش از حد را حل کند.

۵. چک کردن کابل برق

مشکلات برقی را بررسی کنید. اگر در مراحل قبلی شانسی برای حل مساله نداشته‌اید، ممکن است مشکل الکتریکی وجود داشته باشد. ابتدا سیم جاروبرقی را بررسی کنید. به دنبال فرورفتگی‌ها، شکستگی‌ها، ترک‌های سیم‌ها باشید. اگر متوجه آسیب شدید، یک سیم جدید بخرید. تا زمانی که نتوانید سیم آسیب دیده را با سیم جدید تعویض کنید، از جاروبرقی استفاده نکنید. اگر آسیب خارجی آشکاری به سیم وارد نشده باشد، و پریز را دوباره چک کرده باشید تا مطمئن شوید که درست کار می‌کند، ممکن است مشکل بزرگتری در کار باشد. ممکن است قسمت‌های داخلی موتور شکسته شده و بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. یک متخصص باید این مشکل را حل کند. اگر جاروبرقی شما هنوز تحت گارانتی است، احتمالاً نیازی به پرداخت هزینه‌ای برای تعمیر آن نخواهید داشت.

۶. داغ کردن موتور جاروبرقی

اجازه دهید جاروبرقی خنک شود. پس از انجام تمام مراحل ذکر شده، ضروری است که به جاروبرقی خود فرصت دهید تا خنک شود. وقتی موتور داغ است، به درستی کار نمی‌کند. در واقع، اگر جاروبرقی را در حالی که هنوز داغ است بکار بیاندازید، ممکن است باعث آسیب داخلی به آن شود. این امر به ویژه در مواردی صادق است که اجزای داخلی که برای خاموش کردن جاروبرقی در هنگامی که بیش از اندازه داغ می‌شود طراحی شده اند، آسیب دیده باشند و به درستی کار نکنند. پس از خنک شدن کامل جاروبرقی، سعی کنید دوباره آن را روشن کنید. اگر داغ کردن جاروبرقی شما همچنان ادامه دارد و مشکلاتی برای شما ایجاد می‌کند، دستگاه ممکن است فراتر از یک تعمیر ساده احتیاج داشته باشد و به دلیل یک مشکل اساسی و جدی‌تر، به کمک حرفه‌ای نیاز دارید. با متخصص تعمیر جاروبرقی در نزدیکی خود تماس بگیرید.

سخن پایانی

داشتن یک جاروبرقی که بیش از حد گرم می‌شود و عملکرد مناسبی ندارد می‌تواند کلافه کننده و آزار دهنده باشد. اما معمولا با یک تعمیر نسبتا ساده توسط خود شما، بسیاری از مشکلت قابل رفع است. با عیب‌یابی درست و دنبال کردن مراحل فوق، باید در کمترین زمان دوباره جاروبرقی شما کار کند. از اینکه در این مقاله برای پاسخ به پرسش چرا جاروبرقی داغ میکنه ما را همراهی کردید، متشکریم و امیدواریم راه‌حل‌های ذکر شده بتواند مشکل شما را در کمترین زمان ممکن برطرف کند.

خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید