بهترین روش تمیز کردن لوازم استیل

دسترسی سریع

فولاد ضد زنگ یا استیل به دلایل مختلفی از جمله ضد رسوب بودن، قابلیت تحمل وزن زیاد، مقاومت در برابر آب و آتش و همین‌طور سهولتی که در جهت نظافت ایجاد می‌کند، از محبوبیت و کارآمدی بالایی برخوردار است. به خصوص در ساخت المان‌های آشپزخانه‌های مدرن که از انواع لوازم و وسایل ساخته‌شده از استیل، همچون هود،‌ سینک و غیره. بنابراین اینکه یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های امروز، روش تمیز کردن لوازم استیل باشد دور از انتظار نیست. اما به نظر شما چه روش‌هایی برای نظافت لوازم استیل وجود دارد که بدون هیچگونه آسیب یا ضرری برای آن‌ها باشد؟

فولاد ضد زنگ تنها در صورتی زیبا به نظر می رسد که هیچ آلودگی ای اعم از چربی بر روی آن وجود نداشته باشد. ظوف استیل نیز به دلیل درخشندگی و جلایی که دارند از جذابیت و محبوبیت ویژه‌ای برخوردارند. اما ممکن است بعد از مدتی زیبایی‌شان را از دست می‌دهند و کدر شده یا لکه‌های تیره‌ای روی بدنه‌شان ایجاد شود. در برخی موارد برای نظافت استیل و به دست آوردن نتیجه خوب، می توان از پارچه میکروفایبر با پوشش نرم استفاده نمود. یکی از مطمئن‌ترین روش‌های نظافت فولاد ضد زنگ، استفاده از  بخارشوی کارچر است که در ادامه مطلب راهنمای استفاده از بخارشوی برای نظافت فولاد ضد زنگ(استیل) گفته شده است. از دیگر مواردی که در این مقاله قصد داریم پیرامونش بحث کنیم، عبارت است از:

 • روش‌های سنتی برق‌انداختن سطوح استیل
 • نحوه تمیز کردن گاز استیل
 • تمیز کردن سینک ظرفشویی استیل
 • روش های مراقبت از ظروف و وسایل استیل
 • نکاتی برای تمیز نگه داشتن لوازم استیل
 • به کارگیری بخارشوی جهت نظافت استیل

روش‌های سنتی برق‌انداختن سطوح استیل

در هنگام تمیز کردن سطوح و لوازم استیل لازم است به حفظ زیبایی و درخشندگی آن‌ها توجه داشته باشید. باقی ماندن جای لکه ناشی از قطرات آب یا موارد دیگر نیز ظاهر نه چندان مطلوبی به استیل، به خصوص ظروف و لوازم تزئینی شما می‌دهد و  قطعا جلوه‌ی دلپذیری برای منزلتان ندارد. روش تمیز کردن لوازم استیل مهم‌ترین نکته در جلوگیری از ایجاد خط و خش بر روی سطوح است. در ادامه به چند روش سنتی که در نظافت و نگهداری لوازم استیل پاسخگو بوده‌اند اشاره خواهیم کرد.

روش تمیز کردن لوازم استیل

روغن زیتون برای تمیز کردن استیل

به کمک زیتون می‌توان به ظروف استیل درخشندگی و جذابیت بخشید. بدین منظور لازم است ابتدا ظرف را با یک شوینده‌ی ملایم آن‌ها را شسته و خشک کنید. سپس با دستمالی آغشته به مقدار مناسبی روغن زیتون، ظرف را دستمال بکشید و در نهایت با استفاده از پارچه‌ی میکروفایبر آن‌ها را پاک کنید و از زیبایی و درخشندگی‌شان لذت ببرید.

الکل و خاصیت براق‌کنندگی سطوح و ابزار استیل

الکل باعث درخشندگی استیل ضد زنگ می‌شود و می‌تواند به سرعت و بدون بجا گذاشتن آثار لک و خط رویشان، آلودگی‌ها را در خودش حل کرده و سپس تبخیر شود. کافیست درصد مناسبی از آب و الکل را درون قوطی ریخته و روی استیل اسپری کنید. در مرحله‌ی بعد استیل را به کمک پارچه‌ی نرم پاک کنید.

تمیز کردن سطوح با سس گوجه فرنگی

سس گوجه فرنگی به دلیل داشتن اسیدیته، یکی از بهترین موارد برای برق انداختن سماور یا سطوح استیل می‌باشد. کافی‌ست مقداری سس را بر روی سطح ظرف ریخته و بعد از چند دقیقه آبکشی کنید. بهترین روش تمیز کردن لوازم استیل به کمک سس گوجه فرنگی، جوشاندن ظرف در ترکیب مقداری سس گوجه فرنگی و آب به مدت ده دقیقه است.

براق کردن ظرف استیل با خمیر دندان

خمیر دندان به دلیل داشتن آنزیم‌هایی که برای براق کردن استیل و از بین بردن خط و خش و آلودگی‌هایش مناسب است، یکی از بهترین روش‌ها جهت تمیز کردن سطوح از جنس استیل است. لازم است مقداری خمیر دندان که حاوی سیلیس می‌باشد روی سطح ریخته و با یک پارچه پخش کرده و بعد آبکشی کنید.

نحوه تمیز کردن گاز استیل

برای این منظور لازم است برای شروع سطح گاز را با آب گرم و مایع شوینده مانند پاک‌کننده‌های چندمنظوره پاک کرده و اجازه دهید چند دقیقه بگذرد تا اجرام و آلودگی‌های خشک‌شده روی استیل نرم و جدا شود. در وهله‌ی بعد می‌توانید به کمک پارچه‌ی میکرو که هیچ‌گونه خط و خشی از خود به جای نمی‌گذارد، آلودگی‌های نرم شده را پاک کنید. همچنین برای تمیز کردن نقاط دور از دسترس نیز از یک مسواک استفاده کنید.

از نحوه‌ تمیز کردن گاز استیل گفتیم اما یکی از مهم‌ترین بخش‌های این کار طریقه‌ی چگونه تمیز کردن میله‌های چدنی و قسمت های این چنینی است که بدین منظور باید آن‌ها را درون مخلوط آب و کف خیس کرده و بعد از چند دقیقه با استفاده از یک سیم ظرفشویی بخوبی چربی‌زدایی کنید و بعد از آبکشی و خشک‌کردن آن‌ها را در محل مناسبشان جای‌گذاری کنید. به منظور ایجاد جلای بیشتر می‌توان از انواع روغن‌ها از جمله روغن زیتون و نارگیل بهره گرفت.

نحوه تمیز کردن گاز استیل

تمیز کردن سینک ظرفشویی استیل

بهترین روش تمیز کردن سینک ظرفشویی استیل، بکارگیری جوش شیرین است. از خواص کارآمد جوش شیرین از بین بردن لکه‌ها و آثار سوختگی از روی سطوح استیل است. قبل از هر اقدامی لازم است سینک را با آب گرم تمیز و آبکشی کنید تا آماده شود. در مرحله‌ی بعد می‌توانید با پاشیدن جوش شیرین روی سطح سینک و پاک کردنش به کمک اسفنجی نرم کار تمیز کردن سینک را انجام دهید. البته موثرترین روش تمیز کردن لوازم استیل، استفاده از ترکیب جوش شیرین و سرکه است که در درخشندگی آن‌ها هم مفید است. لازم است دو قاشق غذاخوری جوش شیرین روی استیل ریخته و بعد سرکه را روی آن ریخته و ده دقیقه صبر کنید و سطح را بشویید.

توجه داشته باشید هنگامی که جوش شیرین را روی سطح سینک ریخته‌اید و بخواهید سرکه را روی سطح اسپری کنید، کفی حاصل می‌شود که از واکنش شیمیایی بین سرکه و جوش شیرین بدست می‌آید. این کف خاصیت لکه‌بری فوق‌العاده‌ای دارد و سینک شما را براق و درخشان می‌کند. همچنین می‌توانید گوشه و کنار سینک را که به آن دسترسی خوبی ندارید را نیز به کمک مسواک تمیز کنید.

البته برای درخشندگی بیشتر استیل می‌توان از آب گازدار هم استفاده کرد. به این صورت که مقداری از این آب را روی سینک ریخته و بعد از چند دقیقه با پارچه تمیز کنید. یکی دیگر از روش‌های برق انداختن سینک استفاده از کمی روغن است که سبب جلای چشمگیر سینکتان خواهد شد.

نکاتی برای نگهداری لوازم استیل

به منظور افزایش طول عمر لوازم و وسایل استیلی نکاتی وجود دارد که به صورت تجربی به دست آمده و تایید شده برای نگهداری بهتر و تمیز کردن اصولی سطوحی از این جنس. با رعایت چند اصل می‌توانید به خوبی از ظروف استیلتان مراقبت کنید:

 • برای از بین بردن لکه سیاه و براق کردن وسایل استیل ، هرگز از اسکاچ، اسفنج زبر یا هرگونه ابزار ساینده استفاده نکنید، چون این کار باعث ایجاد خراش روی استیل می‌شود.
 • بهتر است بعد از تمیز کردن و لکه‌گیری ظروف و سطوح استیل تا بیست و چهار ساعت از آن‌ها استفاده نکنید.
 • استفاده از سفیدکننده‌های شیمیایی گرچه در نگاه اول به نظر بسیار سریع و موثر می‌آیند، اما حقیقت این است که بعد از مدتی استیل را خراب می‌کند.
 • در مواجه با قابلمه سوخته، می‌توان بعد از خالی کردن ظرف، جوش شیرین را روی مقداری آب درونش ریخته و خمیری درست کنید که بتواند تمام قسمت‌های سوخته را پاک کند.
 • شستن ظروف استیل در ماشین ظرفشویی ایده مناسبی نیست. چراکه به پوشش آ‌ن‌ها آسیب می‌رساند.
تمیز کردن لوازم استیل با دستگاه بخارشوی کارچر

به کارگیری بخارشوی جهت نظافت استیل

برای استرلیزه کردن و همچنین ضدعفونی ظروف و سطوح استیل ضد زنگ بهترین و سریع‌ترین روش استفاده از بخارشوی‌ها پیشنهاد می‌شود. چرا که به کمک این شیوه می‌توان در کمترین زمان ممکن بهترین بازدهی را از این کار گرفت. بخارشوی‌ها از بسیاری جهات کار شما را راحت خواهد کرد. در صورتی که گریس یا روغن روی سطح وجود داشته باشد، تنها راه از بین بردن آن فشاردادن و مالش پی‌درپی با دست و نیرو است. اما بخارشوی می‌تواند این کار را به بهترین نحو و بدون نیاز به صرف انرژی زیاد انجام دهد.

راهنمای استفاده از بخارشوی بعنوان بهترین روش تمیز کردن لوازم استیل، به این صورت است که به آرامی چربی بر روی پارچه جمع می‌شود و دیگر چیزی از آلودگی باقی نمی‌ماند. این نکته را در نظر داشته باشید که لازم است پارچه را گه‌گداری تعویض کنید. برای به دست آوردن نتیجه بدون خط و خش، سطح تمیز شده را با پارچه میکروفایبر صیقل دهید و نظافت کنید.

مزیت‌های استفاده از بخارشوی برای تمیز کردن سطوح استیل

امروزه با توجه به زیاد شدن مشغله‌های خانواده‌ها و محدود شدن بیش از حد زمان برای نظافت و تمیز کردن خانه و مکان‌های مختلف، استفاده از دستگا‌ه‌‌های پاک‌کننده که به سرعت و با کیفیت عملیات تمیزکاری را انجام می‌دهند بسیار محبوب و مورد استقبال قرار گرفته است. بارزترین فواید استفاده از انواع دستگاه بخارشوی بخصوص بخارشوی کرچر را در زیر آورده‌ایم:

 • استفاده از شوینده‌های دستی برای تمیز کردن سطوح می‌تواند ضمن از بین بردن لکه‌های جرم و آلودگی، اثرات لک ناشی از تماس سرانگشتان را بر روی لوازم به جای بگذارد و یا بر اثر استفاده از دستمال‌ها و پارچه‌های نامناسب خطوطی را روی آن‌ها باقی بگذارد که با استفاده از بخارشوی این احتمالات به حداقل میزان خود خواهد رسید.
 • ضمنا استفاده از بخارشوی به معنای تمیز کردن و همچنین ضدعفونی کردن کامل سطوح می‌باشد. این وسیله تمامی باکتری‌ها و میکروب‌هایی را که می‌توانند عامل بروز ناراحتی‌ها و بیماری‌های مختلف باشند را به طرز چشمگیری کاهش دهد.
 • یکی از سریع‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه‌ها برای تمیزکردن و نظافت، استفاده از بخارشوهایی است که تنها با استفاده از بخار و آب، پاکیزگی صددرصدی را به ارمغان می‌آورد.
 • بسیاری از ظروف با جنس‌های مختلف از جمله استیل، در برابر بعضی از مواد و ترکیبات موجود در شوینده‌ها آسیب‌پذیرند. بنابراین نمی‌توان از هر شوینده‌ای بدون تحقیق در تمیز کردن لوازم مختلف استفاده کرد. با وجود این بخارشوی‌ها مطمئن‌ترین روش تمیز کردن لوازم استیل هستند. چرا که تنها به کمک آب و بخار و بدون درگیری هیچ مواد شیمیایی‌ای این کار را انجام می‌دهند.
خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “بهترین روش تمیز کردن لوازم استیل

 1. هیمایی گفت:

  با سلام همیشه رطوبت و بخار باعث زنگ زدگی وسایل استیلی یا فلزی شده بخاری که از بخارشو ایجاد میشه چنین تاثیری نمیزاره به مرور زمان؟

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام
   بخار آب داغ دستگاه بخارشوی خانگی به دلیل دمای زیاد سریعا از سطح تبخیر شده و صرفا نرم و برطرف شدن آلاینده های روی سطح را سهولت میبخشد و روی سطح اثر و لکه آبی باقی نمی ماند که منجر به زنگ زدگی سطوح شود.

 2. حجازی گفت:

  سلام آب داغ برای کنده شدن جرم یا چربی از روی هود عالیه اما کیفیت مواد شوینده روی برق انداختن بیشتره ، بعد از شستن و خشک کردن با بخارشوی اون براقی ایجاد میشه یا نه ؟

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام وقت شما بخیر، بله با بخاری که دستگاه از خود خارج میکند تمامی جرم ها را از بین میبرد و برق می اندازد.

 3. سوده کوهکن گفت:

  سلام آب گرم و بخار قطعا چربی از رو ظرفا برمیداره اما ممکن باعث فرسودگی ظروف بشه میشه درمورد این موضوع توضیح بدید

  1. پشتیبانی ابراهیم گفت:

   سلام دوست عزیز، درسته امکان آسیب هست اما زمان طولانی و از همه مهمتر این آسیب خیلی ناچیز هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید