نحوه کار کارواش خانگی چگونه است

دسترسی سریع

گاهی پیش می‌آید که دوست داریم بدانیم یک دستگاه و یا یک ابزار چگونه کار می‌کند و با دانستن آن متوجه شویم آیا خرید این دستگاه برای ما مناسب است یا خیر. از دستگاه‌های پرکاربرد که در برخی خانه‌ها می‌توان سراغی از آن گرفت، کارواش خانگی است. مخصوصا اگر چند خودرو در خانه داشته باشید و بخواهید برای نظافت و شستشوی آن‌ها در وقت خود صرفه‌جویی کنید و خصوصا در فصول بارانی نخواهید به طور مدام به کارواش سر بزنید. اگر قصد آشنایی و خرید یکی از بهترین برندهای کارواش خانگی را دارید، توصیه می‌کنیم از محصولات کارچر بازدید کنید. 

کارواش‌های خانگی نه تنها برای شستشوی خودرو ابزاری مناسب است بلکه شستشوی حیاط و سطوح و سایر وسایل را بواسطه آن به خوبی می‌توانید انجام دهید. مهم ترین نکته در بکارگیری انواع مختلف کارواش‌های خانگی دانستن نحوه کار کارواش خانگی و نکات حین استفاده از آن می‌باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. گاهی ما برای شستشو ابتدا از آب استفاده می‌کنیم و اگر نتیجه نگرفتیم سراغ وسایل شوینده می‌رویم. اما اگر کثیفی‌ها سرسخت باشند چکار باید کرد؟ اینجا وقت رفتن به سراغ دستگاهی است که شستشو را با جریان آب فشار قوی انجام می‌دهد. پس در ادامه همراه ما باشید تا ببینیم کارواش خانگی چگونه کار می‌کند.

مواردی که در این مقاله پیرامونش بحث خواهیم کرد عبارت است از:

  • طرز کار کارواش خانگی
  • نگاهی دقیق‌تر به نحوه کار کارواش خانگی

طرز کار کارواش خانگی

کارواش خانگی یک دستگاه برقی مکانیکی است که با جریان فشار بالای آب، رنگ‌های پوسیده و سست، گرد و غبار و خاک، کپک و گل و لای را از سطوح و اجسام خصوصا خودرو پاک می‌کند. اما برای آشنائی با نحوه کار کارواش خانگی و طریقه‌ی استفاده از کارواش خانگی ، نگاهی سریع به عملکرد آن بیاندازیم:

  • مواد شوینده از یک بطری یا ظرف از طریق یک شلنگ وارد می‌شود.
  • آبسرد از یک شیر آب از طریق شیلنگ دیگری وارد شده و در مسیر فیلتر می‌شود.
  • یک موتور الکتریکی یا موتور دیزلی نیروی دستگاه کارواش را تامین می‌کند.
  • یک پمپ آب و یا پروانه با نیروی موتور، مواد شوینده و آب را مکش کرده و آن‌ها را با هم مخلوط می‌کند. بسیاری از کارواش‌ها اگر مجهز به سیستم گرمایش اب باشند، آب را تا دمای 50 تا ۷۰ درجه سانتیگراد گرم می‌کنند.
  • پمپ،آب گرم و ماده شوینده را از طریق شیلنگ خروجی تقویت‌شده و پرفشار و سایر ادوات جانبی مانند نازل خارج می‌کند. نازل باریک روی این اتصالات به افزایش بیشتر فشار آب کمک می‌کند. فشار بالای جت نه تنها به طور موثرتری تمیز می‌کند، بلکه به این معنی است که شما حدود ۸۰ درصد آب کمتری نسبت به زمانی که از یک لوله معمولی کم فشار استفاده می‌کنید هدر می‌دهید.
بکار بردن انواع کارواش خانگی به منظور شستشو

نگاهی دقیق‌تر به نحوه کار کارواش خانگی

کارواش خانگی پایه شامل یک موتور است که می‌تواند الکتریکی، احتراق داخلی، پنوماتیک یا هیدرولیک باشد. طرز کار کارواش خانگی  به این صورت است که این کارواش یک پمپ آب پرفشار، یک شیلنگ فشار قوی و یک سوئیچ به سبک تفنگ ماشه را به جریان می‌اندازد و برای از بین بردن روسوبات سخت بخصوص از بین بردن خزه‌های حیاط و محوطه بسیار موثر خواهد بود. همان‌طور که از نازل شیلنگ باغی برای افزایش سرعت آب استفاده می‌شود، نازل شستشو فشار بالایی ایجاد می‌کند. انواع مختلفی نازل برای کاربردهای مختلف وجود دارد. برخی از نازل‌ها یک الگوی سه‌گانه و مثلثی ایجاد می‌کنند مانند الگوی فن، و برخی دیگر لایه نازکی از آب را با یک الگوی مخروطی به سمت بیرون می‌رانند. نازل‌هایی که دبی بالاتری دارند فشار خروجی را کاهش می‌دهند. اکثر نازل‌ها مستقیماً به تفنگ ماشه متصل می‌شوند.

حجم یک کارواش خانگی بر حسب گالن یا لیتر در دقیقه بیان می‌شود که اغلب به طراحی پمپ دستگاه بر می‌گردد و متغیر نیست. فشار تولیدی دستگاه که بر حسب پوند بر اینچ مربع، پاسکال یا بار بیان می‌شود را می‌توان با تنظیم شیر تخلیه تغییر داد. بیشتر کارواش‌های خانگی در محدوده فشار ۷۵۰ تا ۳۰۰۰۰ psi (5 تا ۲۰۰ مگاپاسکال) قرار دارند. مهم است که منبع آب متصل به دستگاه باشد، زیرا کمبود آب منجر به کاویتاسیون و آسیب به عناصر پمپ می‌شود. مطمئن شوید که منبع ورودی آب شما می‌تواند میزان مورد نیاز پمپ در هر دقیقه را تامین کند. 

کاربرد دستگاه کارواش خانگی 

امروزه کارواش‌های خانگی نقش پررنگی در سرعت بخشیدن و همچنین افزایش کیفیت و عملکرد در امر نظافت و شستشوی انواع سطوح بخصوص مساحت و مقیاس بالا پیدا کرده است. به این ترتیب که با یک تصمیم و با توجه به راهنمای خرید بهترین کارواش خانگی می‌توانید بسیاری از فعالیت‌های خود را ارتقا بخشید. چرا که کارواش های خانگی قادر به انجام کارهای بسیاری می باشد از قبیل، نماشویی ساختمان ها، کارواش اتومبیل، شستن حیاط و محوطه های بسیار بزرگ، شستشوی گریل و تجهیزات کارخانجات و خانه، از بین بردن رسوبات و آلودگی‌هایی که نباید به طور مستقیم با آن در ارتباط بود. البته در برخی موارد از جمله نماشویی و شستشوی اتومبیل و برخی فعالیت های مشابه می توان از بخارشو کارچر نیز کمک گرفت که نتیجه‌ی مطلوبی خواهد داشت.

اجزای دستگاه کارواش خانگی

کارواش خانگی دستگاهی ساده است که وظیفه آن پمپاژ آب با کمک یک موتور الکتریکی است. این دستگاه از آب شیر معمولی استفاده می‌کند و سپس از فشار بالا برای شتاب دادن به جریان آب از طریق یک شیلنگ مجهز به تفنگ ماشه استفاده می‌کند. حالا نگاهی به این قسمت‌ها بیاندازیم:

۱. ورودی آب در کارواش خانگی

شیلنگ به عنوان یک اتصال دهنده بین کارواش و منبع اصلی آب عمل می‌کند. این دستگاه دارای فیلتری است که از ورود کثیفی و ذرات خارجی به داخل کارواش جلوگیری کرده و مانع مسدود شدن مسیر می‌شود. اگر این زباله‌ وارد کارواش شوند، می‌تواند به کل دستگاه و خصوصا پمپ آسیب برساند. همچنین در صورت خروج این ذرات الودگی از نازل، ممکن است به خودروی در حال شستشو آسیب وارد کند. کارواش خانگی K4 Compact محصولی از برند کارچر است که با داشتن قوی‌ترین نازل فشار قوی می‌تواند در کمترین زمان ممکن همه‌ی آلودگی‌ها را از سطح جدا کرده و نظافت موثری از خود به جای بگذارد.
بیشتر بخوانید: نکات خرید کارواش خانگی چیست؟

۲. موتور الکتریکی یا موتور بنزینی در کارواش خانگی

کارواش‌های کوچکتر معمولاً با برق کار می‌کنند، اما بزرگترها از موتور بنزینی استفاده می‌کنند. قدرت متداول این کارواش‌ها معمولاً حدود ۳-۵ کیلو وات / ۳.۵-۵.۵ اسب بخار است. کارواش‌های بزرگتر که در محیط‌های صنعتی و خارج از مکان‌های مانند خانه مثل کارگاه‌ها قرار می‌گیرند به موتور بنزینی نیاز دارند.

۳. شیلنگ فشار قوی کارواش 

این شیلنگ نازلی است که جریان خروجی آب پر فشار دستگاه از آن خارج می‌شود. یک لوله معمولی نمی‌تواند در برابر فشار بالای آبی که از آن عبور می‌کند دوام بیاورد. شیلنگ فشار قوی دارای مش سیمی تقویت شده و دو یا چند لایه پلاستیک با چگالی بالا است. مهم است که از شیلنگی استفاده کنید که دارای درجه فشار بالاتری نسبت به پمپ دستگاه شما باشد، اما اگر کارواش شما با شیلنگ اصلی عرضه شده باشد، جای نگرانی نیست. به طور معمول، حاشیه ایمنی در شیلنگ‌های کارواش خانگی حدود ۳۰۰ درصد است، بنابراین اگر کارواش دارای 2000 psi باشد، شیلنگ شما باید بتواند فشار حداقل ۶۰۰۰ psi را تحمل کند. برای مثال دستگاه کارواش خانگی K7 Premium Smart Control Home به که عنوان قوی ترین واترجت خانگی کارچر شناخته می شود، قادر به انجام انواع فعالیت های نظافتی مربوط به شستشوی سطحی و عمیق در محیط خانگی و بیرون خانه و محوطه باغ می باشد که فشاری معادل ۱۸۰ بار در نظافت دارد.

۴. پمپ آب کارواش خانگی

این قطعه قلب یک کارواش پر فشار است. شاید از لحاظ مکانیزم عملکرد کمی شبیه یک پمپ آب زیرزمینی است که با دست کار می‌کند. فقط به جای دست با موتور الکتریکی یا موتور بنزینی با سرعت بالا کار می‌کند. هنگامی که موتور پمپ را به یک سمت از طریق یک میل‌لنگ می‌کشد، آب را از شیر آب و مسیر ورودی می‌مکد و هنگامی که پمپ را به طرف دیگر حرکت می‌دهد، آب در یک جت پرفشار به بیرون سرازیر می‌شود. پمپ‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که جریان آب در حدود ۱-۲ گالن (۴-۸ لیتر) در دقیقه را تحمل کنند.

کارواش خانگی چگونه کار میکند

۵. نقش قطعات جانبی در عملیات شستشو

بسته به چیزی که تمیز می‌کنید، می‌توانید از یک تفنگ ماشه‌ای ساده استفاده کنید. تفنگ ماشه‌ای فقط وقتی دسته را فشار می‌دهید، آب را به بیرون پرتاب می‌کند یا یک اسپری و یا یک برس چرخان بین حالات مختلف آن را تغییر دهید. اتصالات برقی توسط نیروی آبی که از میان آن‌ها جریان می یابد هدایت می‌شوند.

سخن پایانی

تا کنون متوجه شدیم که کارواش خانگی چگونه عمل می‌کند. از میان برندهای موجود در بازار، شرکت کارچر به عنوان یکی از کاربردی‌ترین و با دوام‌ترین تولیدکنندگان محصولات نظافت خانگی شناخته می‌شود. در برخی از دستگاه‌های کارواش خانگی این شرکت یک صفحه نمایش LED بر روی تفنگ ماشه قرار دارد که سطح فشار انتخاب شده را می‌توانید بر روی آن مشاهده کنید.. این امر یافتن تنظیمات مناسب برای هر برنامه را آسان می‌کند. جدای از عملکرد عالی تمیز کردن، تمیز کردن با یک دستگاه کارواش خانگی کارچر باعث صرفه جویی در مصرف آب می‌شود، زیرا در حالی که حدود ۳۵۰۰ لیتر در یک ساعت از شیلنگ متعارف باغی عبور می‌کند، یک کارواش فقط ۴۰۰ تا ۶۰۰ لیتر مصرف می‌کند. صرفه‌جویی مدنظر ما ترکیبی از زمان و مصرف آب است زیرا فشار بالای آب عملیات نظافت را نیز سرعت می‌بخشد.

خرید محصولات خانگی کارچر با گارانتی 12 ماهه ابراهیم
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید